HP Memory Spot - odbitka dźwiękowa (i nie tylko)

0
Tomasz Gutkowski
29 Lipiec 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Koncern Hewlett-Packard poinformował o zakończeniu badań nad nowym ciekawym wynalazkiem o nazwie "Memory Spot". Jest to miniaturowy układ scalony pełniący funkcję nośnika danych. Pomysłodawcy sugerują wiele interesujących zastosowań - na polu fotografii mówi się tu o multimedialności odbitki lub wydruku.
Mieliśmy okazję przyjrzeć się prototypowym wersjom "Punktu pamięci". Samo urządzenie to prostokątny chip o wymiarach 2 x 4 mm. Na razie laboratoria HP posiadają działające egzemplarze o pojemności 0,5 MB, ale zapewne wkrótce wielkość ta wzrośnie. Najważniejsze są tu jednak niewielkie rozmiary, które pozwalają na przyczepienie układu np. do zdjęcia. Po co? Choćby po to, by do odbitki dołączyć komentarz dźwiękowy lub nagranie wykonane podczas fotogarfowanie. Poważniejsze zastosowania to na przykład możliwość zapisania parametrów wydruku, które pozwolą w przyszłości na wykonanie identycznej kopii (profile ICC i inne ustawienia).

HP sugeruje więcej zastosowań. Kartoteki, karty pacjentów, informacje o historii zmian w dokumencie papierowym itd. Oczywiście aby odczytać zapisane informacje potrzebny jest czytnik. Urządzenie to może być podłączone do komputera - wtedy po przystawieniu go do chipa następuje natychmiastowy transfer danych (z prędkością 10 Mbit/s) - lub wbudowane w telefon, palmtopa lub drukarkę. Czytnik jest jednocześnie zasilaczem.

Do multimedialności urządzeń elektronicznych już się przyzwyczailiśmy. Aparaty fotograficzne nagrywają dźwięk, rejestrują filmy i odtwarzają muzykę. Jeśli pomysł HP chwyci doczekamy się wkrótce także multimedialnych nośników papierowych. Więcej informacji w poniższym komunikacie prasowym.

HP prezentuje rewolucyjny układ bezprzewodowy, łączący świat wirtualny z rzeczywistym

Układ wielkości ziarenka można przymocować niemal wszędzie, czyniąc informację jeszcze bardziej wszechobecną


Warszawa, 19 lipca 2006 r. - HP poinformował o zakończeniu badań nad produkcją miniaturowego układu bezprzewodowego, który może stać się przełomem w udostępnianiu informacji cyfrowej w świecie rzeczywistym.

Układ ten, nie mający sobie równych pod względem kombinacji rozmiarów, pojemności pamięci i szybkości dostępu do danych, można przykleić lub przymocować do nieomal dowolnego przedmiotu. Pozwala udostępniać informacje i treści przechowywane dotychczas głównie w Internecie czy urządzeniach elektronicznych.

Wśród możliwych zastosowań wymienia się przechowywanie istotnych danych medycznych na nadgarstku pacjenta, uzupełnianie zdjęć i kartek pocztowych o treści audiowizualne, poprawa zabezpieczeń przeciwko podróbkom leków w przemyśle farmaceutycznym, zabezpieczeń stosowanych w paszportach i dowodach osobistych, czy wreszcie dołączanie dodatkowych informacji do dokumentów papierowych.

Eksperymentalny układ, opracowany w laboratoriach HP przez grupę badawczą "Punkt Pamięci" ("Memory Spot"), to urządzenie oparte na pamięci CMOS (popularny rodzaj układu scalonego o niskim poborze mocy), wielkości ziarenka ryżu a nawet mniejsze (prostokąt o wymiarach 2 mm x 4 mm), z wbudowaną anteną. Można je przykleić do kartki papieru lub dowolnej innej powierzchni, czy nawet umieścić w broszurze jako kropkę samoprzylepną.

"Układ Punkt Pamięci wyzwala treści cyfrowe z więzów komputerów i Internetu, czyniąc je powszechnie dostępnymi w świecie rzeczywistym" - powiedział Ed McDonnell, kierownik projektu Punkt pamięci w HP Labs.
Szybkość przesyłania danych wynosi 10 megabitów na sekundę - 10 razy szybciej niż w technologii bezprzewodowej Bluetooth i porównywalnie do prędkości transferu w technologii Wi-Fi - zapewniając natychmiastowy dostęp do informacji w postaci dokumentów, zdjęć, nagrań czy filmów. Pojemność pamięci wznosząca od 256 kilobitów do 4 megabitów w działających prototypach pozwala na przechowywanie krótkiego filmu, kilku obrazów czy kilkudziesięciu stron tekstu. Planowane jest wyposażenie przyszłych wersji układów w większą pamięć.

Dostęp do przechowywanych informacji zapewnia specjalny czytnik, który można wbudować np. w telefon komórkowy, cyfrowy asystent osobisty (PDA), aparat fotograficzny czy drukarkę. Aby odczytać przechowywane dane, należy zbliżyć czytnik do układu. Ten ostatni jest w ten sposób zasilany, a informacje są błyskawicznie przesyłane na ekran telefonu, aparatu czy PDA lub też drukowane. W ten sam sposób można też modyfikować zawartość pamięci układu.

"Intensywnie poszukujemy kolejnych obiecujących zastosowań dla naszych Punktów Pamięci. Wierzymy, że będą one miały znaczący wpływ na sektor konsumencki, od drukowania po obróbkę zdjęć, a także znajdą szerokie zastosowanie na wielu rynkach branżowych" - powiedział Howard Taub, wiceprezes HP i dyrektor HP Labs.

Układ posiada wbudowaną antenę i jest całkowicie samowystarczalny, nie wzmaga baterii czy dodatkowych urządzeń elektronicznych. Zasilany jest metodą indukcji elektromagnetycznej przez specjalne urządzenie, będące jednocześnie czytnikiem pamięci. Zjawisko indukcji elektromagnetycznej pozwala przesyłać energię z jednego elementu obwodu do drugiego przy pomocy pola elektromagnetycznego. Zmiana kierunku przepływu prądu w jednym z urządzeń indukuje przepływ prądu w drugim.
Punkt Pamięci może znaleźć szereg zastosowań dla firm i konsumentów. Poniżej kilka przykładów:
  • Kartoteki medyczne: Punkt Pamięci przymocowany do opaski na nadgarstku pacjenta zapewnia szybki dostęp do historii choroby czy informacji o zażywanych przez pacjenta lekach.
  • Grające zdjęcia: przymocowanie układu do wydrukowanych zdjęć umożliwia dodanie muzyki, komentarza czy też odpowiednich dźwięków zwiększających przyjemność z oglądania
  • Cyfrowe pocztówki: w układzie przyklejonym do tradycyjnej pocztówki z wakacji można będzie dołączyć zdjęcia w postaci cyfrowej, nagrania czy nawet filmy wideo.
  • Informacje o dokumencie: w Punkcie Pamięci przyklejonym do dokumentów w wersji papierowej można przechowywać takie dane, jak historia wprowadzanych zmian, wykresy lub grafiki czy też nagrywać własne uwagi.
  • Idealne fotokopie: w Punkcie Pamięci przyczepionym do okładki dokumentu można przechowywać jego elektroniczną wersję, umożliwiającą robienie kopii oryginału. Przesłanie wersji cyfrowej do kopiarki zapewnia idealną jakość każdej odbitki, bez względu na ich ilość, zapobiega też ewentualnemu uszkodzeniu oryginału czy jego utknięciu w podajniku papieru.
  • Przepustki: umieszczenie układu na identyfikatorze czy przepustce pozwala połączyć najlepsze elementy dwóch światów
  • wygodną kartę zawierającą bezpieczne, istotne informacje w postaci cyfrowej.
  • Zabezpieczenia przed podrobieniem: fałszywe leki to obecnie problem powszechny. W Punkcie Pamięci można bezpiecznie przechowywać informacje na temat producenta i jakości leku. Umieszczony na opakowaniu pozwala sprawdzić, czy mamy do czynienia z oryginalnym produktem. W podobny sposób można kontrolować kosztowne elementy służące do budowy samolotów czy innych konstrukcji inżynierskich.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Photon Light Module System - zamiast studia do fotografii produktowej
Photon Light Module System - zamiast studia do fotografii produktowej
Na przestrzeni lat widzieliśmy już wiele pomysłów na kompaktowe, składane namioty bezcieniowe. Photon pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego rozwiązania tego...
0
0
Zhiyun Crane M2 - jeden gimbal do wszystkich urządzeń?
Zhiyun Crane M2 - jeden gimbal do wszystkich urządzeń?
Jeżeli do filmowania wykorzystujecie różne urządzenia, Zhiyun ma coś dla Was. Nowy kompaktowy gimbal Crane M2 został przystosowany do pracy ze wszystkimi typami...
0
0
DJI Ronin-SC - lekki, poręczny, funkcjonalny i niedrogi gimbal do bezlusterkowców
DJI Ronin-SC - lekki, poręczny, funkcjonalny i niedrogi gimbal do bezlusterkowców
Na rynku debiutuje ciekawy konkurent popularnych gimbali Feiyu Tech i Zhiyun. Najlżejszy stabilizator z rodziny DJI Ronin kierowany jest do użytkowników...
0
0