Galeria zdjęć podwodnych Wojtka Barczuka

Zapraszamy do objerzenia podwodnych zdjęć Wojtka Barczuka. Autor nie poprzestaje tylko na prostym oddaniu piękna innego świata, ale także daje przykład porządnego warsztatu fotograficznego.

Autor: Michał Sułkiewicz

20 Listopad 2002
Artykuł na: 2-3 minuty

Większość z pasjonatów fotografii łączy robienie zdjęć z innymi swoimi pasjami. Jak często można się przekonać wynik takiego zestawienia to wspaniałe i niepowtarzalne zdjęcia. Tak jest też w przypadku Wojtka Barczuka, któremu w dodatku udało się połączyć pasję z zarabianiem na życie.

Ten urodzony w Polsce, a mieszkający obecnie w Paryżu fotograf poświęcił ostatnie dwadzieścia lata swojego życia nurkowaniu. Jego biblioteka zawiera ponad 20 tysięcy zdjęć, z czego 8 tysięcy to unikalne ujęcia podwodnego świata.

Wiele z prac Wojtka można oglądać w amerykańskich, francuskich i polskich czasopismach, reklamach oraz na plakatach. Jego prace zostały uchonorowane w kilku konkursach fotografii podwodnej, a także wystawione na wielu wystawach.

Zdjęcia Wojtka Barczuka są wyjątkowe także pod względem doboru ujęć, korzystania z techniki makro oraz wykorzystania, co jest bardzo rzadkie w zdjęciach podwodnych, filmu czarno-białego.

Oto co sam autor pisze o swojej pracy i urzywanym sprzęcie: Przygodę z fotografią podwodną rozpocząłem 20 lat temu. Początkowo były to w większości nieudane próby robienia zdjęć prostymi aparatami, które pakowałem we własnoręcznie wykonaną, gumową obudowę. Następnie były to radziecki FED w aluminiowej obudowie i NIKONOS III. Od 1993 roku fotografuję, pod wodą i na powierzchni, wyłącznie Nikonami. Przez pewien czas umieszczałem zwykle powierzchniowe modele w pleksiglasowej obudowie IKELITE lecz obecnie preferuję prosty, niezawodny i łatwy w transporcie NIKONOS V. Większość udanych zdjęć pod wodą wykonałem stosując obiektywy NIKKOR 28mm, 20mm, 15mm. Zdjęcia Makro, stosunkowo łatwe do wykonania pod wodą ale niezwykle efektowne, robię obiektywami NIKKOR 35mm i 28mm z odpowiednimi pierścieniami. Do zdjęć kolorowych używam wyłącznie slajdów 50 lub 100 ISO i są to najczęściej Fuji. Fotografie czarno-białe to Ilford 200 lub 400 ISO. Wszystkie zdjęcia kolorowe, z wyjątkiem specjalnych ujęć jak np. rekiny na tle błękitnej powierzchni wody, oświetlam lub doświetlam fleszem w celu uzyskania koloru pod wodą. Używam fleszy Nikon SB 105 i IKELITE 100.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

{GAL|26124
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Talent Roku 2024 - poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Talent Roku 2024 - poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt dokumentalny
Za nami 9. edycja konkursu na najciekawsze projekty dokumentalne, organizowanego przez poznański Pix.House. Zobaczcie zdjęcia tegorocznych laureatów.
8
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Powiązane artykuły