Trzecia edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta

Po raz pierwszy w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez National Geographic Polska Grand Prix przypadło profesjonaliście. Jury w składzie: Tomasz Tomaszewski, Witold Krassowski, Feliks Falk, Tomasz Bagiński, Martyna Wojciechowska, Agnieszka Franus i Marcin Gruszka przyznało główną nagrodę Światosławowi Wojtkowiakowi za pracę "W podróży". Laureatowi gratulujemy tym bardziej, że znamy jego fotografie z naszego konkursu na "Zdjęcie tygodnia".
Tradycyjnie już na konkurs nadeszło mnóstwo zgłoszeń, choć tym razem chyba nie było rekordu, bo organizatorzy nie podają dokładnej liczby prac. Na liście nagrodzonych znalazło się 21 laureatów, których zdjęcia będzie można obejrzeć w najbliższym, październikowym wydaniu "National Geographic". Warto zwrócić uwagę na fakt, że dopiero w 3. edycji konkursu główną nagrodę zdobyła fotografia wykonana przez zawodowca. Ale mamy pewną ciągłość, ponieważ Światosław Wojtkowiak został rok temu wyróżniony w kategorii właśnie amatorskiej. Redakcja Fotopolis.pl przywitała werdykt jury z dużą satysfakcją, ponieważ autor najlepszego zdjęcia (zdobyło też I nagrodę w kategorii "Ludzie") to nasz czytelnik - jego praca była kiedyś "Zdjęciem tygodnia", a później trafiła na wystawę "Zdjęć tygodnia Fotopolis.pl" zorganizowaną z okazji 5-lecia naszego magazynu. Dzięki Grand Prix 3. Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic do torby fotograficznej Światosława Wojtkowiaka trafi zestaw: Nikon D2Xs, lampa SB-800 i obiektyw AF-S DX 17-55 mm f/2.8G ED-IF. Gratulujemy!

W komentarzu do wyników przewodniczący jury Tomasz Tomaszewski zauważył, że z roku na rok granica między pracami nadesłanymi przez amatorów i profesjonalistów się zaciera (zakładamy, że to amatorzy równają w górę...). Niewykluczone więc, że w kolejnych edycjach organizatorzy zrezygnują z podziału na te kategorie.

Grand Prix 3. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic - Światosław Wojtkowiak, "W podróży"

Poniżej szczegółowe wyniki konkursu oraz informacja prasowa organizatorów.

GRAND PRIX - Światosław Wojtkowiak, "W podróży"

NATURA

I miejsce (profesjonaliści)
- Maciej Duczyński, "Toskania-cyprysy"

Wyróżnienia (profesjonaliści)
- Paweł Młodkowski, "Rolnika oczy na świat"
- Michał Piekarski, "Zatroskany rodzic"

I miejsce (amatorzy) - Witold Rakowski, "&"

Wyróżnienia (amatorzy)
- Marcin Stefańczyk, "Powietrzne starcie"
- Grzegorz Niemyjski, "Senne marzenia"

LUDZIE

I miejsce (profesjonaliści)
- Światosław Wojtkowiak, "W podróży"

Wyróżnienia (profesjonaliści)
- Kacper Kowalski, "Słoneczna wioska"
- Monika Kokoszyńska, "Modlitwa"

Wyróżnienie (amatorzy)
- Andrzej Purzycki, "W sieci"

KULTURA

I miejsce (profesjonaliści)
- Rafał Uniszewski

I miejsce (amatorzy) - Krzysztof Przeciechowski, "Fiesta zwycięzców"

Wyróżnienia
- Beata Pastuszek, "Dom"
- Marcin Magdziak, "Proszę nie palić"

EXTREME

I miejsce (profesjonaliści)
- Bartosz Sadowski, "Rodeo"

Wyróżnienia (profesjonaliści)
- Robert Piwko, "Wirowanie"
- Krystian Bielatowicz, "Walki kogutów"
- Artur Żera, "Skok"

I miejsce (amatorzy) - Maciej Greguła, "Body board"

Wyróżnienie (amatorzy)
- Antoni Myśliborski, "Skywalker"

MOJA PRZYGODA Z NATIONAL GEOGRAPHIC

Wyróżnienie (amatorzy)

- Izabela Król, "Dzieci lubią kakao"

PLAYFOTO
Uchwyć chwilę

I miejsce
- Sebastian Strączek

Wyróżnienia
- Krzysztof Barański
- Piotr Rodzajewski

FOTOBLOG
I miejsce
- Marta Helman, "Indiańska opowieść"

Poniżej zamieszczamy informację prasową organizatorów.

3. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta!

GRAND PRIX tegorocznej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic otrzymuje Światosław Wojtkowiak, za fotografię zatytułowaną "W podróży". Po raz pierwszy w konkursie zwyciężył fotograf-profesjonalista.


-Wybór finalisty 3. edycji konkursu nie był łatwy, nie tylko z uwagi na fakt, że do redakcji napłynęły dziesiątki tysięcy zdjęć, ale również dlatego, że opinie członków jury były podzielone. Ostatecznie nagrodziliśmy 21 osób. Zdjęcia ich autorstwa trafią na łamy październikowego magazynu "National Geographic Polska" (w sprzedaży od 2 października) - mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna. - W historii konkursu do tej pory zwyciężali amatorzy. Co ciekawe, w tym roku zdobywcą GRAND PRIX jest profesjonalista, który w ubiegłym roku jeszcze jako amator otrzymał wyróżnienie w kategorii LUDZIE za zdjęcie "Macierzyństwo".

- Cieszy mnie, że pomimo pośpiechu, w jakim dziś żyjemy, można się czasem zatrzymać i poświęcić czemuś przez dłuższą chwilę, zapominając o zgiełku. W fotografii czas przekłada się bezpośrednio na jakość zdjęć - mówi Tomasz Tomaszewski, konsultant generalny polskiej edycji magazynu, przewodniczący jury konkursu. - Konkurs fotograficzny National Geographic to konkurs szczególny, ponieważ promuje fotografię, która wymaga poświęcenia, cierpliwości i czasu. Najczęściej ten czas ma amator, a nie zawodowiec, stąd tak wysoki poziom reprezentują zdjęcia amatorskie.

- W czasie obrad jury, zauważyłem, że granica między poszczególnymi grupami uczestników: zawodowcami i amatorami zatarła się. Gdybyśmy wymieszali wszystkie zdjęcia, bardzo trudno byłoby je ponownie pogrupować. Jest to bardzo korzystne zjawisko, dlatego w przyszłym roku zaproponuję zniesienie podziału na zawodowców i amatorów - dodaje Tomasz Tomaszewski.

Nadesłane fotografie oceniało jury w składzie: Tomasz Tomaszewski, Witold Krassowski, Feliks Falk, Tomasz Bagiński, Martyna Wojciechowska, Agnieszka Franus i Marcin Gruszka.
Sponsorem głównym tegorocznej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic jest PLAY - pierwszy multimedialny operator komórkowy w Polsce.

Fundatorzy nagród:
- Hewlett-Packard Polska Sp. z o.o.
- Nikon Polska Sp. z o. o.
- Skandynawskie Linie Lotnicze SAS


Nagrody:

GRAND PRIX
- Zestaw fotograficzny marki NIKON: aparat D2Xs, lampa SB-800 i obiektyw AF-S DX 17-55 mm f/2.8G ED-IF
- Notebook HP Pavilion dv6000 oraz drukarka HP Photosmart Pro B9180
- Bilet linii lotniczych SAS, w klasie biznes, dla zwycięzcy oraz osoby towarzyszącej na wybraną trasę w Europie lub na połączeniach międzykontynentalnych na trasie obsługiwanej przez SAS

PROFESJONALIŚCI (pierwsze miejsce w każdej kategorii)
- Zestaw fotograficzny marki NIKON: aparat D80, obiektyw AF-S DX 18-135mm f/3,5-5,6G IF ED
- Drukarka HP Photosmart Pro B9180 oraz dodatkowe wkłady atramentowe i papier

AMATORZY (pierwsze miejsce w każdej kategorii)
- Zestaw fotograficzny marki Nikon: aparat D40, obiektyw AF-S DX 18-55 mm f/3,5-5,6 G II ED oraz książka "Radość Fotografowania"
- Drukarka HP Photosmart Pro B9180 oraz dodatkowe wkłady atramentowe i papier
- Bilet linii lotniczych SAS w klasie turystycznej, na wybraną trasę w Europie na trasie obsługiwanej przez SAS.

WYRÓŻNIENIA (AMATORZY I PROFESJONALIŚCI)
- Drukarka HP Photosmart D7360 oraz dodatkowe wkłady atramentowe i papier

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nadciąga 5. edycja Warsaw Photo Days. Prace do programu Open możecie zgłaszać do 24 listopada
15 Lis 2018
Tematem nadchodzącej edycji festiwalu jest Manipulacja. W ramach programu Open, w grudniu w warszawskich galeriach będziemy mieli okazję zobaczyć 12 najlepszych konkursowych serii podejmujących ten obszerny temat. Na zwycięzcę czeka 5000 zł.
0
“1001 złych uczynków”, czyli pożegnanie czasów podwórka. Autorka przez rok dokumentowała beztroskę 5 chłopców z Zabrza
15 Lis 2018
Książka Konstancji Nowina Konopki to podróż do czasów dzieciństwa w starym stylu. Nie naznaczonego strachem przed czyhającym w krzakach pedofilem czy potłuczonym szkłem, którym można sobie zrobić krzywdę.
0
Night Sight, czyli jak Google zamierza zrewolucjonizować fotografowanie smartfonem w słabym świetle
15 Lis 2018
Aparaty w smartfonach stają się coraz doskonalsze, ciągle jednak producenci stają przed barierami nie do przeskoczenia, jak choćby w przypadku słabego światła i wysokich czułości. Google znalazło na to sposób.
0
DxO udostępniło aktualizację Nik Collection do wersji 1.1
15 Lis 2018
Zoptymalizowany interfejs, naprawa błędów, zwiększona wydajność i lepsza kompatybilność z nowymi systemami i programami - oto najważniejsze zmiany, które wprowadza najnowsza aktualizacja popularnych wtyczek Nik Collection.
0