Olympus IR-300 - już bez komputera?

0
mmi
17 Luty 2005
Artykuł na: 17-22 minuty
PMA 2005. Olympus prezentuje nowy 5-megapikselowy kompakt IR-300. Jest to kolejny aparat będący częścią nowego systemu Easy Imaging, którego główną ideą jest dostarczanie radości z cyfrowego fotografowania przy maksymalnym uproszczeniu obsługi - nawet z pominięciem komputera.
PMA 2005. Olympus prezentuje nowy 5-megapikselowy kompakt IR-300. Jest to kolejny aparat będący częścią nowego systemu Easy Imaging, którego główną ideą jest dostarczanie radości z cyfrowego fotografowania przy maksymalnym uproszczeniu obsługi - nawet z pominięciem komputera.

Olympus IR-300

Olympus IR-300 to 5-megaplkselowy kompakt należący do nowo powstałego systemu prostego obrazowania (ang. Easy Imaging System), który obejmuje nowe, ściśle ze sobą kompatybilne urządzenia, umożliwiające bezpośrednie drukowanie, przeglądanie czy wreszcie archiwizację wykonanych zdjęć bez użycia komputera - maksymalnie upraszczając tym samym obsługę "własnej cyfrowej ciemni".

Poza wysokorozdzielczą matrycą nowy aparat posiada 3-krotny zoom optyczny o ekwiwalencie 38-114mm z dobrą jasnością F3.3-4.0. Ciekawostką jest nowo zastosowany cyfrowy system stabilizacji obrazu wspomagający poprawną ostrość w sytuacjach grożących poruszeniem (ciekawe co przyniesie praktyka?). Pod względem trybów pracy IR-300 także nie odbiega od idei "prostej obsługi" oferując automatykę programową oraz listę 17 programów tematycznych. Do dyspozycji mamy także makro od 5cm oraz tryb filmowy rejestrowany z dźwiękiem, którego długość ograniczona jest wbudowaną pamięcią o pojemności 14MB lub też opcjonalną kartą xD-Picture.

Olympus IR-300

Kadrowanie i podgląd zarejestrowanych plików odbywa się za pomocą 2.0" (5.1cm) monitora, który w połączeniu z dostarczaną w zestawie stacją dokującą i możliwością wyświetlenia zdjęć w formie kalendarzowym czy też albumu stanowi wygodne narzędzie prezentacyjne.

Wraz z premierą IR-300 równolegle wprowadzono na rynek systemową, zewnętrzną nagrywarkę DVD S-DVD-100, która może zostać podłączona poprzez wspomnianą stację dokującą zapisując zarówno "zwykłe" płyty CD-R / RW (z prękośią24x) oraz nośniki DVD (8x). Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik będzie mógł niemal natychmiast po zapełnieniu pamięci lub karty zarchiwizować dane na CD, czy nawet przeglądać za pomocą coraz popularniejszych odtwarzaczy DVD. Całość została zapowiedziana na wiosnę tego roku.

Pozostałe częsci Easy Imaging System to:
 • 4-megapikselowy aparat IR-500 z obracanym o 360 stopni monitorem LCD
 • drukarka termosublimacyjna P-S100
 • twardy dysk S-HD-100 (o pojemności 40GB)
Poniżej zamieszczamy informację prasową producenta i szczegółowe specyfikacje aparatu.

Stylowy i całkiem niezależny od komputera osobistego, wszechstronny system cyfrowego fotografowania

Cyfrowy aparat fotograficzny IR-300 oraz nagrywarka DVD S-DVD-100 rozszerzają gamę produktów Olympus Easy Imaging System

Hamburg, 17 lutego 2005 - Wraz z zaprezentowaniem Easy Imaging System na targach photokina 2004, Olympus wprowadził nowe zintegrowane podejście do fotografowania, drukowania, archiwizowania zdjęć oraz ich późniejszej prezentacji - rozwiązanie które nie wymaga korzystania z komputera osobistego. Obecnie, drugi aparat oraz nagrywarka DVD dołączają do tej linii produktów, aby ułatwić fotografowanie, uczynić je bardziej stylowym i by sprawiało ono jeszcze więcej radości i zadowolenia. Oferujący 5.0 milionów pikseli aparat IR-300 wyróżnia się swoim purystycznym wzornictwem utrzymanym w konwencji czystej formy. Precyzyjny obiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym doskonale rejestruje ujęcia w wybranym powiększeniu, a monitor LCD o przekątnej 5,1cm typu Sunshine zapewnia wygodne kadrowanie i sprawdzanie ujęć oraz przeglądanie wykonanych zdjęć. Nowa nagrywarka DVD S-DVD-100 ułatwia dzielenie się zdjęciami z przyjaciółmi i rodziną, jak również zapewnia trwałą archiwizację cyfrowych danych. Aparat Easy Imaging System, np. model IR-300, w prosty sposób podłącza się do nagrywarki poprzez stację dokującą i niemal natychmiast można wypalić płytkę ze zdjęciami. Obydwa nowe produkty odznaczają się czystą linią formy, stanowiącą wyróżnik całej serii produktów Easy Imaging System - rozwiązania, które przyciągnie sobą uwagę wszędzie, gdziekolwiek się pojawi.


Olympus IR-300

Inteligentne rozwiązanie rejestrowania zdjęć
Poza intrygującym wzornictwem, model IR-300 jest pełen fotograficznych funkcji, które zarówno ułatwiają fotografowanie, jak również pomagają udoskonalić ostateczne efekty. Aparat ten umożliwia wykonywanie ostrych zdjęć o rozdzielczości 5.0 milionów pikseli i daje możliwość przybliżania rejestrowanych motywów 3-krotnym zoomem (38-114mm, 1:3.3-4.0), a jednocześnie wymiary aparatu pozostają naprawdę kompaktowe. Wykorzystano optyczne "składanie drogi światła", dzięki czemu nastawy i regulacje obiektywu odbywają się w obrębie korpusu aparatu. Poza niewielkimi wymiarami model IR-300 oferuje wszelkie zalety aparatu, który nie ma wystającego obiektywu.

17 programów tematycznych, obejmujących Portret, Krajobraz oraz zdjęcia przy świecach, ułatwia bezproblemowe fotografowanie w różnym stylu i w rozmaitych warunkach oświetleniowych. Prawdziwym skarbem dla miłośników przyrody jest tryb Supermakro pozwalający na wykonywanie niesamowitych zbliżeń już z odległości 5cm. Możliwe jest również rejestrowanie sekwencji wideo z dźwiękiem. Ponadto, dzięki specjalnej funkcji cyfrowej stabilizacji obrazu, nieskoordynowane i drgające obrazy wideo stanowią już pieśń przeszłości. Długość zapisywanej sekwencji filmowej ograniczona jest jedynie wielkością dostępnej pamięci - a kompatybilność aparatu z 1GB kartami xD-Picture Card sprawia, że i w tym względzie usatysfakcjonowani będą nawet bardzo wymagający użytkownicy.

Jeśli chodzi o prezentowanie efektów fotografowania, to monitor LCD o przekątnej 5,1cm z technologią Sunshine pozwala na wygodne przeglądanie obrazów nawet przy jasnym świetle słonecznym. Monitor ten może być wykorzystany do prezentacji zdjęć w formie pokazu slajdów, jak również pozwala na wyświetlanie zdjęć w układzie kalendarzowym i w formie albumu. Znajdująca się w komplecie stacja dokująca stanowi również doskonałą podstawkę pod aparat, gdy po raz pierwszy prezentujemy zdjęcia przyjaciołom i rodzinie - a na dodatek, gdy wszyscy cieszą się pokazem fotografii ładowana jest bateria zasilająca aparat. Bezpośrednio w aparacie można również skorzystać ze specjalnych funkcji edycyjnych zmieniających rozmiar zarejestrowanego zdjęcia lub korygujących efekt czerwonych oczu.
Osoby, które zarządzają plikami zdjęciowymi i klipami wideo oraz edytują je na komputerze, będą mogły skorzystać z dostarczanego z aparatem Olympus IR-300 oprogramowania Olympus Master, bardzo wszechstronnego, a jednocześnie prostego w obsłudze narzędzia.


Stylowy i szybki sposób dzielenia się swoimi zdjęciami
Tworzenie płyt DVD i CD zawierających zdjęcia przestało już być uciążliwą kwestią. Nowa nagrywarka DVD S-DVD-100 bierze na siebie realizację tego zadania. Niezależnie od tego, czy nagrania mają być udostępniane rodzinie bądź znajomym, czy też są przeznaczone do archiwizacji, nagrywarka szybko i sprawnie wypala niemal wszystkie typy płyt DVD oraz CD (odpowiednio z prędkością 8x oraz 24x). Aparat z Easy Imaging System, taki jak np. model IR-300, wystarczy jedynie podłączyć do nagrywarki poprzez stację dokującą i można rozpocząć trwałe zapisywanie nagrań - to naprawdę proste. Tak jak wszystkie komponenty Easy Imaging System, nagrywarkę wyróżnia minimalistyczna i nieskomplikowana koncepcja wzornicza, zaś możliwość obsługi bez korzystania z komputera osobistego charakterystyczna dla tego ultra-kompaktowego urządzenia sprawia, że można je wygodnie zabierać ze sobą nawet na przyjęcia i imprezy. Ponadto, dzięki obsłudze szybkiego interfejsu USB 2.0 Hi-Speed, nagrywarkę można wygodnie podłączyć do komputera, by stała się ona w pełni funkcjonalnym, zewnętrznym napędem DVD.

Ucieleśnienie prostoty: Easy Imaging System
Doskonały zestaw, jaki stanowi Easy Imaging System pozwala użytkownikom na wygodne i bezproblemowe fotografowanie, drukowanie zdjęć, ich archiwizację oraz dzielenie się wykonanymi zdjęciami. Poza nowym aparatem fotograficznym oraz nagrywarką DVD, system obejmuje: mający 4.0 miliony pikseli cyfrowy aparat fotograficzny IR-500 z obracanym o 360 stopni monitorem LCD, drukarkę termosublimacyjną P-S100 oraz twardy dysk S-HD-100 (o pojemności 40GB, co pozwala na zapisanie ponad 30 000 zdjęć o rozdzielczości pięciu milionów pikseli i cechujący się poręcznym trybem porównywania, który automatycznie wyszukuje niepotrzebne, podwójnie zapisane pliki o tej samej zawartości).

Ultra-kompaktowy oraz stylowy Olympus Easy Imaging System jest zawsze gotowy byś zabrał go ze sobą i staje się ciekawym dopełnieniem Twojego sposobu bycia. Zarówno aparat IR-300 jak i nagrywarka DVD S-DVD-100 będą dostępne na rynku począwszy od wiosny 2005 roku.


Komponenty Olympus Easy Imaging System - podstawowe cechy:

NOWOŚĆ! Cyfrowy aparat fotograficzny IR-300
;
3-krotny zoom optyczny (38-114mm), 1:3.3-4.0 oraz 4-krotny zoom cyfrowy;
5.1cm / 2.0calowy monitor LCD typu Sunshine (206,000 pikseli);
17 programów tematycznych;
Tryb rejestrowania sekwencji wideo z dźwiękiem i funkcja zapobiegająca poruszeniu aparatu;
Tryb Supermakro dający możliwość fotografowania już z 5cm;
15MB wewnętrznej pamięci oraz gniazdo kart xD-Picture Card;
Wielojęzyczne menu (możliwość pobrania dodatkowych wersji językowych);
Kompatybilny z PictBridge (połączenie z drukarką poprzez znajdującą się w komplecie stację dokującą);
Złącze USB AutoConnect oraz wyjście AV poprzez znajdującą się w zestawie stację dokującą;
Zawiera oprogramowanie Olympus Master 1.2]
Nowość! Nagrywarka DVD S-DVD-100 ;
Maksymalna prędkość zapisu 24x CD / 8x DVD;
Może być również wykorzystywana jako zewnętrzny napęd DVD podłączany do komputera osobistego (podłączenie do komputera poprzez szybki interfejs USB 2.0)]
Cyfrowy aparat fotograficzny IR-500;
6.4cm / 2.5" calowy obracany o 360° monitor LCD typu Sunshine;
2.8-krotny optyczny zoom (40 -112mm, 1:2.9-4.8)]
Drukarka P-S100;
Wydruk 16.77 milionów kolorów i nakładanie specjalnej folii zabezpieczającej;
Wydruki całkowicie bez ramki w formacie 148 x 100mm;
Wydruki w ciągu około 85 sekund;
Wewnętrzna kaseta na 50 arkuszy papieru;
Kompatybilna z PictBridge;
Połączenie z komputerem osobistym poprzez interfejs USB ]
Twardy dysk S-HD-100;
Funkcje zarządzania wieloma plikami obrazu;
Połączenie z komputerem osobistym poprzez szybki interfejs USB 2.0]

NazwaOlympus IR-300
Typamatorski aparat kompaktowy
Efektywna rozdzielczość5,0 Mp
Sensor1/2,5 cala CCD, 5,19 MP (5 MP efektywnych)
Pamięć15 MB wbudowanej, karty xD-Picture (16 - 512 MB, 1 GB)
Rozdzielczość2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1024 x 768, 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF, DPS Print Image Matching II, DPOF)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjiSuper High, High, Basic
Obiektyw
 • F3.3 - F4
 • 6,3 mm - 18,9 mm (odpowiednik 38 - 114 mm w małym obrazku)
 • 11 soczewek w 9 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne
Stabilizacja obrazucyfrowa
Zoom cyfrowyMaks. 4 x
Przysłonab.d.
Migawka4 s - 1/2000 s, redukcja szumów przy czasach powyżej 1/2 s
Tryby ekspozycjiAuto, programy tematyczne:
 • portret
 • nocny portret
 • portret w świetle zastanym
 • autoportret
 • zdjęcia nocne
 • krajobraz
 • portret w krajobrazie
 • plaża i śnieg
 • sport
 • potrawy
 • dokumenty
 • zdjęcia we wnętrzach
 • zachód słońca
 • fajerwerki
 • zdjęcia przez szybę
 • zdjęcia przy świecach
 • nasycone kolory
Pomiar światłaMatrycowy iESP, punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 2 EV co 1/2 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrościZasięg:
 • standard: 0,5 m - nieskończoność
 • makro: 0,1 m - 0,3 m (szeroki kąt) lub 0,5 m - 0,6 m (tele)
 • super makro: od 5 cm
Tryby pracy autofocusaiESP z detekcją kontrastu, punktowy
Manual focusb.d.
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bieliAuto, słońce, chmury, światło żarowe, światło jarzeniowe
EfektySepia, cz-b
Korekta obrazuZmiana wielkości, kadrowanie, rotacja, korekta czerwonych oczu, jasność, nasycenie
Zdjęcia seryjneMaks. 1,2 kl./s do 4 zdjęć w najwyższej jakości
Rejestracja filmuQuickTime Motion JPEG z dźwiękiem, cyfrowy stabilizator obrazu
Monitor LCD2,5-calowy TFT LCD typu "Sunshine", 206 tys. pikseli
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowaWbudowana, LP 6, zasięg: 0,3 m - 2,1 m (szeroki kąt), 0,5 m - 2,6 m (tele)
Kontrola błyskuAuto, błysk wymuszony, lampa wyłączona, redukcja czerwonych oczu
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerBrak wizjera optycznego
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzen.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniaPokaz slajdów, kalendarz, album, film (poklatkowo, do przodu, do tyłu, zwolnione tempo, indeks, dźwięk)
SamowyzwalaczTak
ZłączaUSB, wyjście AV, gniazdo zasilacza, złącze Easy Imaging System
PilotRM 100 (opcjonalnie)
ZasilanieAkumulator litowo-jonowy (ładowany w aparacie na stacji dokującej, ładowarka opcjonalnie), zasilacz
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary99 mm x 53 mm x 22 mm
Waga112 g bez karty i akumulatora
AkcesoriaW zestawie:
 • pasek
 • kabel USB
 • kabel AV
 • akumulator
 • stacja dokująca
 • zasilacz
 • oprogramowanie OLYMPUS Master 1.2
Oprogramowanieb.d.
UwagiPictBridge, kalendarz do 2099 roku, tryb 2 w 1, panorama, Easy Imaging System
Artykuł na Fotopolis2703

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
EIZO ColorEdge CS2740 - popularny monitor graficzny w nowej, doskonalszej odsłonie
EIZO ColorEdge CS2740 - popularny monitor graficzny w nowej, doskonalszej odsłonie
Na rynku debiutuje nowy monitor EIZO reprezentujący bardziej przystępną cenowo linię CS. Najnowszy ColorEdge CS2740 w żadnym wypadku nie może być jednak nazwany...
5
0
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
Ilford zapowiada pojawienie się nowych materiałów, które trafią do sprzedaży 24 października. Czego możemy się spodziewać?
15
0
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
5
0