Larry Clark: Chcę mieć z tobą dziecko zanim umrzesz

Prezentujemy prace amerykańskiego artysty Larry'ego Clarka. W swoich niezwykle intensywnych i intymnych fotografiach Clark nieprzerwanie dokumentuje środowisko nastolatków eksperymentujących z narkotykami, przemocą i seksem. Zdjęcia pochodzą z wystawy w Galerii C|O Berlin, która była prezentowana w dniach 26 maja - 12 sierpnia 2012.

Autor: Marcin Grabowiecki

9 Sierpień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Dead 1970, 1968 (c) Courtesy of Larry Clark. Luhring Augustine, New York. Simon Lee Gallery, London



Larry Clark jest fotografem, który swoją twórczość poświęcił dokumentacji życia amerykańskich nastolatków. Rozgłos zdobył dzięki serii zdjęć pochodzących z jego rodzinnego miasta Tulsa. W czarno-białych surowych kadrach udało mu się pokazać sposób w jaki żyje środowisko młodych ludzi eksperymentujących z seksem, alkoholem i narkotykami. Autentyczne i niezwykle intymne fotografie pewnie nie powstałyby, gdyby Clark nie był częścią tej grupy.

Wyjątkowość jego zdjęć polega na bliskości, jaką udało mu się wytworzyć między nim a fotografowanymi osobami. Clark był częścią świata, który dokumentował. Uczestniczył w uwiecznionych na zdjęciach chwilach na takich samych prawach jak jego bohaterowie. Nie jest to tym samym obiektywna próba opisu fragmentu rzeczywistości, ale rzecz zrobiona przez "insidera". Ten punkt widzenia umożliwił mu uzyskanie niespotykanej wcześniej intensywności przekazu.

W naszej galerii prezentujemy prace pochodzące z wczesnych cykli artysty, takich jak "Teenage Lust" czy "Los Angeles" oraz późniejsze prace, wśród których znalazły się kolaże tworzone z różnych obiektów: listów, wycinków z gazet, plakatów i zdjęć.

Wystawa prac Larry'ego Clark prezentowana jest w berlińskiej Galerii C|O do 12 sierpnia 2012.

Jonathan Velasquez, 2003 (c) Courtesy of Larry Clark. Luhring Augustine, New York. Simon Lee Gallery, London



Larry Clark. Jeden z najważniejszych amerykańskich fotografów urodził się w 1943 roku w Tulsie w stanie Oklahoma w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze doświadczenia w dziedzinie fotografii zdobył w latach szkolnych, kiedy pomagał mamie w portretowaniu dzieci. W latach 1961-63 studiował fotografię na Layton School of Art w Milwaukee. W latach 1964-1966 brał udział w wojnie w Wietnamie. Od początku lat 60. rozpoczął dokumentację życia swoich przyjaciół w Oklahomie. Zdjęcia z tamtego okresu ukazały się w książce "Tulsa" (1971). Seria "Teenage Lust", która powstawała w latach 80. ponownie była poświęcona tematyce seksu, narkotyków i przemocy pośród nastolatków. W następnych latach Clark kontynuował fotografowanie nastolatków, ale już w mniej dokumentalny sposób. W latach 90. poświęcił się twórczości filmowej (nakręcił m.in. film "Kids" 1995). Jego prace były prezentowane na całym świecie, m.in. w MoMA w Nowym Jorku, San Francisco Museum of Modern Art, The Photographers' Gallery w Londynie, International Center of Photography w Nowym Jorku i Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris. Larry Clark żyje i pracuje w Nowym Jorku.

Cuba, 2011 (c) Courtesy of Larry Clark. Luhring Augustine, New York. Simon Lee Gallery, London


Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26