Neil Kryszak: „Wszystko, co tworzę, to czysta ekspresja”

Neil Kryszak to młody artysta z Nowego Jorku, mieszkający obecnie w Los Angeles. Jego dziadkowie pochodzą z Polski. Kryszak zajmuje się produkcją muzyki, fotografią i filmem - bardzo pociąga go surrealistyczna, egzotyczna estetyka, zarówno na polu sztuk wizualnych jak i muzycznych.

Autor: Julia Kaczorowska

16 Maj 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Chociaż od zawsze ma czujne oko i tak zwaną pamięć fotograficzną, zdjęcia są dla niego stosunkowo nową formą wyrazu. Na fotografii zaczął skupiać się dopiero około pięć lat temu, po przeprowadzce do Los Angeles. Bodźcem było dla niego nowe otoczenie i styl życia.

- Fotografia jest dla mnie tak atrakcyjną formą wyrazu z trzech powodów: przynosi natychmiastowe twórcze uwolnienie, prowokuje do rozmyślań i zamraża chwilę - tłumaczy Kryszak.

fot. Neil Kryszak

Na większości prac Kryszaka możemy dostrzec charakterystyczną grę dwóch kolorów i surrealistyczną poświatę. Świat z jego zdjęć z jednej strony wydaje się być wspomnieniem dawnej epoki, a z drugiej przywodzi na myśl jakąś odrealnioną, równoległą rzeczywistość, której na co dzień nie mamy okazji doświadczyć.

- Polegam na swojej intuicji. Wszystko co tworzę, to improwizacja, czysta ekspresja. Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba, odwiedzam miejsca i w pewnym zakresie kreuje sceny, ale zazwyczaj nie stawiam na świadomy wybór konkretnej techniki... Czuję potrzebę stałego rozwoju i ekspresji, więc przekładam tę niespokojną energię w coś konstruktywnego i mam nadzieję, inspirującego. Wychowałem się otoczony wieloma technologiami, a do tego bardzo szybko się uczę, więc skupiam się na twórczej wizji i nie myślę za bardzo o przeszkodach - opowiada.

fot. Neil Kryszak

Artysta pracuje zarówno techniką cyfrową jak i analogową, twierdząc, że żadna z nich nie jest mu bliższa od drugiej. - Wszystkie formy sztuki mogą być nośnikiem pięknych, estetycznych wartości i dopóki jest to wizualnie lub słuchowo czytelne, wywiera na innych wpływ i jest doceniane. Uważam jednak, że fotografia analogowa jest mimo wszystko cenniejsza i unikatowa pod względem swojej fizycznej formy i całego procesu, jaki musimy przejść, zanim ujrzymy gotową odbitkę.

Wszystkie formy sztuki mogą być nośnikiem pięknych, estetycznych wartości i dopóki jest to wizualnie lub słuchowo czytelne, wywiera na innych wpływ i jest doceniane

Według Kryszaka wszystko, czego doświadczamy, inspiruje nas w pewnym stopniu. Na jego wizje wpływ mają surrealistyczne, eksperymentalne i często psychodeliczne nurty sztuki. - Intryguje mnie też szeroko rozumiana przygoda i tajemnica. Natura i medytacja są ważnym czynnikiem, ponieważ to od nich zależy moja cierpliwość i koncentracja. Muzyka i sztuka mojego ojca, eksperymentalnego kompozytora i abstrakcyjnego malarza, a także kompozytorzy tacy jak Vangelis, John Carpenter, Brian Eno i wielu innych muzyków różnych gatunków i czasów miało na mnie bardzo duży wpływ – wymienia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Kryszak planuje kontynuować pracę nad kilkoma seriami zdjęć, filmem i książką fotograficzną. - Cieszę się na myśl o stałym rozwoju i nauce, która mnie jeszcze czeka - dodaje na koniec.

Więcej zdjęć fotografa znajdziecie pod adresem neilkryszak.com oraz na jego profilu w serwisie Instagram.

 

 

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Moja mama chce wrócić do domu - Hanna Hrabarska i jej projekt dokumentalny
Moja mama chce wrócić do domu - Hanna Hrabarska i jej projekt dokumentalny
Dokumentując podróż z Ukrainy do Holandii z matką, Hanna Hrabarska zostawia nam wizualny dziennik, pokazujący doświadczenie przymusu opuszczenia domu w obliczu...
12
Poznaliśmy finalistów konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2024
Poznaliśmy finalistów konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2024
Ogłoszono zwycięzców kategorii i zdobywców wyróżnień w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024. Wyróżniono aż 6 Polaków.
5
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
Polacy w finale Sony World Photography Awards 2024. Zobaczcie wyróżnione projekty
W tegorocznej selekcji finałowej konkursu SWPA znalazły się projekty aż 4 fotografów z Polski: Pawła Bojarskiego, Macieja Czarneckiego, Piotra Sadurskiego i Karola Pałki, który walczy...
12