Profesjonalna drukarka termosublimacyjna Olympus P-440

Olympus zaprezentował nowy model drukarki termosublimacyjnej przeznaczonej na rynek profesjonalny. Model P-440 potrzebuje tylko 75 sekund, żeby wydrukować fotografię w formacie A4.
Olympus CAMEDIA P-440 to nowa, cyfrowa drukarka Olympusa przeznaczona na rynek profesjonalny. Dzięki zastosowaniu techniki druku termosublimacyjnego wydruk na formacie A4 w fotograficznej jakości zajmuje tylko 75 sekund. Dzięki temu jest to doskonałe narzędzie dla laboratoriów fotograficznych, studiów, agencji castingowych oraz innych miejsc, gdzie pracuje się z cyfrowymi zdjęciami i gdzie liczy się czas. O drukarce pisaliśmy już w naszym wcześniejszym artykule. Teraz przezentujemy więcej informacji.

Olympus CAMEDIA P-440

Poniżej przedstawiamy informację prasową producenta:
Może dziwić fakt, że drukarka P-440 firmy Olympus charakteryzuje się rozdzielczością 314 dpi, podczas gdy wiele modeli atramentowych wyróżnia się wielokrotnie wyższą rozdzielczością. Dlaczego tak jest? Kluczową kwestią jest zastosowana technologia druku: metoda termo-sublimacyjna. Tutaj, drukarka nagrzewa taśmę z przezroczystym atramentem, który następnie przenika na papier. Przy tej metodzie unika się siateczkowatego wzoru, jaki czasami można rozróżnić na obrazach pochodzących z drukarek atramentowych. W przeciwieństwie do nich drukarka termo-sublimacyjna zapewnia kontinuum tonacji barw oraz przestrzeń kolorów true colour (24 bit), co nadaje wydrukom cyfrowych obrazów realistyczny wygląd tradycyjnie uzyskiwanych zdjęć. Dlatego też drukarki termo-sublimacyjne potrzebują jedynie ułamek rozdzielczości modeli atramentowych, aby uzyskać wysokiej jakości rezultaty i z tego też względu samo porównywanie wartości dpi jest bezcelowe. Dodatkowo, zdjęcia wydrukowane w technice termo-sublimacyjnej są odporne na wpływ czynników środowiska, takich jak światło, czy wilgotność, jak również nie są podatne na pojawianie się plamek i będą zachwycały swą jakością przez lata.

Jednakże sama technika termo-sublimacyjna, to jedynie część naszej fascynującej historii. Drukarka szuka również informacji, jakich dostarcza aparat na temat poszczególnych zdjęć, aby rezultaty na wykonanych odbitkach były jak najlepsze. Na przykład aparaty kompatybilne ze standardem PRINT Image Matching II zapisują dla każdego zdjęcia ustawienia fotografowania, takie jak balans bieli. Poprzez inteligentną ocenę tych szczegółów drukarka może określić optymalne ustawienia drukowania, aby wiarygodnie odtworzyć na odbitce fotografowaną scenę. Zintegrowany profil ICC jest również pomocny w tej kwestii, gdyż zapewnia, że drukarka wykorzysta paletę kolorów odpowiadającą tej, jaka została użyta przez aparat. W zasadzie wierność reprodukcji jest na tyle wysoka, że na miejscu można drukować proofy wykonanych zdjęć. A to - z czego zdaje sobie sprawę każdy profesjonalista - pozwala na znaczne zredukowanie czasu i kosztów oraz jednocześnie zwiększa kontrolę nad jakością wykonywanych prac.

Faktem jest, że wydruki nie zawsze są traktowane z należytą starannością. Mogą zostać zarysowane, zachlapane wodą lub pozostawione na słońcu. Zdjęcia castingowe, na przykład, są przekazywane z rąk do rąk, rozrzucone po stole i przemieszane, gdy zespół poszukuje tej jedynej twarzy. Aby więc zapewnić odbitkom odpowiednią trwałość, drukarka P-440 automatycznie laminuje każdy wydruk.

By zaoszczędzić cenny czas użytkownika, karty pamięci można wyjąć prosto z aparatu i umieścić w drukarce bez potrzeby uprzedniego przenoszenia zarejestrowanych obrazów do komputera. Drukarka udostępnia gniazda zarówno dla kart xD-Picture Card, jak również poprzez adapter dla kart Compact Flash oraz SmartMedia. Zintegrowany kolorowy monitor LCD 1.8" LCD wyraźnie pokazuje zdjęcie, można więc sprawdzić je oraz tu i ówdzie wprowadzić pewne zmiany, jak np. układ wydruku. W celu prezentacji obrazu na większym ekranie można poprzez interfejs USB przyłączyć do drukarki komputer z systemem Windows lub Mac, zaś poprzez wyjście wideo można podłączyć odbiornik telewizyjny i prezentować zdjęcia na jego ekranie.


Podstawowe cechy drukarki:
 • Profesjonalne wydruki formatu A4 wykonywane techniką termo-sublimacyjną
 • Kolorowy monitor LCD, 1.8", 560 x 240 pikseli
 • Dopasowywanie kolorów (Colour matching) poprzez profil ICC
 • Obsługa standardu PRINT Image Matching II (PIM II)
 • Rozdzielczość druku termo-sublimacyjnego 314 dpi, przestrzeń kolorów true colour (24 bit)
 • Maksymalny format wydruku: 2512 x 3200 punktów, odpowiednik. 203 x 258mm przy maksymalnie 8 megapikselowym obrazie
 • Jeden wydruk A4 wykonywany jest w ciągu 75 sek. (bez czasu przetwarzania obrazu)
 • Sloty xD-Picture Card oraz karty PC typ II (karty Smart Media oraz Compact Flash mogą być umieszczane poprzez adapter)
 • Interfejs USB dla podłączania z komputerami Windows oraz Mac
 • Wyjście wideo umożliwiające prezentowanie obrazu na ekranie telewizora
 • Dostępne będą również specjalne taśmy atramentowe matowa oraz błyszcząca.

Pełne specyfikacje można ściągnąć z naszej strony, klikając tutaj.

Termosublimacyjna drukarka fotograficzna CAMEDIA P-440 ma być wprowadzona do sprzedaży jesienią tego roku. Cena nie została jeszcze podana.

Czytaj także:
Olympus CAMEDIA P-10 kliknij tutaj...

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
2
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
2
Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - test obiektywu
31 Maj 2019
Dziś przyglądamy się bliżej Fujifilm Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR - szkłu, na które długo czekali miłośnicy szerokiego kąta. Kompaktowa i uszczelniona budowa, zaawansowana optyka i szybki AF mają być sporymi zaletami tego modelu.
4
Tenba Shootout II 24L - test plecaka
29 Maj 2019
Dziś sprawdzamy czy plecak Shootout II 24L to propozycja Tenby właściwa dla profesjonalnego fotografa.
0