3 nowości Epsona - skaner, przenośny dysk i... telewizor

Prawdziwa ofensywa Epsona, firmy znanej ze znakomitych drukarek i skanerów - na rynek trafiają: skaner płaski Epson Perfection 4870 Photo/Pro (następca modelu 3200), przenośny dysk z wyświetlaczem LCD 3,8" (Epson P-1000 Photo Viewer) i telewizor LCD oczywiście z możliwością drukowania (Epson Livingstation LS47P1 i LS57P1).
Prawdziwa ofensywa Epsona, firmy znanej ze znakomitych drukarek i skanerów - na rynek trafiają: skaner płaski Epson Perfection 4870 Photo/Pro (następca modelu 3200), przenośny dysk z wyświetlaczem LCD 3,8" (Epson P-1000 Photo Viewer) i telewizor LCD z możliwością drukowania oczywiście (Epson Livingstation LS47P1 i LS57P1).

Epson Perfection 4870 Photo/Pro


Epson Perfection 4870 Photo/Pro to następca bardzo popularnego modelu 3200. Jest to płaski skaner, pozwalający na skanowanie negatywów i slajdów od formatu 35mm do 4" x 5". Po raz pierwszy w linii "Perfection" pojawiają się funkcja Digital ICE i technologia Easy Photo Fix, ułatwiające usuwanie kurzu i przywracanie kolorów. Duży obszar skanowania negatywów i slajdów (6 na 9 cali - pierwszy raz w "nieprofesjonalnym" skanerze) pozwala na jednoczesne skanowanie większej ilości zdjęć (do 24 klatek małego obrazka - to dwa razy więcej niż jego poprzednik, model 3200).

Skaner Perfection 4870 ma maksymalną rozdzielczość sprzętową 4800 x 9600 dpi, skanuje z 48-bitową głębią kolorów, a maksymalny Dmax (czyli gęstość optyczna) skanowanego materiału to 3,8. Obie wersje urządzenia posiadają złącza USB 2,0 i IEEE 1394 (FireWire).

Oprogramowanie dołączone do wersji Perfection 4870 Photo:
  • Lasersoft Silverfast SE 6
  • Adobe Photoshop Elements 2,0
  • ABBYY FineReader Sprint OCR
  • nowy program Epson Scan z funkcją Easy Photo Fix
Oprogramowanie dołączone do wersji Perfection 4870 Pro:
  • LaserSoft SilverFast Ai 6
  • MonacoEZcolor 2,5
  • ArcSoft PhotoStudio, ArcSoft PhotoBase i ArcSoft Panorama Maker
  • Adobe Photoshop Elements 2,0
  • ABBYY FineReader Sprint OCR
  • program Epson Scan z funkcją Easy Photo Fix
Skaner Epson Perfection 4870 Photo/Pro powinien trafić do sprzedaży w lutym tego roku, a amerykańskie ceny to 449 i 599 dolarów za wersję Photo i Pro odpowiednio.

Epson P-1000


Epson P-1000 to przenośny dysk o pojemności 10GB. Jednak tym, co wyróżnia go spośród podobnych produktów innych firm, jest duży, niemal 4-calowy (a dokładnie 3,8") wyświetlacz LCD. Epson jest wiodącym producentem ekranów LCD, używanych m.in. w zegarkach i telefonach komórkowych. Ekran P-1000 wyświetla trzy kolory dla każdego piksela i ma rozdzielczość 212 PPI - typowe wyświetlacze w cyfrówkach mają rozdzielczość 100 PPI i wyświetlają jeden kolor dla jednego piksela, więc przewaga nowego urządzenia Epsona jest oczywista. Użytkownik może powiększyć zdjęcia lub, żeby przyjrzeć im się jeszcze dokładniej, wyświetlić je na ekranie telewizora, na monitorze czy przy użyciu cyfrowego projektora.

Jednak wyświetlacz to nie jedyna zaleta P-1000 - urządzenie pozwala na druk bezpośredni (bez komputera) z wybranymi drukarkami Epsona (w tym: Stylus Photo 820, Stylus Photo 900, Stylus Photo 1280 i Stylus Photo 2200), ponadto obsługuje standardy PRINT Image Matching II i Exif 2.2 (Exif Print). Nowy Epson jest kompatybilny z formatami JPEG (Exif 2,1 i 2,2) i RAW z wybranych aparatów. P-1000 posiada gniazdo na karty CompactFlash Type I i II (i oczywiście IBM Microdrive), a z dodatkowym adapterem może też pracować z następującymi nośnikami pamięci: Memory Stick, Smart Media, Secure Digital i Multi Media Card

Po podłączeniu do komputera urządzenie jest traktowane jako zewnętrzny dysk USB. Epson P-1000 ma trafić na amerykański rynek już w tym miesiącu. Amerykańska cena sugerowana przez producenta wynosi 599 dolarów.

Epson Livingstation to "domowe centrum rozrywki", czyli krótko mówiąc szerokoekranowy (47 lub 57 cali z zależności od wersji) wielofunkcyjny telewizor LCD. Nie będziemy się rozpisywać na temat tego urządzenia, ponieważ nie zajmujemy się tematyką "kina domowego". Warto jednak wspomnieć o jednej sprawie, z powodu której w ogóle piszemy o nim w Fotopolis. Chodzi oczywiście o opatentowaną przez Epsona technologię "Photo On Demand". Pozwala ona oglądać, przechowywać i drukować cyfrowe obrazy za pomocą łatwego w użyciu uniwersalnego pilota.

Urządzenie posiada gniazda na następujące karty pamięci: Secure Digital, Multi Media Card, Memory Stick, Compact Flash i Smart Media. Wbudowana drukarka termosublimacyjna pozwala na szybkie i ciche drukowanie bezramkowych "odbitek" 10 x 15 cm, a archiwizację zdjęć umożliwia nagrywarka CD-R/RW. Dzięki funkcji "Freeze Image" użytkownik może zatrzymać obraz wideo, telewizyjny czy z jakiegokolwiek innego źródła i wydrukować go przy pomocy wbudowanej drukarki.

Epson Livingstation ma trafić do sprzedaży w marcu tego roku, a amerykańskie ceny modeli 47- i 57-calowych to odpowiednio 3499 i 3999 dolarów, więc jak widać nie jest to tania zabawka.
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0