Konkurs fotograficzny "Pangea"

Konkurs Fotograficzny Pangea adresowany jest do młodzieży w wieku od 15 do 25 lat. Promuje on ideę stworzenia, przynajmniej w sferze artystycznej wyobraźni, przyjaznego, wolnego od nietolerancji i stereotypów świata.

Autor: Marta Majewska

25 Czerwiec 2002
Artykuł na: 2-3 minuty

Konkurs Fotograficzny Pangea adresowany jest do młodzieży w wieku od 15 do 25 lat. Nazwa konkursu wzięła się od pierwotnego superkontynentu złożonego ze wszystkich znanych obecnie kontynentów, istniejącego na Ziemi w okresie prekambru. Konkurs organizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w ramach dwuletniego programu Dialog dla Przyszłości. Jego celem jest wspieranie organizacji i inicjatyw, które promują ideę dialogu polsko-żydowskiego, wielokulturowości, umożliwiają lepsze poznanie i zrozumienie, występują przeciwko antysemityzmowi, a w szerszym rozumieniu przeciwstawiają się rasizmowi, nietolerancji, ksenofobii, wspierają otwarcie na różnorodność kulturową i religijną.

Ponieważ, jak wyraził to prof. Jacek Woźniakowski: bez dialogu nie ma pluralizmu, program wspiera zwłaszcza takie projekty, które nastawione są na dialog, współpracę różnych organizacji, współuczestnictwo różnych grup etnicznych, na przełamywanie barier narodowych, społecznych, kulturowych. Wyróżniane są te projekty, które służą wzrostowi świadomości na najniższym poziomie, adresowane są więc przede wszystkim do mieszkańców mniejszych miejscowości i do młodzieży szkolnej.

Konkursowi Pangea przyświeca więc idea stworzenia, przynajmniej w sferze artystycznej wyobraźni, przyjaznego, otwartego świata. Nowa rzeczywistość powinna być wolna od konfliktów, jednak nie pozbawiona różnic. Lekceważenie inności: tradycji, zwyczajów i obrzędów jest przecież dla przyjaźni i otwartości świata bardzo niebezpieczne.

Można wybrać następujące tematy prac:

  1. "Pogranicza kultur"- opowieść o miejscu, gdzie spotykają się (lub spotykały się w przeszłości) różne kultury
  2. "Oblicza Inności"
  3. "Obrzędy - zwyczaje - tradycja"

Zdjęcia należy nadsyłać do 20 listopada 2002 roku. Konkursowi fotograficznemu towarzyszą konkurs literacki, plastyczny oraz przeznaczony dla grup szkolnych. Więcej informacji można zaleźć na stronie www.future.ngo.pl. Można także skontaktować się z Beatą Tokarz, która wyjaśni wszelkie wątpliwości.

beatat@filantropia.org.pl

tel: (22) 622 01 22

fax: (22) 622 02 11

Pobierz:

Kartę zgłoszeniową

Regulamin konkursu

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
18
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
30
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
25