Design obiektywu nawiązuje do innych "stałek" serii G, np. popularnego Nikkora 50 mm 1,4G. Niestety, odmiennie niż w przypadku poprzednika, trzymając obiektyw w dłoni towarzyszy nam uczucie "plastikowości". Z zewnątrz obiektyw pokryty jest tworzywem sztucznym. Pierścień manualnego ustawiania ostrości pracuje poprawnie, chociaż przełożenie dobrane jest tak, iż nie łatwo jest precyzyjnie ustawić punkt ostrości. Typowo manualne szkła spisują się lepiej pod tym względem.

set11

set11
Obiektyw posiada bagnet charakterystyczny dla obiektywów serii G. Warto zwrócić uwagę na uszczelkę chroniącą przed zakurzeniem i wilgocią. Dzięki silnikowi SWM osiemdziesiątka piątka będzie świetnie współpracować nawet z amatorskimi (pozbawionymi silnika AF) korpusami Nikona, np. D5000. Niestety obiektyw nie rozpieszcza nas stabilizacją obrazu.

set11
Nowy Nikkor, ze względu na dużą jasność oraz całkiem sporą ogniskową, posiada słuszne gabaryty. Wymiary to 86,5 x 84 mm, przy wadze 595 g. Duża przednia soczewka wymusiła stosowanie filtrów o średnicy 77 mm.

set12

set12
Konstrukcja optyczna Nikkora 85mm f/1,4G, chociaż dosyć prosta, to została nieco zmodyfikowana w stosunku do poprzednika - teraz to 10 soczewek ustawionych w 9 grup. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 85 centymetrów, co przekłada się na skalę odwzorowania na poziomie 0,12x. Nowy Nikkor został wyposażony w 9-listkową przysłonę, która według producenta gwarantuje przyjemne oddanie nieostrości. Tak jak wszystkie obiektywy Nikona z wyższej półki opisywana nowość ma powloki nanokrystaliczne, które mają ograniczać pojawianie się przebarwień, flar i blików.

Specyfikacja techniczna obiektywu:
]