Bas Hordijk - fotografia jako inspiracja dla filmu

Bas Hordijk to młody holenderski fotograf i filmowiec. W mocnych teksturach, grze światła i cienia oraz geometrii szuka miejsca dla człowieka.

0

Autor: Julia Kaczorowska

24 Lipiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Bas Hordijk zaczął fotografować swoją codzienność gdy rozpoczął studia na uczelni artystycznej w Ultrechcie w Holandii, a z czasem wykształcił pewną charakterystyczną estetykę.

- Wcześniej też robiłem zdjęcia i nagrywałem filmy, ale wtedy nie robiłem tego tak świadomie i z oddaniem. Bohaterowie moich zdjęć byli zawsze gdzieś obok mnie, musiałem tylko zwrócić aparat w ich stronę. Jednak dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat studiów naprawdę zacząłem analizować swoje prace fotograficzne, co pomogło mi lepiej zrozumieć w jaki sposób i dlaczego robię takie, a nie inne zdjęcia - wyjaśnia Hordijk.

Artysta w swojej fotografii zwraca uwagę na człowieka, zwykle samotnego. Wykorzystując grę świateł, tekstur, kształtów i kolorów w ciekawy sposób wpisuje jednostki ludzkie w otoczenie.

- Fotografia jest w pewnym sensie bardzo medytacyjną sztuką. Dzięki niej poznaję świat wokół mnie, a jednocześnie dużo dowiaduję się o sobie samym - przyznaje młody Holender.

Jedno ze zdjęć powstało na lotnisku Schiphol w Amsterdamie - miejscu, które Hordijk często odwiedzał przesiadając się w drodze na studia. Przy obrotowych drzwiach jego uwagę przyciągnęły żółte kropki, brudne okna i ostre światło. Pewnego dnia, czekając na przyjazd pociągu, uchwycił kadr, na który czekał już jakiś czas. Zdjęcie przechodzącego pilota i ostry cień pokrywający większość jego twarzy. To nie jedyny kadr, który powstał w drodze Hordijka na studia.

- Pewien kadr jest dla mnie wyjątkowy. Jeździłem tym tunelem przez trzy lata autobusem na studia. Te okrągłe otwory zawsze mnie urzekały. Trudno było złapać idealny kadr z powodu szybkiego ruchu autobusu, wielu warstw ścian i dziur, które musiały się zrównać, a także dlatego, że bardzo niewiele ludzi chodzi ścieżką po drugiej stronie. W końcu się udało. Ten tunel pojawia się również w moim najnowszym animowanym filmie krótkometrażowym „Perspektywa” - wyjaśnia artysta.

Wśród zainteresowań Hordjika prócz fotografii znajduje się również film i animacja 3D. Efektem połączenia tych dziedzin jest krótkometrażowy film pt. „Perspektywa”. Film opiera się na zdjęciach, które Holender wykonał w ciągu ostatnich pięciu lat. Jest to jednak animacja, w pełni stworzona na komputerze.

- W 2018 roku zacząłem zastanawiać się, dlaczego właściwie robię te zdjęcia? Co je charakteryzuje? Analizując moje fotografie szybko zauważyłem wiele powtarzających się elementów tematycznych; najwyraźniej starałem się uprościć i lepiej zrozumieć otaczający mnie świat - zauważa. - Dzięki temu lepiej rozumiem swoje miejsce, jestem w stanie dokonywać wyborów, które są lepsze dla mnie i ludzi wokół mnie. Łatwiej jest mi zobaczyć czemu i komu powinienem poświęcić swój czas, pieniądze i energię, a czemu nie - dodaje.

Animacja Hordijka ma specyficzny (jak na film) format wertykalny, przywodzący na myśl ekran mobilny. Autor przyznaje, że obrazy pionowe jego zdaniem mówią więcej o związku między jednostką, a czymś wyższym: absolutem, religią, filozofią, niż te horyzontalne, które skupiają się bardziej na relacjach między ludźmi. Produkcja filmu zajęła Hordijkowi łącznie około osiem miesięcy: w tym 4-5 miesięcy reaserch i spisanie koncepcji, a kolejne 3,5 miesiąca produkcja.

- W tym filmie chciałem pójść o krok dalej niż moje zdjęcia, dosłownie patrząc na nasze życie z perspektywy, z daleka, jakby z kosmosu. Animacja 3D była idealnym sposobem na osiągnięcie tego celu bez ogromnego budżetu - przyznaje artysta. - W twórczości filmowej pozwalam sobie na większą kontrolę nad produktem końcowym niż w fotografii. Dla mnie filmowanie i fotografia ładnie się uzupełniają, obie dziedziny pozwalają mi w inny sposób się wyrazić.

 

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Wśród inspiracji Hordijk wskazuje głównie muzykę, w tym Godspeed You! Black Emperor, Slowdive, Bohren & Der Club Of Gore, Uneven Structure, czy Whirr. Ze świata filmu wspomina takie nazwiska jak Panos Cosmatos, Gaspar Noé i Andrei Tarkovsky. Co ciekawe, poleca również obserwować obrazy na żywo publikowane przez SpaceX, przedsiębiorstwo kosmiczne założone przez Elona Muska.

W momencie pisania tego artykułu, Holender zdradził mi, że planował podróż do Nowego Jorku i pracę nad serią zdjęć, które staną się bazą do jego następnego filmu krótkometrażowego. Sytuacja z COVID-19 położyła temu kres. Chwilowo więc Hordijk czerpie przyjemność z fotografowania własnego domu. Może obecna trudna sytuacja stanie się inspiracją dla kolejnego projektu?

Więcej zdjęć Basa Hordijka znajdziecie na jego stronie: bashordijk.com 

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Weather Photographer of the Year - najlepsze pogodowe zdjęcia roku 2020
Weather Photographer of the Year - najlepsze pogodowe zdjęcia roku 2020
Bywa piękna i nastrojowa, czasem groźna i niebezpieczna, ale zawsze niezwykle fotogeniczna. Zobaczcie najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji konkursu fotografii...
46
4
Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się na… zwierzętach
Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się na… zwierzętach
Md Enamul Kabir, fotograf z Bangladeszu, postanowił stawić czoło swoim lękom i fotografować to, czego się najbardziej obawia. Tak powstał cykl Coexistence - fotografia streetowa, która skupia się...
33
2
Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców Nikon’s Small World 2020
Makro do kwadratu. Zobacz zachwycający świat fotografii mikroskopowej na zdjęciach zwycięzców...
Konkurs Nikon’s Small World już od ponad 40 lat nagradza najlepsze zdjęcia ukazujące świat niedostrzegalny gołym. Zobaczcie najlepsze fotografie mikroskopowe tego...
15
0
Powiązane artykuły