Rozstrzygnięcie II edycji konkursu Canona

W środę, 26 stycznia Canon ogłosił oficjalne wyniki II edycji konkursu fotograficznego "Zmniejsz dystans między wyobraźnią a obrazem". Spośród 4129 fotografii wykonanych przez 2243 autorów jurorzy oraz Internauci wyłonili laureatów. Prezentujemy nagrodzone prace.
W środę, 26 stycznia Canon ogłosił oficjalne wyniki II edycji konkursu fotograficznego "Zmniejsz dystans między wyobraźnią a obrazem". Spośród 4129 fotografii wykonanych przez 2243 autorów jurorzy oraz Internauci wyłonili laureatów.

Między 1 października a 31 grudnia 2004 roku na stronie www.konkurs.canon.pl uczestnicy konkursu zgłaszali swoje fotografie, mając do wyboru dwie kategorie: amatorską i profesjonalną. Tysiąc osiemset trzydziestu sześciu amatorów interpretowało na setki sposobów temat Uroki codzienności. Profesjonaliści natomiast zmagali się z prawdziwym wyzwaniem dla fotografa - mieli za zadanie na jednym zdjęciu "uchwycić nieuchwytne". Efekty ich zmagań możemy oglądać na pięciuset siedemdziesięciu dwóch pracach prezentowanych w galerii na stronie konkursu. Zawodowi fotografowie mogli wybrać także drugi temat: reportaż pod hasłem Oblicza piękna. Temat ten cieszył się dużą popularnością: w galerii na stronie konkursowej piękno ma 1711 obliczy.Najlepsze fotografie amatorskie wybierali Intarnauci w głosowaniu trwającym od 1 do 15 stycznia 2005 roku. Podczas dwóch tygodni oddano 7311 głosów, które wyłoniły trójkę laureatów. 487 głosów i pierwsze miejsce przypadło Łukaszowi Licowi za fotografię Kasia. Na drugim miejscu uplasowało się kontrowersyjne zdjęcie Liczy się długość autorstwa Jarosława Jankowskiego, które niestety nie najlepiej świadczy o poziomie 405 głosujących. Trzecie miejsce i 385 głosów zdobyła fotografia Sylwii Grzeni Gdyński powiew nocy. Dodatkowe wyróżnienie dla amatora przyznała Europejska Akademia Fotografii, nagradzając Krystiana Kujdę rocznym stypendium EAF.

fot. Łukasz Lic Kasia

O podziale nagród w kategorii profesjonalnej zadecydowało jury w składzie: Tomasz Sikora, Andrzej Świetlik, Chris Niedenthal, Wacław Wantuch i Jacek Poremba. Za najlepsze zdjęcie pojedyncze jurorzy uznali fotografię zatytułowaną Pasterz wykonaną przez Arkadiusza Dziczka, któremu udało się uchwycić "nieuchwytne".

Arkadiusz Dziczek Pasterz

Jury nagrodziło dwa reportaże, przyznając pierwszą nagrodę Arturowi Willmannowi za cykl ośmiu zdjęć zatytułowany W kolorach wschodu oraz dodatkowe wyróżnienie Wojtkowi Kucnerowi za serię ośmiu fotografii pod tytułem Oblicza piękna.... Jak podkreślał jeden z jurorów, Andrzej Świetlik Wybór najlepszych zdjęć był niezwykle trudny. Przebrnięcie przez olbrzymią ilość fotografii i osiągnięcie konsensusu było niemal niemożliwe, ale się udało.

Artur Willmann W kolorach wschodu, zdjęcie 1 z 8

Ponadto fotografie amatorskie zostały wyróżnione przez redakcje patronów medialnych. Redaktorzy Fotopolis.pl nagrodzili fotografię Deszcz autorstwa Łukasza Friedricha.

wyróżnienie Fotopolis: łukasz Friedrich Deszcz

Gratulujemy laureatom konkursu!

Czytaj także:
Rozstrzygnięcie I edycji konkursu Canona grudzień 2003 czytaj...
Inauguracja II edycji konkursu Canona październik 2004 czytaj...
Zobacz wszystkie zdjęcia (22)
 
Komentarze
Polecane artykuły
Samyang AF 14 mm f/2.8 F - szeroki kąt z autofokusem teraz także do aparatów Nikon
20 Sie 2018
Na początku stycznia Samyang pokazał pierwszy w swojej historii obiektyw z autofokusem do lustrzankowego systemu Canon EF. Teraz w ofercie pojawiła się także długo oczekiwana wersja dla nikoniarzy.
0
TiFF Festival 2018 rusza już 6 września - wszystko, co chcielibyście wiedzieć o współpracy artystycznej
20 Sie 2018
Jak co roku, wrzesień upłynie pod znakiem wrocławskiego TIFF Festival. Tym razem organizatorzy wzięli na warsztat temat współpracy w sztuce. Oprócz wystaw, na odwiedzających czeka sekcja publikacji, szeroki wachlarz warsztatów i dyskusji, a także kooperacyjna przestrzeń Festival Lab, gdzie uczestnicy będą mieli okazję wymieniać się doświadczeniami.
0
Fotografowie opisują pierwsze wrażenia z użytkowania nadchodzącego bezlusterkowca Nikona
20 Sie 2018
Do premiery pierwszego pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikona pozostały raptem 3 dni. Czy też czekacie z zapartym tchem? W najnowszym i prawdopodobnie ostatnim już filmie promocyjnym, o pracy z aparatem opowiadają fotografowie, którzy mieli już okazję robić nim zdjęcia.
1
Dziś światowy dzień fotografii. Zobacz, jak zmieniała się na przestrzeni lat
19 Sie 2018
Jak co roku, 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. To dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak to wszystko się zaczęło i jak długą drogę przeszło nasze ulubione medium od czasów pierwszych eksperymentów z camera obscura.
0