Epson: wyświetlacz OLED i drukarka fotograficzna

Epson zaprezentował dwie ciekawe propozycje skierowane do fotografów cyfrowych. Jedna z nich to prototyp pierwszego na świecie wielkowymiarowego wyświetlacza polimerowego. Druga to domowe laboratorium fotograficzne - wielofunkcyjny EPSON Stylus Photo RX600.
Epson zaprezentował dwie ciekawe propozycje skierowane do fotografów cyfrowych. Jedna z nich to prototyp pierwszego na świecie wielkowymiarowego wyświetlacza polimerowego. Druga to domowe laboratorium fotograficzne - wielofunkcyjny EPSON Stylus Photo RX600.



Opis prototypowego wyświetlacza OLED o przekątnej 40" bardziej przypomina literaturę fantastyczno - naukową niż rzeczywistość. Technologia OLED (Organic Light-Emitting Diode) polega na nałożeniu warstwy organicznej na podłoże z tranzystorów TFT. W odróżnieniu od zwykłego LCD punkty obrazu nie wymagają podświetlenia tylko same emitują światło. Pomysł Epsona polega na zaadaptowaniu technologii z drukarek atramentowych do uformowania warstwy organicznej na wielkowymiarowym podłożu. Mimo, że konstruktorzy z Epsona stworzyli już prototyp ekranu 40-calowego, to produkcja przemysłowa będzie możliwa nie wcześniej niż w 2007 roku. Czekamy cierpliwie.

Informacja prasowa producenta

EPSON opracował pierwszy na świecie, wielkowymiarowy i pełnokolorowy wyświetlacz OLED, wykorzystujący oryginalną technologię atramentową.

Warszawa, 25 maja 2004 r.
Seiko EPSON Corporation wykorzystując swoją oryginalną technologię atramentową odniósł sukces w konstrukcji pierwszego na świecie, wielkowymiarowego (40 cali) i pełnokolorowego prototypu wyświetlacza polimerowego (Organic Light-Emitting Diode, OLED).

Niewymagające podświetlania (światło emitują elementy tworzące obraz) wyświetlacze OLED charakteryzują się doskonałymi własnościami optycznymi. Ich szczególne zalety to wysoki kontrast, szeroki kąt widzenia i krótki czas reakcji, dlatego też powszechnie uznawane są za niemal pewnego kandydata do następnej generacji cienkich i lekkich wyświetlaczy. Jeden z największych problemów w produkcji takich wyświetlaczy jest związany z trudnością formowania warstw organicznych na wielkowymiarowych podłożach z tranzystorów TFT (Thin Film Transistors). Nic dziwnego, że wiele spekulowano na temat tego, kiedy wielkowymiarowe wyświetlacze OLED staną się na tyle dojrzałe technicznie, by mogły wejść do seryjnej produkcji.

EPSON aktywnie pracował nad rozwojem i komercjalizacją następnej generacji wyświetlaczy OLED. Firma, będąca od lat liderem rynku drukarek atramentowych, opracowała oryginalną technologię pokrywania podłoża TFT warstwą materiału organicznego. Wykorzystując zaadaptowaną technologię atramentową do formowania warstwy organicznej na wielkowymiarowym podłożu, w prostym procesie, EPSON skonstruował obecnie największy (przekątna 40 cali), pełnokolorowy prototyp wyświetlacza OLED.

Tworząc system produkcji wyświetlaczy OLED i proces, który umożliwia pracę z nadwymiarowymi podłożami, EPSON otworzył drogę do produkcji wielkowymiarowych wyświetlaczy OLED, jak również do obniżenia kosztów małych i średnich wyświetlaczy, wykrawanych z dużych podłoży TFT.

Charakterystyka wyświetlaczy OLED czyni z nich idealne urządzenie do zastosowań w sprzęcie służącym rozrywce, zarówno w samochodzie, jak i w salonie.

Produkcja na skalę przemysłową będzie możliwa w roku 2007.


Przegląd podstawowych cech pełnokolorowego wyświetlacza OLED 40 cali:
 • Wymiary ekranu: przekątna 40 cali
 • Liczba pikseli: 1280 x RGB x 768 punktów (W-XGA)
 • Sposób działania: aktywna matryca
 • Liczba pikseli na cal: 38
 • Liczba kolorów: 260 000



EPSON Stylus Photo RX600

Druga majowa nowość od firmy Epson to urządzenie wielofunkcyjne EPSON Stylus Photo RX600, nazwane przez producenta "domowym laboratorium fotograficznym". Oferuje ono druk 6-kolorowy do formatu A4, skanowanie w rozdzielczości 2400 x 4800 dpi z opcją skanowania filmów małoobrazkowych za pomocą zintegrowanej przystawki, odczyt danych ze wszystkim popularnych kart pamięci, podgląd i wstępną edycję na zintegrowanym ekranie LCD 2.5", transmisję bezprzewodową Bluetooth. Ponadto Stylus Photo RX600 zgodny jest ze standardami wydruku bezpośredniego i sprzedawany będzie wraz z oprogramowaniem do edycji i retuszu zdjęć. cena to 1750 złotych.

EPSON Stylus Photo RX600


Informacja prasowa producenta

EPSON Stylus Photo RX600 - domowe laboratorium fotograficzne

Warszawa, 21 maja 2004 r.
EPSON wzbogaca swoją paletę fotograficznych urządzeń wielofunkcyjnych i przedstawia rozwinięcie modelu EPSON Stylus Photo RX500, drukarkę EPSON Stylus Photo RX600. Domowe centrum fotograficzne, z możliwościami skanowania, kopiowania i druku, zadziwia bogactwem nowych funkcji. Technologie Exif Print i PRINT Image Matching umożliwiają współpracę z wieloma rodzajami aparatów cyfrowych. Zintegrowany kolorowy wyświetlacz 2,5" umożliwia wybór zdjęć do druku bezpośrednio w drukarce, niezależnie od tego, czy są one zapisane na karcie pamięci, czy też skanowane z negatywu. EPSON Stylus Photo RX600 umożliwia przywracanie barw i usuwanie wad starych, analogowych zdjęć przeznaczonych do archiwizacji bez pośrednictwa komputera. Także kolekcja slajdów może zabłysnąć nowym blaskiem, gdyż zintegrowana przystawka do slajdów umożliwia błyskawiczną digitalizację slajdów małoobrazkowych i negatywów. Szczególnie ucieszą się posiadacze telefonów komórkowych z aparatem cyfrowym - bezprzewodowa technologia Bluetooth? umożliwia łatwy wydruk zdjęć.

EPSON Stylus Photo RX600 zapewnia doskonałe wydruki i oferuje dużą wydajność dzięki sześciu oddzielnym pojemnikom na atrament. Zmartwią się jedynie właściciele fotolaboratoriów, gdyż nowy, udoskonalony atrament sprawia, że EPSON Stylus Photo RX600 stanowi dla nich prawdziwą konkurencję.

 • Rozdzielczość 5 760 x 1 440 optymalizowanych dpi
 • Druk sześciokolorowy z oddzielnymi pojemnikami na atrament
 • Wydruki bez marginesu do formatu DIN A4
 • Zintegrowany kolorowy wyświetlacz 2,5"
 • Drukowanie, skanowanie i kopiowanie bez udziału komputera
 • Regeneracja barw i usuwanie pyłków ze zdjęć bez pośrednictwa komputera
 • Skaner o rozdzielczości 2 400 x 4 800 dpi ze zintegrowaną przystawką do małoobrazkowych przezroczy i negatywów
 • Zintegrowany adapter kart pamięci do druku bez udziału komputera
 • Obsługa najpopularniejszych kart pamięci CompactFlash (I & II), xD-Picture Card, Smart Media, SD Memory Card, MultiMediaCard, Magic Gate Memory Stick, Memory Stick, Memory Stick PRO?, Memory Stick Duo, Microdrive
 • Obsługa technologii Exif Print i PRINT Image Matching
 • Oprogramowanie EPSON Scan do obróbki i korekcji zdjęć
 • Szybkie złącze USB 2.0, kompatybilne z komputerami PC i Mac
 • Bezprzewodowy druk dzięki technologii Bluetooth? przez złącze USB
 • Szybkie, komfortowe wydruki z wykorzystaniem kart indeksowych
 • Zapis zeskanowanych zdjęć bezpośrednio na karcie pamięci
 • Premiera rynkowa: marzec 2004
 • Cena: 1750 PLN*
* sugerowana cena detaliczna z VAT

Przyjazne warunki gwarancji

EPSON zapewnia roczną gwarancję carry-in, która może być opcjonalnie rozszerzona do trzech lat gwarancji carry-in lub na miejscu u użytkownika.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0