Rozstrzygnięcie II edycji konkursu Canona

W środę, 26 stycznia Canon ogłosił oficjalne wyniki II edycji konkursu fotograficznego "Zmniejsz dystans między wyobraźnią a obrazem". Spośród 4129 fotografii wykonanych przez 2243 autorów jurorzy oraz Internauci wyłonili laureatów. Prezentujemy nagrodzone prace.
W środę, 26 stycznia Canon ogłosił oficjalne wyniki II edycji konkursu fotograficznego "Zmniejsz dystans między wyobraźnią a obrazem". Spośród 4129 fotografii wykonanych przez 2243 autorów jurorzy oraz Internauci wyłonili laureatów.

Między 1 października a 31 grudnia 2004 roku na stronie www.konkurs.canon.pl uczestnicy konkursu zgłaszali swoje fotografie, mając do wyboru dwie kategorie: amatorską i profesjonalną. Tysiąc osiemset trzydziestu sześciu amatorów interpretowało na setki sposobów temat Uroki codzienności. Profesjonaliści natomiast zmagali się z prawdziwym wyzwaniem dla fotografa - mieli za zadanie na jednym zdjęciu "uchwycić nieuchwytne". Efekty ich zmagań możemy oglądać na pięciuset siedemdziesięciu dwóch pracach prezentowanych w galerii na stronie konkursu. Zawodowi fotografowie mogli wybrać także drugi temat: reportaż pod hasłem Oblicza piękna. Temat ten cieszył się dużą popularnością: w galerii na stronie konkursowej piękno ma 1711 obliczy.Najlepsze fotografie amatorskie wybierali Intarnauci w głosowaniu trwającym od 1 do 15 stycznia 2005 roku. Podczas dwóch tygodni oddano 7311 głosów, które wyłoniły trójkę laureatów. 487 głosów i pierwsze miejsce przypadło Łukaszowi Licowi za fotografię Kasia. Na drugim miejscu uplasowało się kontrowersyjne zdjęcie Liczy się długość autorstwa Jarosława Jankowskiego, które niestety nie najlepiej świadczy o poziomie 405 głosujących. Trzecie miejsce i 385 głosów zdobyła fotografia Sylwii Grzeni Gdyński powiew nocy. Dodatkowe wyróżnienie dla amatora przyznała Europejska Akademia Fotografii, nagradzając Krystiana Kujdę rocznym stypendium EAF.

fot. Łukasz Lic Kasia

O podziale nagród w kategorii profesjonalnej zadecydowało jury w składzie: Tomasz Sikora, Andrzej Świetlik, Chris Niedenthal, Wacław Wantuch i Jacek Poremba. Za najlepsze zdjęcie pojedyncze jurorzy uznali fotografię zatytułowaną Pasterz wykonaną przez Arkadiusza Dziczka, któremu udało się uchwycić "nieuchwytne".

Arkadiusz Dziczek Pasterz

Jury nagrodziło dwa reportaże, przyznając pierwszą nagrodę Arturowi Willmannowi za cykl ośmiu zdjęć zatytułowany W kolorach wschodu oraz dodatkowe wyróżnienie Wojtkowi Kucnerowi za serię ośmiu fotografii pod tytułem Oblicza piękna.... Jak podkreślał jeden z jurorów, Andrzej Świetlik Wybór najlepszych zdjęć był niezwykle trudny. Przebrnięcie przez olbrzymią ilość fotografii i osiągnięcie konsensusu było niemal niemożliwe, ale się udało.

Artur Willmann W kolorach wschodu, zdjęcie 1 z 8

Ponadto fotografie amatorskie zostały wyróżnione przez redakcje patronów medialnych. Redaktorzy Fotopolis.pl nagrodzili fotografię Deszcz autorstwa Łukasza Friedricha.

wyróżnienie Fotopolis: łukasz Friedrich Deszcz

Gratulujemy laureatom konkursu!

Czytaj także:
Rozstrzygnięcie I edycji konkursu Canona grudzień 2003 czytaj...
Inauguracja II edycji konkursu Canona październik 2004 czytaj...
Zobacz wszystkie zdjęcia (22)
 
Komentarze
Polecane artykuły
Żyjesz z pasją? Pokaż ją z Samyangiem AF 14 mm f/2.8 i wygraj swój własny egzemplarz
20 Paź 2018
Wspólnie z Foto-Techniką, wyłącznym dystrybutorem marki Samyang w Polsce, wystartowaliśmy z wyjątkowym konkursem, w którym będziecie mogli sprawdzić w boju wysokiej jakości, szerokokątny obiektyw Samyang AF 14 mm f/2.8. Autor najlepszego testu otrzyma swój własny egzemplarz tego modelu z mocowaniem Nikon lub Canon.
0
Zawiedzeni możliwościami filmowymi Canona EOS R? Magic Lantern już nad nim pracuje
19 Paź 2018
Oprogramowanie Magic Lantern znane jest chyba wszystkim, którzy na przestrzenie ostatniej dekady zgłębiali temat filmowania lustrzankami Canona. W przypadku niektórych modeli pozwala ono diametralnie rozszerzyć możliwości filmowe aparatu. Teraz jego twórcy biorą na warsztat model EOS R.
1
Magda Franczak, „Kaduk“ - najnowsza wystawa w ramach projektu „Żywe Archiwa”
19 Paź 2018
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na kolejną odsłonę projektu „Żywe Archiwa”. Nowa wystawa „Kaduk“ jest pod wieloma względami inna od wcześniejszych. Magdalena Franczak podjęła się reinterpretacji zbioru anonimowych portretów ocalonych od zapomnienia.
0
Amundsen Photo Awards - pozostał miesiąc na zgłaszanie prac
19 Paź 2018
“Poszukujemy zdjęć nietuzinkowych, odkrywających nieznane, wyjątkowych w formie i przekazie. Nie tylko z najodleglejszych zakątków świata” - mówią organizatorzy konkursu. Amundsen Photo Awards czeka na zgłoszenia jeszcze do 18 listopada.
0