Karty na stół - nowe nośniki na PMA 2005

0
Łukasz Kacperczyk
21 Luty 2005
Artykuł na: 6-9 minut
PMA 2005. Targi PMA to nie tylko nowe aparaty, ale też akcesoria związane z fotografią. Najwięcej jest oczywiście tych, które mają coś wspólnego z cyfrą. Do najważniejszych należy zaliczyć nośniki pamięci, a tych pojawiło się w Orlando kilka. Zapraszamy na krótki przegląd nowości.
PMA 2005. Targi PMA to nie tylko nowe aparaty, ale też akcesoria związane z fotografią. Najwięcej jest oczywiście tych, które mają coś wspólnego z cyfrą. Do najważniejszych należy zaliczyć nośniki pamięci, a tych pojawiło się w Orlando kilka. Zapraszamy na krótki przegląd nowości.

Obowiązujący trend rozwoju nakazuje, by nowe nośniki były szybsze, pojemniejsze, a do tego mają zajmować jak najmniej miejsca.


Coraz szerszym wsparciem cieszą się standardy Sony - Memory Stick Pro i Memory Stick Pro Duo. Na PMA 2005 trzy firmy pokazały nowe propozycje: oczywiście Sony (Memory Stick Pro Duo 1 GB i 2 GB (High Speed)), SanDisk (Memory Stick Pro Duo 2 GB i linia Ultra II Memory Stick Pro Duo) oraz Lexar (Proferssional Memory Stick Pro). Zacznijmy od Sony. Dwie najnowsze propozycje firmy mają w nazwie określenie "High Speed" i rzeczywiście - mimo, że nośniki Memory Stick Pro Duo są trzy razy mniejsze i dwa razy lżejsze od tradycyjnych kart Memory Stick, udało się osiągnąć maksymalną prędkość transferu danych do 80 MB/s (w zależności od możliwości sprzętu).

Lexar poinformował o dodaniu do oferty linii Professional Memory Stick Pro. Nośniki określane przez tę firmę mianem "profesjonalnych" pozwalają na osiągnięcie bardzo dużej szybkości przesyłu danych - tym razem do 80 x, co równa się minimalnemu stałemu transferowy (zapis / odczyt) 12 MB/s. Karty Lexar Professional Memory Stick Pro powinny być dostępne pod koniec tego miesiąca w pojemnościach 512 MB i 1 GB.

Inny gigant rynku nośników pamięci, SanDisk pokazał nie tylko "zwykłą" kartę Memory Stick Pro Duo o pojemności 2 GB, ale włączył ten standard do znakomitej linii Ultra II. Oznacza to minimalną prędkość zapisu / odczytu 10 MB/s. Karty SanDisk Ultra II Memory Stick Pro Duo będą dostępne w trzech pojemnościach - 512 MB, 1 GB oraz 2 GB, podczas gdy zwykłe Memory Sticki Pro Duo są w sprzedaży w standardowych pojemnościach od 128 MB do 1 GB i od teraz 2 GB.

Wszystkie nośniki Memory Stick Pro Duo wspomnianych firm są sprzedawane w zestawie z przejściówką pozwalającą na używanie ich w urządzeniach na zwykłe Memory Sticki.


Coraz większą popularność zyskuje standard Secure Digital (SD). Na rynku jest już nawet lustrzanka cyfrowa akceptująca wyłącznie karty SD (Pentrax *ist DS). SanDisk stawia na miniaturyzację i, licząc na wzrost możliwości urządzeń akceptujących nośniki miniSD, wprowadza na rynek pojemność 1 GB. Tymczasem Lexar włącza standard Secure Digital do swojej linii kart profesjonalnych. Nośniki Lexar SD Professional będą dostępne w pojemności 1 GB i zapewniają szybkość 60 x (minimum ok. 9 MB/s). Na prawdziwego "demona szybkości" wyrasta jednak Pretec 133 x Secure Digital (256 MB, 512 MB i 1 GB). Według zapewnień producenta, zapewnia ona przesył z prędkością niemal 20 MB/s. Imponujące.

Fujifilm i Olympus konsekwentnie promują standard xD-Picture. Obie firmy pokazały w Orlando po jednej nowości, a właściwie jedną kartę pod dwoma markami. Fujifilm nazywa ją xD-Picture Card TypeM, a Olympus xD-Picture Card M-series. Chodzi o nośnik o pojemności 1 GB oparty o architekturę MLC (Multi Level Cell) - właśnie zastosowanie tego rozwiązania umożliwiło "upchnięcie" 1 GB w tak małej karcie (20 x 25 x 1,7 mm). Fujifilm chwali się nawet, że już wkrótce możliwe będzie wyprodukowanie nosnika xD-Picture o pojemności nawet 8 GB.


Warto zwrócić uwagę na jedną z nowości firmy Lexar. Chodzi o system ochrony danych LockTight, który początkowo zostanie wdrożony w kartach Compact Flash tego producenta. LockTight System wykorzystuje technologię 160-bitowego kodowania danych opartą na SHA-1 (Secure Hash Algorithm). W jego sercu leży oprogramowanie, które pozwala określić poziom zabezpieczeń karty i kompatybilnego aparatu. Dzięki temu dostęp do zdjęć zapisanych na karcie będzie możliwy wyłącznie za pośrednictwem aparatu z właściwym kluczem kodującym lub komputer chroniony nazwą użytkownika i hasłem. Pierwszą i na razie jedyną cyfrówką zgodną z systemem LockTight jest profesjonalna lustrzanka Nikon D2X. Lexar podkreśla, że szybkość karty nie ucierpi, mimo zastosowanego kodowania danych. Nośniki Lexar LockTight Compact Flash powinny trafić do dystrybucji w kwietniu tego roku. Firma chwali się też nową stroną przeznaczoną dla osób zainteresowanych fotografią cyfrową. Pod adresem www.lexar.com/dp znajdziemy nie tylko wyczerpujące informacje na temat oferty Leksara, ale też między innymi porady, jak w pełni wykorzystać możliwości nośników tego producenta.


O ostatniej (na razie?) interesującej nowości zaprezentowanej na PMA 2005 w segmencie nośników pamięci już pisaliśmy (czytaj). Mowa mianowicie o karcie SanDisk Ultra II SD Plus, którą firma chwaliła się już w styczniu na targach CES, ale dopiero na teraz pokazała zdjęcia produktu. Z pozoru zwykła (choć szybka - jak wszystko w linii Ultra II, zapis 9 MB/s, odczyt 10 MB/s) karta SD zamienia się w przenośną pamięć ze złączem USB 2.0. Duże pojemności (512 MB i 1 GB), pełna kompatybilność i wygoda - to najważniejsze zalety opisywanego produktu, który powinien trafić do sprzedaży w kwietniu 2005.

Z tego krótkiego przeglądu wynika, że choć pojemność i szybkość zapisu danych nadal chyba najbardziej działają na wyobraźnię konsumentów, to liczą się już nie tylko one. Producenci powoli zaczynają rozglądać się za innymi parametrami, które można wyśrubować czy w ogóle wymyślić. Pojawiają się tak oryginalne pomysły, jak wbudowany interfejs USB; wzrasta znaczenie bezpieczeństwa danych. Możemy mieć więc pewność, że przy tak błyskawicznie rosnącej popularności cyfrowego obrazowania, w najbliższym czasie nie grozi nam nuda w świecie nośników pamięci.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
4K, 100% Adobe RGB, Thunderbolt 3 i kolorymetr, czyli wyliczanka Della
4K, 100% Adobe RGB, Thunderbolt 3 i kolorymetr, czyli wyliczanka Della
Nowy, 27-calowy monitor ma być spełnieniem marzeń wielu profesjonalistów wymagających doskonałego odwzorowania kolorów - czy Dell UP2720Q powalczy z konkurencją spod znaków Eizo i NEC?
17
0
Tether Tools Air Direct - tethering bez ograniczeń
Tether Tools Air Direct - tethering bez ograniczeń
Szybki podgląd zdjęć na dużym ekranie jest ważny zwłaszcza w fotografii studyjnej a najnowsze akcesorium firmy Tether Tools, pozwala zapomnieć o przewodowym tetheringu bez względu na markę...
10
1
DoBox Pro - Twój iPad może być lepszy od MacBooka
DoBox Pro - Twój iPad może być lepszy od MacBooka
iPad Pro stał się jednym z najpopularniejszych, mobilnych urządzeń do obróbki fotograficznej. Mimo zalet, ma niestety też sporo ograniczeń, które przynajmniej w części ma rozwiązać akcesorium...
10
0
Powiązane artykuły