Nowe drukarki, skanery i nie tylko - jesienna premiera produktów Canona 2003

0
Marta Majewska
24 Wrzesień 2003
Artykuł na: 6-9 minut
We wtorek, 23 września 2003 w Pałacu Prymasowskim Canon zaprezentował dziennikarzom swoje nowe produkty z działu peryferia komputerowe. Przedstawiamy najciekawsze nowości z punktu widzenia fotografii cyfrowej.
We wtorek, 23 września 2003 w Pałacu Prymasowskim Canon zaprezentował dziennikarzom swoje nowe produkty z działu peryferia komputerowe. Pokazano nowe drukarki atramentowe, skanery, projektory multimedialne, faksy, drukarki wielofunkcyjne oraz kopiarki. Co jest najciekawsze z punktu widzenia fotografii cyfrowej?

Niewątpliwie interesujące są drukarki atramentowe z nowymi możliwościami. Zwiększona została rozdzielczość, jakość i szybkość druku, ale to nie jedyne nowości. Łatwiejsze będzie także drukowanie na płytach CD-R i DVD a także bezpośrednie drukowanie zdjęć z aparatów cyfrowych innych producentów. Dodano także dodatkowe tace na papier fotograficzny (4x6) oraz wypuszczono kilka nowych papierów.

Konferencja prasowa: "Jesienne nowości Canona" prezentuje Pan Piotr Bitner z Canon Polska

Nowe modele drukarek amatorskich to Bubble Jet i250 (zastępca S200x), i350 (zastępca i320), i455 (zastępca i450), i475D (zastępca i470), i560 (zastępca i550), i865 (zastępca i850), i905D (zastępca S830D) oraz i965 (zastępca i950). W niektórych z nowych modeli poprawiono szybkość wydruku (i250, i350, i560) w innych zaś jego jakość (i905D, i965). Modele i865, i905D oraz i965D wyposażone zostały w tacę na papier fotograficzny oraz system Bubble Jet Direct Print (drukowanie bezpośrednie z karty), w ten ostatni także modele: i455 oraz i475. We wszystkich modelach wprowadzono standard PictBridge, który pozwala na podłączenie kablem USB dowolnego aparatu cyfrowego. Jednak na największą uwagę zasługuje model i965, który daje najbardziej profesjonalny poziom wydruku fotografii.

Bubble Jet i965 to drukarka 6-atramentowa o rozdzielczości - 4800 x 2400 dpi. Urządzenie drukuje zdjęcie w pełnym formacie A4 z rozdzielczością 2400 dpi w około 60 sekund, zaś wydruk formatu 4" x 6" zajmuje zaledwie 21 sekund. Szybkość wynika z opatentowanych technologii natryskiwania mikrokropli (MicroFine Droplet Technology), które pozwalają Canonowi natryskiwać więcej atramentu z małych Mikro-Dysz w krótszym czasie i z większą dokładnością. Dzięki temu uzyskano głowicę drukującą o 3072 dyszach zdolną do emisji 73,7 miliona kropli wielkości 2 pikolitrów ma sekundę.

Canon Bubble Jet i965

Dobra jakość druku w i965 wynika z kombinacji kilku czynników: lekkich atramentów o 1/6 gęstości, wykorzystaniu atramentu w 6 kolorach, oraz niezwykle małego rozmiaru kropli. Ponadto i965 obsługuje pełną gamę specjalistycznych nośników oferowanych przez firmę Canon, w tym nowo wprowadzone papiery Photo Paper Plus, Semi Gloss (SG-101) oraz Glossy Photo Paper (GP-401). O nowych papierach Canona napiszemy wkrótce, jak tylko dostępne będą na ten temat szersze informacje.

Drukarka ma oprogramowania umożliwiające wydruk na płytach CD-R/DVD - CD-LabelPrint oraz szereg innych programów: PhotoRecord ZoomBrowser EX, Easy-PhotoPrint Plus, Easy-WebPrint . Przeczytaj o technologiach i zastąpionych urządzeniach w naszej relacji z wiosennej konferencji (marzec 2003).

Wśród skanerów Canon zaproponował dwa nowe modele: CanoScan LiDE 80 z możliwością skanowania filmów oraz LiDE 3200/3200F do domowego użytku.

CanoScan LiDE 80

W CanoScan LiDE 80 - skanerze, który powstał z myślą o fotografach, Canon połączył nowoczesną stylistykę z trzema dużymi atutami. Według producenta, jest to pierwszy na świecie skaner z czujnikiem Contact Image Sensor (CIS), umożliwiający skanowanie filmów, posiadający rozdzielczość 2400 x 4800 oraz technologię automatycznego retuszu skanów z filmu FARE. Canon połączył te technologie w skanerze o grubości zaledwie 38 mm. Dzięki temu LiDE stanowi alternatywę dla skanerów opartych na czujnikach CCD, których nie można zmniejszyć z powodu dużych rozmiarów katodowego źródła światła oraz zestawu luster niezbędnych w konstrukcji optycznej.

O technologii usuwania zadrapań i kurzu z klisz - FARE pisaliśmy już, kiedy Canon zastosował ją w poprzednich modelach skanerów (czytaj więcej: konferencja prasowa, marzec 2003). FARE poziomu 2 poprawia osiągi poprzednich technologii FARE i FARE Poziom 1 dodając dwie nowe funkcje: Wyrównywanie i Zarządzanie Ziarnem oraz Rekonstrukcja Koloru. Ostatnia z wymienionych funkcji bada oryginały o wyblakłych barwach, restauruje i przywraca balans barwny. Natomiast Wyrównywanie i Zarządzanie Ziarnem wygładza efekty ziarna zarejestrowane na filmie i widoczne przy skanach o wysokiej rozdzielczości. Końcowy obraz ma gładsze przejścia tonalne i ogólnie poprawioną jakość. Także podczas skanowania odbitek fotograficznych, skaner korzysta z technologii korygującej defekty obrazu - QARE Poziomu 2.
Skaner dostępny jest z pakietem oprogramowania na komputery PC i Macintosh (m.in. Adobe PhotoShop Elements 2.0, ArcSoft PhotoStudio, PhotoBase, Omnipage SE OCR , Adobe Acrobat Reader 5.0).

nowy projektor multimedialny Canon LV 5200

Wśród nowych produktów peryferii komputerowych, interesujący jest także nowy projektor multimedialny LV 5200 - lekki (4,3 kg) i łatwy do przenoszenia. Jak twierdzi producent, opracowano go jako przystępne cenowo rozwiązanie dla szkół, biur i użytku domowego. Urządzenia oferuje wysoką jasność 1700 lumenów ANSI oraz rozpiętość kontrastu 400:1, Elektryczny 1,5-krotny zoom umożliwia umieszczenie projektora nawet w najmniejszej sali spotkań czy klasie szkolnej. Funkcja korekcji zniekształcenia trapezowego umożliwia korygowanie zniekształceń wywołanych umieszczeniem projektora pod kątem do ekranu, co jest szczególnie przydatne dla instalacji sufitowych. Funkcje automatycznego ustawiania barwy (Auto Fleshtone) oraz automatycznego ustawiania skali szarości (Auto Greyscale), wraz z 12 trybami obrazu, zapewniają, że pomimo przystępnej ceny projektor zapewnia dobrą jakość obrazu w swojej klasie.

Czytaj w Fotopolis:
konferencja prasowa peryferia komputerowe, marzec 2003
konferencja prasowa Canon EOS 300D, wrzesień 2003

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
Ilford zapowiada pojawienie się nowych materiałów, które trafią do sprzedaży 24 października. Czego możemy się spodziewać?
15
0
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
5
0
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Jak twierdzi producent, pokazy rok temu film monochromatyczny Berlin Kino B&W wyprzedał się na pniu. Dlatego Lomography postanowiło jeszcze go...
5
0