Graziano Panfili: „Kiedy jesteś w górach, nie jesteś już panem swojego czasu.“

„Ta góra, ten wygięty fragment ziemi wznoszący się przede mną, sprawia, że czuję się pokorny, jak żebrak; i czuję szczęście mogąc w ogóle tu stać, nawet na chwilę." – tymi słowami, których autorem jest Bridget Asher, rozpoczyna się cykl zdjęć Graziano Panfili, „Mountain”.

Autor: Julia Kaczorowska

13 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Włoch, Graziano Panfili zaczął zajmować się fotografią w wieku trzydziestu trzech lat, na początku hobbistycznie, a z czasem uzyskał dyplom z fotoreportażu w szkole fotografii w Rzymie.

- W fotografii pociąga mnie jej ogromny potencjał komunikacyjny. Piękno obrazu fotograficznego pozwala mi za każdym razem przekazać wiele rzeczy w zupełnie innym, nowym języku – wyjaśnia Panfili. - Obserwuje z zainteresowaniem wielu fotografów, w tym Paolo Pellegriniego, Alexa Majoli, Aleca Sotha, Gregorego Crewdsona. Na moją fotografię duży wpływ mają dobre filmy i seriale telewizyjne – dodaje.

fot. Graziano Panfili, „Mountain”

Projekt „Mountain” rozpoczął kilka lat temu, w ramach zatrudnienia przy zdjęciach na potrzeby turystyki w Trentino, znanym włoskim regionie górskim. 50% terytorium regionu składa się z lasów.

- Odkąd pamiętam, zawsze kochałem góry. Towarzyszyły mi od wczesnego dzieciństwa. Moja fotograficzna podróż przywiodła mnie kilkakrotnie w doliny i góry regionu Trentino. Na początku nie byłem przyzwyczajony do tej scenerii i ciszy, jaka tam panuje. Mój wzrok skakał w górę i w dół, chcąc objąć każdy kształt doliny. Moje buty, przyzwyczajone do płaskich nasłonecznionych łąk środkowo-południowych Włoszech, sprawiały, że nogi coraz bardziej mi się męczyły – wspomina fotograf.

fot. Graziano Panfili, „Mountain”

Z czasem jednak oswoił się z Trentino. Efektem jest cykl czarno-białych fotografii, pokazujących zarówno same krajobrazy regionu, jak i tamtejszych mieszkańców oraz elementy ich codzienności. Poprzez monochrom i wysoki kontrast nadał swoim zdjęciom specyficzny klimat, przedstawiając górskie tereny niczym obcą krainę.

- Kiedy jesteś w górach, nie jesteś już panem swojego czasu: góra jest. Zupełnie, jakbyś był w obcej krainie. Należy odpowiednio się zachowywać. Nauczyć oddychać wśród śniegów i skał. Nie robić hałasu, bo w cieniu chmur spoczywa zbudowana ze skały świątynia natury – wyjaśnia Panfili.

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Graziano Panfili  jest członkiem kolektywu fotograficznego Ulixespicture. Niedawno zaangażował się w realizację długoterminowego projektu badawczego i dokumentalnego na terenie Włoch. Kilka miesięcy temu zaczął też pracę nad pewnym projektem, w którym skupia się nad bardziej koncepcyjnym ujęciem tematu.

Więcej zdjęć fotografa: www.grazianopanfili.com

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Moja mama chce wrócić do domu - Hanna Hrabarska i jej projekt dokumentalny
Moja mama chce wrócić do domu - Hanna Hrabarska i jej projekt dokumentalny
Dokumentując podróż z Ukrainy do Holandii z matką, Hanna Hrabarska zostawia nam wizualny dziennik, pokazujący doświadczenie przymusu opuszczenia domu w obliczu...
12
Poznaliśmy finalistów konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2024
Poznaliśmy finalistów konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2024
Ogłoszono zwycięzców kategorii i zdobywców wyróżnień w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024. Wyróżniono aż 6 Polaków.
5
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy...
12