Delphine Schacher: „Poprzez fotografię skupiam się na uczuciu melancholii"

Delphine Schacher: „Poprzez fotografię skupiam się na uczuciu melancholii"

Po siedmiu latach pracy jako asystent produkcji w telewizyjnym programie informacyjnym, Delphine Schacher rozpoczęła studia fotograficzne w Akademii Fotografii w Vevey, w wieku 30 lat. W swoich projektach bada realia społeczne, kwestionując miejsce mężczyzny w społeczeństwie. Prostytucja, życie więzienie, klasa robotnicza oraz migracje to część rejonów jej poszukiwań.

Ostatni projekt Delphine Schacher, Bois des Freres, obnaża drugą stronę Genewy, miasta znanego jako centrum światowej dyplomacji i finansów. To portrety mężczyzn w barakach, w jakich przyszło im żyć, na obszarze 10m2. Fotografka usłyszała o tym miejscu około pięć lat temu, gdy pracowała nad wystawą „Peripheria”. W telewizji wyświetlano raport mówiący o tym, że niektóre stare baraki blisko lotniska mają zostać zniszczone. - Zapytałam, czy takie miejsca jeszcze gdzieś istnieją. Okazało się, że tak: na ulicy Bois des Freres w Genewie. Wybrałam się tam, i tak to się zaczęło… Moi bohaterowie zdążyli przyzwyczaić się do swojego statusu materialnego, a nawet odnaleźć swoje miejsce – wyjaśnia.

fot. Delphine Schacher „Bois des Freres“

Jeden z jej bohaterów, Gilbert, od paru lat mieszka w baraku. To bardzo uprzejmy człowiek, który jednak nie chciał być częścią jej projektu. – To mnie bardzo frustrowało. Zawsze patrzył na to, jak pracuję i spotykam się z innymi mieszkańcami, i zawsze uciekał, w uprzejmy sposób żartując sobie z tej sytuacji. Tłumaczyłam mu, że jest bardzo interesujący: długie włosy, pierścienie na każdym palcu, charyzma croonera. Za każdym razem znajdywał jednak wymówkę – opowiada. - Aż pewnego dnia, po kilku miesiącach powiedział: „ok, możesz zrobić mi zdjęcie”. Byłam przeszczęśliwa, aż po chwili dodał: „…ale tylko w dniu, gdy będę ogolony”. I tak znów codziennie bawił się mną, przekładając termin. W końcu postanowiłam podarować mu prezent, symbolizujący naszą znajomość: brzytwę. Wkrótce nadszedł D-Day, a Gilbert zdecydował, że jest gotowy. Przyszedł do mnie ubrany niczym gwiazda rocka i powiedział: „teraz, albo nigdy!”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Schacher ceni sobie fotografów, którzy zajmują się, jak mówi, „mniej zwykłymi ludźmi” oraz poruszają tematy społeczne: Diane Arbus, Donna Ferrato, Jane Evelyn Atwood. Ze współczesnych fotografów inspiracją są dla niej Alec Soth, Tom Johnson, Julian Germain i Todd Hiddo.

- Poprzez swoją fotografię skupiam się na uczuciu melancholii. W pewnym sensie, szukam tego, co zostało utracone w czasie. Lubię też wrażenie, że zmieniam upływ czasu, poprzez pracę z naturalnym światłem na aparacie analogowym. 

Fotografka jeździła do genewskich baraków przez pięć lat. Projekt w obecnej formie nie jest jeszcze zakończony. W ciągu najbliższych lat Schacher planuje wydać o nim książkę. Więcej prac fotografki na stronie: www.delphineschacher.com.

Studentka fotografii na studiach magisterskich Uniwersytetu Warszawskiego. Ma na koncie różne projekty, zarówno dokumentalne, jak i reklamowe. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Ponad 20 adapterów Kipon do systemów Nikon Z i EOS R już w sprzedaży
19 Paź 2018
Najnowsze pełnoklatkowe systemy bezlusterkowe powoli trafiają pod strzechy fotografów. Jeśli przed zakupem powstrzymuje Was niewielka dostępność szkieł, z odsieczą przychodzą adaptery Kipon.
0
KiiPix - kolejna analogowa drukarka do instaksów. Jeszcze tańsza od wersji Holgi
18 Paź 2018
Kilka dni temu informowaliśmy Was o kickstarterowej kampanii przenośnej drukarki Holga Printer, którą obsłużymy bez jakiegokolwiek źródła prądu. Na tej samej zasadzie bazuje bliźniaczo podobne urządzenie KiiPix, a do tego jest już dostępne na rynku.
0
Upadłość producenta szkieł Meyer Optik Görlitz
18 Paź 2018
W sierpniu informowaliśmy Was o problemach finansowych firmy Net SE, która w ostatnim czasie przywróciła zza grobu takie marki jak Meyer Optik Gorlitz, Schacht czy Oprema Jena. Firma przechodzi proces upadłościowy, a osoby, które zainwestowały w sprzęt prawdopodobnie nie zobaczą ani obiektywów, ani pieniędzy.
0
Fotograficzna kapsuła czasu zakopana w Warszawie. Wiadomość do przyszłych pokoleń zostanie odkryta w 2118 roku
18 Paź 2018
Kapsuły czasu to świetna zabawa, ale i gratka dla przyszłych historyków. Jedna z nich, przy wsparciu Domu Spotkań z Historią, Fujifilm i AD Studio została właśnie zakopana w Warszawie z okazji obchodów 100-lecia wolności Polski.
1