Nikkor 85 mm f/1,4G - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe

Nikkor 85 mm f/1,4G to następca znanego obiektywu portretowego Nikkora AF 85 mm 1,4D IF. Nic dziwnego, że premiera obiektywu wzbudziła szerokie zainteresowanie, zmian jest całkiem sporo. Przede wszystkim wyposażenie obiektywu w silnik ultradźwiękowy SWM, nową konstrukcję optyczną, kształt listków przesłony oraz zastosowanie powłok nanokrystalicznych.
0
Damian Bednarzak
6 Wrzesień 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Ogniskowa 85 mm to jedna z najczęściej wybieranych wartości w obiektywach portretowych. Podłączenie jej do korpusu pełnoklatkowego zapewnia na tyle szeroki kąt widzenia, że możemy pokusić się o fotografowanie nawet całej sylwetki modela. Z korpusami posiadającymi mniejsze matryce (APS-C) osiemdziesiątki piątki możemy wykorzystywać do portretów obejmujących twarz fotografowanej osoby. Nikon kazał nam stosunkowo długo czekać na wprowadzenie następcy popularnego obiektywu Nikkora 85 mm f/1,4D IF, który to nie posiadał ultradźwiękowego silnika (AF-S) oraz nowoczesnych powłok nanokrystalicznych.

Design obiektywu nawiązuje do innych "stałek" serii G, np. popularnego Nikkora 50 mm 1,4G. Niestety, odmiennie niż w przypadku poprzednika, trzymając obiektyw w dłoni towarzyszy nam uczucie "plastikowości". Z zewnątrz obiektyw pokryty jest tworzywem sztucznym. Pierścień manualnego ustawiania ostrości pracuje poprawnie, chociaż przełożenie dobrane jest tak, iż nie łatwo jest precyzyjnie ustawić punkt ostrości. Typowo manualne szkła spisują się lepiej pod tym względem.
set11

set11

Obiektyw posiada bagnet charakterystyczny dla obiektywów serii G. Warto zwrócić uwagę na uszczelkę chroniącą przed zakurzeniem i wilgocią. Dzięki silnikowi SWM osiemdziesiątka piątka będzie świetnie współpracować nawet z amatorskimi (pozbawionymi silnika AF) korpusami Nikona, np. D5000. Niestety obiektyw nie rozpieszcza nas stabilizacją obrazu.
set11

Nowy Nikkor, ze względu na dużą jasność oraz całkiem sporą ogniskową, posiada słuszne gabaryty. Wymiary to 86,5 x 84 mm, przy wadze 595 g. Duża przednia soczewka wymusiła stosowanie filtrów o średnicy 77 mm.
set12

set12

Konstrukcja optyczna Nikkora 85mm f/1,4G, chociaż dosyć prosta, to została nieco zmodyfikowana w stosunku do poprzednika - teraz to 10 soczewek ustawionych w 9 grup. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 85 centymetrów, co przekłada się na skalę odwzorowania na poziomie 0,12x. Nowy Nikkor został wyposażony w 9-listkową przysłonę, która według producenta gwarantuje przyjemne oddanie nieostrości. Tak jak wszystkie obiektywy Nikona z wyższej półki opisywana nowość ma powloki nanokrystaliczne, które mają ograniczać pojawianie się przebarwień, flar i blików.

Specyfikacja techniczna obiektywu:

NazwaNikon AF-S Nikkor 85mm f/1,4G
Typpełnoklatkowy teleobiektyw
Konstrukcja10 soczewek w 9 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Autofokustak, ultradźwiękowy SWM
Ogniskowa85 mm
Otwór maksymalnyF1,4
Dystans min.85 cm
Kąt28,3 stopnia (z lustrzanką DX 18,5 stopnia)
Przesłona9 listków, f/1,4 - f/16
MocowanieNikon
Powiększenie0,12x
Filtr77 mm
Osłonab.d.
Wymiary86,5 x 84 mm
Waga595 gramow
Uwagipowłoki nanokrystaliczne]


Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Poprzednia

1

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 58 mm f/0.95 S Noct - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Co potrafi najjaśniejsza (i najdroższa) stałka Nikon Nikkor? W nasze ręce wpadł jeden z pierwszych egzemplarzy tego niezwykłego szkła. Oto nasze pierwsze...
56
10
Sigma 14-24 mm f/2.8 DG DN ART - test obiektywu
Sigma 14-24 mm f/2.8 DG DN ART - test obiektywu
Ultraszerokokątny zoom Sigmy ma być doskonałą propozycją dla fotografów krajobrazu, architektury i miłośników nocnego nieba. Czy pod względem optyki jest tak świetny...
7
0
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - test autorski
Fujifilm Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - test autorski
Fujifilm rozpędza się w segmencie średnioformatowej optyki GF, ale nie zapomina o rozwoju linii XF. Jej najmłodszym członkiem jest uniwersalny zoom 16-80 mm f/4. Grzechem byłoby go nie...
5
21