Fotografia afrykańska w Galerii Luksfera

W warszawskiej Galerii Luksfera prezentowana jest wystawa trzech fotografów afrykańskich: Nabila Boutrosa, Patrice-Félix Tchicaya i Rodneya Placa. Każdy z przedstawianych artystów reprezentuje inne spojrzenie i podejście w fotografii, co czyni wystawę na pewno interesującą.

Autor: Marta Sinior

9 Lipiec 2005
Artykuł na: 4-5 minut

W warszawskiej Galerii Luksfera prezentowana jest wystawa trzech fotografów afrykańskich: Nabila Boutros'a, Patrice-Félix Tchicaya i Rodneya Placa.

Każdy z przedstawianych artystów reprezentuje inne spojrzenie i podejście w fotografii, co czyni wystawę na pewno interesującą.

fot. Nabil Boutros

Na wystawie swoje prace prezentują uczestnicy 5. edycji Przeglądu Fotografii Afrykańskiej w Bamako organizowanego od 1994 roku. Impreza odbyła się w dniach 21-25 października 2003 roku. Fotografie stanowiące wybór z pokazów festiwalowych krążą po całym świecie, po raz pierwszy trafiają do Polski.

Wystawa Fotografii Afrykańskiej polską premierę miała w lutym br. w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Bieżąca warszawska ekspozycja została poszerzona o prace Rodneya Placa.

Poniżej zamieszczamy parę słów o projekcie Rodneya Placa:

"Bread City" jest częścią długofalowego projektu Rodney'a Place'a "Retreks", którego celem jest śledzenie procesu powstawania podemokratycznego, metropolitycznego Johannesburga, widzianego oczyma czterech grup społecznych: yuppie/buppie zamieszkujących dzielnice podmiejskie, mieszkających na farmach kalwinistów, angloplemiennej arystokracji z KwaSandton i wreszcie nowoprzybyłej ludności z innych krajów afrykańskich.
Używając szerokiej gamy mediów i działań (z urbanistyką włącznie), projekt oferuje kulturalne podejście do urbanizmu w RPA, różniące się od wciąż obecnego i wywodzącego się z czasów apartheidu przesadnego kapitalizmu i globalnego kiczu. RPA jako kraj w dalszym ciągu przywiązuje niewiele uwagi do swojego pierwiastka ludzkiego.

fot. Rodney Place, Retreks: "Bread City" - Streetwear (2002), Hussein Abdi Samo (Somali)

U Wuja Sama narodził się projekt: "Bread City" Street Wear, czyli kolekcja męskich garniturów, której hasło przewodnie brzmi: "Afryka wita infrastrukturę". Mowa tu o przekształceniu części Johannesburga w miasto kontynentalne, kończącym ponury okres izolacji. Ubrania nawiązują do tradycyjnych strojów zachodnioafrykańskich, a na portretach ukazano mieszkańców domów położonych w tej nowopowstającej dzielnicy miasta.

Wystawę Fotografii Afrykańskiej można oglądać do 14 lipca 2005 roku w Galerii Luksfera przy ulicy Ząbkowskiej 27/31 w Warszawie. Fotografie można oglądać i kupować od środy do piątku w godz. 14.00 - 19.00, w soboty i w niedziele 11.00 - 17.00.

Czytaj także:

Fotografia afrykańska w Luksferze czytaj...

{GAL|25996
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły