"Witkacy i inni"

W dniach 16 czerwca - 15 sierpnia 2011 w Muzeum Pałac w Wilanowie będziemy mogli oglądać wystawę z cyklu "Uśpiony kapitał" zatytułowaną "Witkacy i inni". Prace, które na niej zobaczymy pochodzą z kolekcji Stefana Okołowicza i Ewy Franczak. Zasadnicza część ekspozycji będzie poświęcona twórczości Witkacego, jednej z najwybitniejszej postaci polskiej sztuki XX wieku. Prezentujemy wybór prac, które znajdziemy na warszawskiej wystawie.
0
Marcin Grabowiecki
6 Czerwiec 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jadwiga Witkiewiczowa, 1923, kol. Stefan Okołowicz i Ewa Franczak

"Witkacy i inni" to projekt realizowany w ramach cyklicznego programu prezentacji najciekawszych zbiorów prywatnych kolekcji sztuki współczesnej i nowoczesnej. Cykl zainaugurowany w 2010 roku wystawą "Fotografia XX wieku z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego" ma swoją kontynuację w prezentacji zbiorów Stefana Okołowicza i Ewy Franczak. Wystawa prezentuje unikatową kolekcję, obejmującą obszerny zbiór dzieł fotograficznych Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz prace innych fotografów działających w XIX i XX wieku. Zasadnicza część ekspozycji poświęcona jest twórczości Witkacego, jednej z najwybitniejszej postaci polskiej sztuki XX. Autora powieści i dramatów, filozofa i teoretyka sztuki, malarza, fotografa, rysownika, portrecisty; artysty, który od lat fascynuje badaczy kultury wizerunkiem literackim i malarskim, a w ostatnich latach coraz bardziej intryguje obliczem "demonicznego fotografa".
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Lokomotywa Nr 16006 na stacji w Zakopanem, 1899, kol. Stefan Okołowicz i Ewa Franczak

Ten niezwykły zbiór ukazuje Witkacego jako pasjonata fotografii, zajmującego się zarówno robieniem, jak zbieraniem zdjęć. Wystawa obejmuje głośne autoportrety artysty, będące ilustracją biograficznej legendy "wielkiego ekscentryka"; serie fotograficzne, w których jako reżyser i aktor teatru mimicznego odgrywał przed obiektywem własne sobowtóry; cykle portretowe przedstawiające przyjaciół artysty i znane postaci intelektualnej i artystycznej elity lat międzywojennych; sceny improwizowane przed obiektywem, aranżowane z udziałem autora i jego przyjaciół; serie wczesnych pejzaży tatrzańskich i morskich z nowatorskim sposobem kadrowania, odbiegającym od XIX-wiecznych konwencji; rejestracje lokomotyw; fotografie, w których artysta eksperymentował z podwójną ekspozycją i przykłady fotograficznych dokumentacji własnych dzieł, z wyborem z obszernego zbioru ok. 100 zdjęć przedstawiających jego zaginione rysunki. Na wystawie zostaną również pokazane rysunki i obrazy Witkacego.
Józef Głogowski, Zofia Głogowska w kostiumie baletowym szkoły Rity Sacchetto, 1927, kol. Stefan Okołowicz i Ewa Franczak

Obok dzieł Witkacego prezentowane są prace współpracujących z nim fotografów: Józefa Głogowskiego, Tadeusza Langiera, Mieczysława Choynowskiego. Kontekst praktyk fotograficznych współczesnych Witkacemu został poszerzony o zdjęcia, które znajdowały się w domu Witkiewiczów. Wczesne pejzaże tatrzańskie Witkacego zestawiono z tatrzańskimi krajobrazami na zdjęciach autorstwa Stanisława Bizańskiego, Awita Szuberta, Stanisława Krygowskiego. Wprowadzeniem do wystawy są zdjęcia pochodzące od rodziny Witkiewiczów, będące zarazem przykładami najstarszej polskiej fotografii. Obszerny zbiór
portretów i autoportretów wykonanych przez Witkacego pokazujemy obok zdjęć, na których pozował on innym fotografom. Słynnemu "Portretowi wielokrotnemu" artysty towarzyszy kilka innych portretów wielokrotnych z początku XX wieku.

Wybór ze zbiorów Stefana Okołowicza i Ewy Franczak został uzupełniony zdjęciami anonimowymi, przykładami fotografii pochodzącymi z dawnych albumów rodzinnych i bardziej współczesnych fascynacji zbieraczy. Wystawa jest pierwszą tak obszerną prezentacją ich kolekcji i drugą propozycją z cyklu "Uśpiony kapitał" - projektu, którego założeniem jest ukazanie symbolicznego kapitału powstających współcześnie prywatnych kolekcji sztuki.

Organizatorami wystawy są Fundacja Profile oraz Muzeum Pałac w Wilanowie, a jej kuratorami - Bożena Czubak i Stefan Okołowicz.


Witkacy i inni. Z kolekcji Stefana Okołowicza i Ewy Franczak
Wystawa z cyklu "Uśpiony kapitał"
Wernisaż: 15.06.2011, godz. 19:00
Termin: 26.06-15.08.2011
pon-nd, godz. 10:00-18:00

Oranżeria, Muzeum Pałac w Wilanowie
Stanisława Kostki Potockiego 10/16
Warszawa

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wywiady
Energia Nowego Jorku - wywiad z Wojciechem Zagórskim
Energia Nowego Jorku - wywiad z Wojciechem Zagórskim
O magii wielkiego miasta i tajnikach jednego z największych konkursów fotograficznych rozmawiamy ze zdobywcą wyróżnienia w kategorii Professional: Architecture-Cityscapes w International...
98
0
Fujifilm X-Pro3 - opinia Tomasza Lazara
Fujifilm X-Pro3 - opinia Tomasza Lazara
O wrażenia z pracy nowym Fujifilm X-Pro3 zapytaliśmy uznanego dokumentalistę Tomasza Lazara, który zrealizował nim swój ostatni projekt.
19
5
Większe rozdzielczości w systemie Mikro Cztery Trzecie? Pytamy przedstawiciela Olympusa
Większe rozdzielczości w systemie Mikro Cztery Trzecie? Pytamy przedstawiciela Olympusa
O najnowszym korpusie E-M5 Mark III, zagrożeniu ze strony smartfonów i planach na przyszłość dla systemu M43 rozmawiamy Simonem Platem, menedżerem działu marketingu...
6
10