Karty na stół - nowe nośniki na PMA 2005

0
Łukasz Kacperczyk
21 Luty 2005
Artykuł na: 6-9 minut
PMA 2005. Targi PMA to nie tylko nowe aparaty, ale też akcesoria związane z fotografią. Najwięcej jest oczywiście tych, które mają coś wspólnego z cyfrą. Do najważniejszych należy zaliczyć nośniki pamięci, a tych pojawiło się w Orlando kilka. Zapraszamy na krótki przegląd nowości.
PMA 2005. Targi PMA to nie tylko nowe aparaty, ale też akcesoria związane z fotografią. Najwięcej jest oczywiście tych, które mają coś wspólnego z cyfrą. Do najważniejszych należy zaliczyć nośniki pamięci, a tych pojawiło się w Orlando kilka. Zapraszamy na krótki przegląd nowości.

Obowiązujący trend rozwoju nakazuje, by nowe nośniki były szybsze, pojemniejsze, a do tego mają zajmować jak najmniej miejsca.


Coraz szerszym wsparciem cieszą się standardy Sony - Memory Stick Pro i Memory Stick Pro Duo. Na PMA 2005 trzy firmy pokazały nowe propozycje: oczywiście Sony (Memory Stick Pro Duo 1 GB i 2 GB (High Speed)), SanDisk (Memory Stick Pro Duo 2 GB i linia Ultra II Memory Stick Pro Duo) oraz Lexar (Proferssional Memory Stick Pro). Zacznijmy od Sony. Dwie najnowsze propozycje firmy mają w nazwie określenie "High Speed" i rzeczywiście - mimo, że nośniki Memory Stick Pro Duo są trzy razy mniejsze i dwa razy lżejsze od tradycyjnych kart Memory Stick, udało się osiągnąć maksymalną prędkość transferu danych do 80 MB/s (w zależności od możliwości sprzętu).

Lexar poinformował o dodaniu do oferty linii Professional Memory Stick Pro. Nośniki określane przez tę firmę mianem "profesjonalnych" pozwalają na osiągnięcie bardzo dużej szybkości przesyłu danych - tym razem do 80 x, co równa się minimalnemu stałemu transferowy (zapis / odczyt) 12 MB/s. Karty Lexar Professional Memory Stick Pro powinny być dostępne pod koniec tego miesiąca w pojemnościach 512 MB i 1 GB.

Inny gigant rynku nośników pamięci, SanDisk pokazał nie tylko "zwykłą" kartę Memory Stick Pro Duo o pojemności 2 GB, ale włączył ten standard do znakomitej linii Ultra II. Oznacza to minimalną prędkość zapisu / odczytu 10 MB/s. Karty SanDisk Ultra II Memory Stick Pro Duo będą dostępne w trzech pojemnościach - 512 MB, 1 GB oraz 2 GB, podczas gdy zwykłe Memory Sticki Pro Duo są w sprzedaży w standardowych pojemnościach od 128 MB do 1 GB i od teraz 2 GB.

Wszystkie nośniki Memory Stick Pro Duo wspomnianych firm są sprzedawane w zestawie z przejściówką pozwalającą na używanie ich w urządzeniach na zwykłe Memory Sticki.


Coraz większą popularność zyskuje standard Secure Digital (SD). Na rynku jest już nawet lustrzanka cyfrowa akceptująca wyłącznie karty SD (Pentrax *ist DS). SanDisk stawia na miniaturyzację i, licząc na wzrost możliwości urządzeń akceptujących nośniki miniSD, wprowadza na rynek pojemność 1 GB. Tymczasem Lexar włącza standard Secure Digital do swojej linii kart profesjonalnych. Nośniki Lexar SD Professional będą dostępne w pojemności 1 GB i zapewniają szybkość 60 x (minimum ok. 9 MB/s). Na prawdziwego "demona szybkości" wyrasta jednak Pretec 133 x Secure Digital (256 MB, 512 MB i 1 GB). Według zapewnień producenta, zapewnia ona przesył z prędkością niemal 20 MB/s. Imponujące.

Fujifilm i Olympus konsekwentnie promują standard xD-Picture. Obie firmy pokazały w Orlando po jednej nowości, a właściwie jedną kartę pod dwoma markami. Fujifilm nazywa ją xD-Picture Card TypeM, a Olympus xD-Picture Card M-series. Chodzi o nośnik o pojemności 1 GB oparty o architekturę MLC (Multi Level Cell) - właśnie zastosowanie tego rozwiązania umożliwiło "upchnięcie" 1 GB w tak małej karcie (20 x 25 x 1,7 mm). Fujifilm chwali się nawet, że już wkrótce możliwe będzie wyprodukowanie nosnika xD-Picture o pojemności nawet 8 GB.


Warto zwrócić uwagę na jedną z nowości firmy Lexar. Chodzi o system ochrony danych LockTight, który początkowo zostanie wdrożony w kartach Compact Flash tego producenta. LockTight System wykorzystuje technologię 160-bitowego kodowania danych opartą na SHA-1 (Secure Hash Algorithm). W jego sercu leży oprogramowanie, które pozwala określić poziom zabezpieczeń karty i kompatybilnego aparatu. Dzięki temu dostęp do zdjęć zapisanych na karcie będzie możliwy wyłącznie za pośrednictwem aparatu z właściwym kluczem kodującym lub komputer chroniony nazwą użytkownika i hasłem. Pierwszą i na razie jedyną cyfrówką zgodną z systemem LockTight jest profesjonalna lustrzanka Nikon D2X. Lexar podkreśla, że szybkość karty nie ucierpi, mimo zastosowanego kodowania danych. Nośniki Lexar LockTight Compact Flash powinny trafić do dystrybucji w kwietniu tego roku. Firma chwali się też nową stroną przeznaczoną dla osób zainteresowanych fotografią cyfrową. Pod adresem www.lexar.com/dp znajdziemy nie tylko wyczerpujące informacje na temat oferty Leksara, ale też między innymi porady, jak w pełni wykorzystać możliwości nośników tego producenta.


O ostatniej (na razie?) interesującej nowości zaprezentowanej na PMA 2005 w segmencie nośników pamięci już pisaliśmy (czytaj). Mowa mianowicie o karcie SanDisk Ultra II SD Plus, którą firma chwaliła się już w styczniu na targach CES, ale dopiero na teraz pokazała zdjęcia produktu. Z pozoru zwykła (choć szybka - jak wszystko w linii Ultra II, zapis 9 MB/s, odczyt 10 MB/s) karta SD zamienia się w przenośną pamięć ze złączem USB 2.0. Duże pojemności (512 MB i 1 GB), pełna kompatybilność i wygoda - to najważniejsze zalety opisywanego produktu, który powinien trafić do sprzedaży w kwietniu 2005.

Z tego krótkiego przeglądu wynika, że choć pojemność i szybkość zapisu danych nadal chyba najbardziej działają na wyobraźnię konsumentów, to liczą się już nie tylko one. Producenci powoli zaczynają rozglądać się za innymi parametrami, które można wyśrubować czy w ogóle wymyślić. Pojawiają się tak oryginalne pomysły, jak wbudowany interfejs USB; wzrasta znaczenie bezpieczeństwa danych. Możemy mieć więc pewność, że przy tak błyskawicznie rosnącej popularności cyfrowego obrazowania, w najbliższym czasie nie grozi nam nuda w świecie nośników pamięci.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
W ofercie czeskiego producenta pojawiły się ciekawe, kompaktowe lampy LED, które mają szansę wzbogacić produkcje wideo. Czy mają szansę zastąpić popularne...
5
0
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
5
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0
Powiązane artykuły