Jan Walczewski "Przy grobach cadyków"

Co roku, na wiosnę tłumy religijnych Żydów przybywają do grobu cadyka Elimelecha. Odwiedzają mogiłę w Leżajsku oraz cmentarze i synagogi krakowskiego Kazimierza. Prezentujemy kilka kadrów z życia ortodoksyjnych Żydów, autorstwa Jana Walczewskiego.

Autor: Marta Majewska

18 Luty 2003
Artykuł na: 2-3 minuty

Jan Walczewski (1969) jest niezależnym, krakowskim fotografikiem. Oprócz wielu publikacji w książkach i albumach, ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Do najważniejszych projektów należą ekspozycje Polska - obraz współczesny, Polaka życie codzienne (1993), Fotografie z koncertów (1999), Lwów Uświęcony (2000), fotografie do książki biograficznej Jana Pawła II oraz autorski album Świątynie na Wołyniu (2000).

Jan Walczewski, ur. 1969

W jego twórczości dużą role odgrywają motywy sakralne: życie duchowe wyznawców różnych religii, miejsca kultu, ich architektura i symbolika.

Mieszkając w Krakowie, Walczewski nie mógłby zignorować w swojej twórczości motywów religijności Żydów, którzy tłumnie przybywają na Kazimierz - do swojej starej dzielnicy. Tematem serii Przy grobach cadyków uczynił tradycyjną wiosenną pielgrzymkę do grobu cadyka Elimelecha w rocznicę jego śmierci. Żydzi odwiedzają wówczas cmentarz w Leżajsku oraz synagogi i cmentarze krakowskiego Kazimierza. Tam modlą się na grobach, składają karteczki z prośbami do cadyków.

fot. Jan Walczewski

Jan Walczewski podszedł z obiektywem bardzo blisko, mimo to odbiorca nie ma wrażenia, żeby naruszało to czyjąś prywatność. Jego fotografie są dzięki temu nie tylko dokumentacją pielgrzymki i obrazem z życia ortodoksyjnych Żydów, ale przede wszystkim bardzo intymnymi portretami ludzi skupionych na modlitwie.

fot. Jan Walczewski

Wkrótce w Galerii Cafe Ejlat (Warszawa, Al. Ujazdowskie 47) rozpocznie się wystawa fotografii Jana Walczewskiego Przy grobach cadyków. Towarzyszy jej bogaty program edukacyjno-kulturalny Chasydzi. Z Polski do Izraela, z Izraela do Polski. Fotografie będzie można oglądać od 21 lutego do 16 marca 2003 w godzinach 12.00 - 22.00.

Wystawa organizowana jest przez Galerię Luksfera www.luksfera.pl, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Warszawie oraz Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, przy pomocy sponsora GP BATTERY Poland. Fotopolis, obok Pozytywu, IKS i The Warsaw Voice, jest patronem medialnym wystawy.

Przeczytaj o ekspozycji w dziale wystawy

Więcej informacji o autorze oraz jego fotografie można obejrzeć na stronie www.walczewski.pl

{GAL|26104
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Moja mama chce wrócić do domu - Hanna Hrabarska i jej projekt dokumentalny
Moja mama chce wrócić do domu - Hanna Hrabarska i jej projekt dokumentalny
Dokumentując podróż z Ukrainy do Holandii z matką, Hanna Hrabarska zostawia nam wizualny dziennik, pokazujący doświadczenie przymusu opuszczenia domu w obliczu...
10
Poznaliśmy finalistów konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2024
Poznaliśmy finalistów konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2024
Ogłoszono zwycięzców kategorii i zdobywców wyróżnień w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024. Wyróżniono aż 6 Polaków.
5
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy...
12