Rozstrzygnięcie II edycji konkursu Canona

W środę, 26 stycznia Canon ogłosił oficjalne wyniki II edycji konkursu fotograficznego "Zmniejsz dystans między wyobraźnią a obrazem". Spośród 4129 fotografii wykonanych przez 2243 autorów jurorzy oraz Internauci wyłonili laureatów. Prezentujemy nagrodzone prace.
W środę, 26 stycznia Canon ogłosił oficjalne wyniki II edycji konkursu fotograficznego "Zmniejsz dystans między wyobraźnią a obrazem". Spośród 4129 fotografii wykonanych przez 2243 autorów jurorzy oraz Internauci wyłonili laureatów.

Między 1 października a 31 grudnia 2004 roku na stronie www.konkurs.canon.pl uczestnicy konkursu zgłaszali swoje fotografie, mając do wyboru dwie kategorie: amatorską i profesjonalną. Tysiąc osiemset trzydziestu sześciu amatorów interpretowało na setki sposobów temat Uroki codzienności. Profesjonaliści natomiast zmagali się z prawdziwym wyzwaniem dla fotografa - mieli za zadanie na jednym zdjęciu "uchwycić nieuchwytne". Efekty ich zmagań możemy oglądać na pięciuset siedemdziesięciu dwóch pracach prezentowanych w galerii na stronie konkursu. Zawodowi fotografowie mogli wybrać także drugi temat: reportaż pod hasłem Oblicza piękna. Temat ten cieszył się dużą popularnością: w galerii na stronie konkursowej piękno ma 1711 obliczy.Najlepsze fotografie amatorskie wybierali Intarnauci w głosowaniu trwającym od 1 do 15 stycznia 2005 roku. Podczas dwóch tygodni oddano 7311 głosów, które wyłoniły trójkę laureatów. 487 głosów i pierwsze miejsce przypadło Łukaszowi Licowi za fotografię Kasia. Na drugim miejscu uplasowało się kontrowersyjne zdjęcie Liczy się długość autorstwa Jarosława Jankowskiego, które niestety nie najlepiej świadczy o poziomie 405 głosujących. Trzecie miejsce i 385 głosów zdobyła fotografia Sylwii Grzeni Gdyński powiew nocy. Dodatkowe wyróżnienie dla amatora przyznała Europejska Akademia Fotografii, nagradzając Krystiana Kujdę rocznym stypendium EAF.

fot. Łukasz Lic Kasia

O podziale nagród w kategorii profesjonalnej zadecydowało jury w składzie: Tomasz Sikora, Andrzej Świetlik, Chris Niedenthal, Wacław Wantuch i Jacek Poremba. Za najlepsze zdjęcie pojedyncze jurorzy uznali fotografię zatytułowaną Pasterz wykonaną przez Arkadiusza Dziczka, któremu udało się uchwycić "nieuchwytne".

Arkadiusz Dziczek Pasterz

Jury nagrodziło dwa reportaże, przyznając pierwszą nagrodę Arturowi Willmannowi za cykl ośmiu zdjęć zatytułowany W kolorach wschodu oraz dodatkowe wyróżnienie Wojtkowi Kucnerowi za serię ośmiu fotografii pod tytułem Oblicza piękna.... Jak podkreślał jeden z jurorów, Andrzej Świetlik Wybór najlepszych zdjęć był niezwykle trudny. Przebrnięcie przez olbrzymią ilość fotografii i osiągnięcie konsensusu było niemal niemożliwe, ale się udało.

Artur Willmann W kolorach wschodu, zdjęcie 1 z 8

Ponadto fotografie amatorskie zostały wyróżnione przez redakcje patronów medialnych. Redaktorzy Fotopolis.pl nagrodzili fotografię Deszcz autorstwa Łukasza Friedricha.

wyróżnienie Fotopolis: łukasz Friedrich Deszcz

Gratulujemy laureatom konkursu!

Czytaj także:
Rozstrzygnięcie I edycji konkursu Canona grudzień 2003 czytaj...
Inauguracja II edycji konkursu Canona październik 2004 czytaj...
Zobacz wszystkie zdjęcia (22)
Komentarze
Polecane artykuły
Bowens zapowiada powrót z pełną mocą - nowe głowice i szereg akcesoriów
24 Kwi 2019
Drugie życie Bowensa nabiera tempa pod nowym kierownictwem. Producent pokazuje głowicę studyjną i zapowiada nowe akcesoria, które pojawić mają się na przestrzeni bieżącego roku.
0
Bezlusterkowce wygryzają lustrzanki? Zobaczcie czym zrobiono zdjęcia nagrodzone w World Press Photo 2019
24 Kwi 2019
Czy ma znaczenie czym fotografujemy? Wszystko zależy od umiejętności i efektów. Zobaczcie więc, co do pracy wybierają zawodowcy nagrodzeni w tegorocznej edycji World Press Photo.
5
Wiosenne zestawy Irix i Genesis Gear - dla miłośników makro i panoram
24 Kwi 2019
Jeżeli w tym sezonie zamierzaliście poważnie wziąć się za fotografię makro, lub zdjęcia panoramiczne, zestawy Irix i Genesis Gear to coś właśnie dla Was. W ofercie modele 11 mm f/4, 15 mm f/2.4, 150 mm f/2.8 oraz specjalne akcesoria.
0
„Projekt Y“ Marcina Góralskiego to fotograficzna rozprawa o brutalności i zniewoleniu, ale także o kruchości i ulotności ludzkiego życia
24 Kwi 2019
Co oznaczają uniesione ręce? Strach, podporządkowanie a może wręcz przeciwnie są oznaką radości, pewności siebie oraz komfortu? Odpowiedź poznasz już w najbliższy piątek na krakowskim wernisażu „Projektu Y“ Marcina Góralskiego.
1