Jan Bułhak w MHF - część druga

Autor: Marta Sinior

18 Lipiec 2008
Artykuł na: 4-5 minut
W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie trwa druga część wystawy prezentującej dorobek Jana Bułhaka. Postać artysty znana jest każdemu, kto choć trochę interesuje się fotografią. Jego wkład w historię polskiej fotografii jest ogromny: twórca terminu "fotografika", "fotografii ojczystej", współtwórca wielu klubów fotograficznych, a to tylko kilka przykładów z jego aktywności fotograficznej. Obenie Jan Bułhak uważany za nestora polskiej fotografii i głównego przedstawiciela polskiego piktorializmu.

Jan Bułhak (1876-1950) należy do grona najwybitniejszych artystów XX wieku. Fotografik, teoretyk sztuki, pedagog oraz organizator życia fotograficznego w Polsce. Twórca terminu "fotografika", autor i propagator na gruncie polskim, pojęcia "fotografii ojczystej". Organizator, współtwórca i prezes fotograficznych środowisk artystycznych - Wileńskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii (1927), Fotoklubu Wileńskiego (1927), Fotoklubu Polskiego (1929), Polskiego Związku Artystów Fotografów (1947). Wykładowca i kierownik Zakładu Fotografii Artystycznej na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie (1919 - 1939).

fot. Jan Bułhak, Zabrze, kościół pw. św Józefa, 1948

Jako dokumentalista stworzył zbiór fotografii będących swoistym portretem krajobrazu, ziemi, nieba, drzew, jezior jak również architektury i uroków miasta. Początkowo utrwalał na fotografiach najbliższe okolice, Wileńszczyznę, Wilno a od 1920 roku pozostałe regiony Polski. Do 1912 roku mieszkał w Peresiece w majątku własnym, a następnie w Wilnie, gdzie w pożarze miasta w 1944 roku stracił cały dorobek artystyczny. Od roku 1945 związany z Warszawą, kontynuował pracę artystyczną a także propagandową i organizacyjną w tworzeniu fotografii ojczystej. Jan Bułhak zmarł w lutym 1950 roku w Giżycku.

fot. Jan Bułhak, Wilno, widok z Zarzecza, 1911

Niezwykle bogata twórczość artysty i chęć pokazania, chociaż sygnalnie wszelkich jej aspektów, skłoniła organizatorów do podzielenia wystawy Jana Bułhaka na dwie części. Pierwsza obrazuje działalność zapoczątkowaną jeszcze w Peresiece w latach 1905-1912 i przez pierwsze prace wileńskie aż do fotografii będących pełnią wyrazu artystycznego estetyki piktorialnej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Obejmuje czas ogromnej aktywności twórczej, formułowania pojęcia fotografiki i fotografii ojczystej.

Cześć druga zamyka się w ostatnich latach działalności artystycznej poczynając od roku 1944 do śmierci artysty. Przyjęto niejako naturalną cezurę wynikłą z okoliczności osobistych, jaką była utrata całego dorobku Jan Bułhaka w pożarze Wilna w lipcu 1944 r. i jego przeprowadzka do Warszawy. Równocześnie pod względem artystycznym jest to okres tworzenia wielkiego zespołu fotografii ojczystej zgodnie z jej poszerzonymi założeniami, które jak zauważył Adam Sobota wynikały z przemyśleń zmieniających życiowe doświadczenia w program, który dawał realne szanse stałego twórczego działania w dramatycznie zmieniających się okolicznościach.
- Grażyna Dreścik

Na drugiej części wystawy zaprezentowane fotografie pochodzą wyłącznie z wielotysięcznego zbioru pozytywów i negatywów Jana Bułhaka znajdujących się w zasobach Muzeum Historii Fotografii im Walerego Rzewuskiego w Krakowie.

Przy okazji wystawy dostępne są wydawnictwa albumowe oraz Katalog zawierający część tekstową i albumową.

Wystawa Jana Bułhaka - cz. 2
Termin: 11 lipca - 7 września 2008

Muzeum Historii Fotografii
ul. Józefitów 16, Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Trwa nabór do XX edycji Grand Press Photo
Wystartowała jubileuszowa edycja największego polskiego konkursu fotografii reportażowej. Zgłoszenia do Grand Press Photo 2024 możecie nadsyłać do 4 kwietnia.
8
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Pętla Krajoznawcza - projekt „A-Z” Andrzeja Tobisa do zobaczenia w Olsztynie
Monumentalny projekt projekt „A-Z (Gabloty edukacyjne)” wkracza w swój 18 rok podróży, podczas której autor przemierza kraj w poszukiwaniu nowych wizualnych definicji dla haseł ze...
3
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina, autorska wystawa i stypendium
Talent Roku 2024 - kolejna edycja konkursu na projekt dokumentalny. Wsród nagród publikacja zina,...
Ruszył nabór zgłoszeń do organizowanego przez poznański Pix.House konkursu Talent Roku. Laureaci otrzymają możliwość opublikowania własnego zina, wsparcie finansowe na dokończenie...
8
Więcej z tagiem: Jan Bułhak