Fotografia afrykańska w Galerii Luksfera

W warszawskiej Galerii Luksfera prezentowana jest wystawa trzech fotografów afrykańskich: Nabila Boutrosa, Patrice-Félix Tchicaya i Rodneya Placa. Każdy z przedstawianych artystów reprezentuje inne spojrzenie i podejście w fotografii, co czyni wystawę na pewno interesującą.
0
Marta Sinior
9 Lipiec 2005
Artykuł na: 4-5 minut
W warszawskiej Galerii Luksfera prezentowana jest wystawa trzech fotografów afrykańskich: Nabila Boutros'a, Patrice-Félix Tchicaya i Rodneya Placa.
Każdy z przedstawianych artystów reprezentuje inne spojrzenie i podejście w fotografii, co czyni wystawę na pewno interesującą.

fot. Nabil Boutros

Na wystawie swoje prace prezentują uczestnicy 5. edycji Przeglądu Fotografii Afrykańskiej w Bamako organizowanego od 1994 roku. Impreza odbyła się w dniach 21-25 października 2003 roku. Fotografie stanowiące wybór z pokazów festiwalowych krążą po całym świecie, po raz pierwszy trafiają do Polski.

Wystawa Fotografii Afrykańskiej polską premierę miała w lutym br. w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Bieżąca warszawska ekspozycja została poszerzona o prace Rodneya Placa.

Poniżej zamieszczamy parę słów o projekcie Rodneya Placa:

"Bread City" jest częścią długofalowego projektu Rodney'a Place'a "Retreks", którego celem jest śledzenie procesu powstawania podemokratycznego, metropolitycznego Johannesburga, widzianego oczyma czterech grup społecznych: yuppie/buppie zamieszkujących dzielnice podmiejskie, mieszkających na farmach kalwinistów, angloplemiennej arystokracji z KwaSandton i wreszcie nowoprzybyłej ludności z innych krajów afrykańskich.
Używając szerokiej gamy mediów i działań (z urbanistyką włącznie), projekt oferuje kulturalne podejście do urbanizmu w RPA, różniące się od wciąż obecnego i wywodzącego się z czasów apartheidu przesadnego kapitalizmu i globalnego kiczu. RPA jako kraj w dalszym ciągu przywiązuje niewiele uwagi do swojego pierwiastka ludzkiego.


fot. Rodney Place, Retreks: "Bread City" - Streetwear (2002), Hussein Abdi Samo (Somali)

U Wuja Sama narodził się projekt: "Bread City" Street Wear, czyli kolekcja męskich garniturów, której hasło przewodnie brzmi: "Afryka wita infrastrukturę". Mowa tu o przekształceniu części Johannesburga w miasto kontynentalne, kończącym ponury okres izolacji. Ubrania nawiązują do tradycyjnych strojów zachodnioafrykańskich, a na portretach ukazano mieszkańców domów położonych w tej nowopowstającej dzielnicy miasta.


Wystawę Fotografii Afrykańskiej można oglądać do 14 lipca 2005 roku w Galerii Luksfera przy ulicy Ząbkowskiej 27/31 w Warszawie. Fotografie można oglądać i kupować od środy do piątku w godz. 14.00 - 19.00, w soboty i w niedziele 11.00 - 17.00.


Czytaj także:
Fotografia afrykańska w Luksferze czytaj...Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
22
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
81
1
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Za nami 10., jubileuszowa edycja konkursu fotografii ulicznej Urban Photo Awards. Miło nam poinformować, że polski fotograf Marcin Giba zdobył 1. Miejsce w jednej z...
87
3
Powiązane artykuły