GDT European Wildlife Photographer of the Year 2016 - nagrodzone prace

Aby zimą fotografować w wodach Europy Północnej, trzeba być trochę szalonym. I twórczym. - mówi Audun Rikardsen, profesor biologii z uniwersytetu w Tromso i zwycięzca tegorocznej edycji konkursu GDT  EWPY 2016, który co roku nagradza najlepsze europejskie zdjęcia przyrodnicze. Zobaczcie galerię zwycięskich prac.

Autor: Maciej Luśtyk

31 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody (GDT) konkurs European Wildlife Photographer of the Year już od 16 lat nagradza najlepszych fotografów przyrodniczych Starego Kontynentu. Tegoroczna edycja była rekordowa -  na konkursu nadesłano prawie 18 tys. zgłoszeń z 38 krajów. Jak twierdzą jurorzy, selekcja zdjęć nie była łatwa i wymagała licznych dyskusji, ale ostateczne decyzje, zostały podjęte niemal jednogłośnie. Zdjęcia rywalizowały ze sobą w ośmiu kategoriach głównych oraz w sekcji młodzieżowej (2 kategorie dla fotografów w wieku do 14 lat i w wieku 15-17 lat).

Nagrodę Grand Prix oraz tytuł fotografa roku otrzymał norweg, Audun Rikardsen - profesor biologii uniwersytetu w Tromso, który przez ostatnie dwa lata spędził niemal 100 dni na zimnych wodach północnej Europy, studiując zachowanie waleni i je fotografując. Na potrzeby swoich zdjęć stworzył specjalną podwodną obudowę do aparatu i system oświetleniowy, który pozwala mu na pracę w warunkach nocy polarnej.

fot. Audun Rikardsen , "A Breath in the Polar Night"

Gdy kutry rybackie ściągają sieci, Orki często starają się załapać na “darmową” przekąskę. Ekstremalne zimno i wilgoć sprawiły, że nad powierzchnią morza unosiła się magiczna mgła. Moja łódź, aparat i ja byliśmy cali pokryci kryształami lodu, co sprawia, że fotografowanie w tych warunkach jest prawdziwym wyzwaniem. Spędziłem wiele godzin zanim wreszcie udało mi się uchwycić tę sytuację. -  opowiada o zwycięskim zdjęciu fotograf.

Łącznie jury nagrodziło kilkadziesiąt prac. Te które zajęły pierwsze i drugie miejsca w danej kategorii możecie zobaczyć w poniższej galerii. Nie obyło się jednak bez głosu krytyki. Jury zwróciło uwagę na manipulacje, przez które musiano odrzucić część prac, które zostały zakwalifikowane do rundy finałowej. W niektórych przypadkach powodem była naginająca rzeczywistość postprodukcja, w innych chodziło o ingerencję fotografów w zachowanie zwierząt.

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

W przypadku edycji zdjęć nie warto przesadzać. Co szczególnie nas zasmuciło, to fakt, że w przypadku niektórych prac, oryginalne zdjęcie było duże lepsze od jego zmanipulowanej wersji. - komentuje jeden z członków jury, Theo Bosboom.

Więcej informacji i wszystkie wyróżnione zdjęcia znajdziecie pod adresem gdtfoto.de.

(fot. okładkowa: Alain Mafart Renodier, wyróżnienie w kategorii "Ssaki")

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy...
11
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Oto finaliści Sony World Photography Awards 2024 - zobacz najlepsze projekty z sekcji profesjonalnej
Dobiega końca kolejna edycja największego konkursu fotograficznego na świecie - Sony World Photography Awards. Zobacz prace tegorocznych finalistów sekcji profesjonalnej, wśród których znalazł...
22
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Zobaczcie prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
20
Powiązane artykuły