Leaf Valeo - krótki test ścianki cyfrowej

Dzięki uprzejmości firmy Kondelka i Muller mieliśmy możliwość zapoznać się bliżej ze ścianką cyfrową Leaf Valeo w odmianach 11 megapikseli i 6 megapikseli.
Dzięki uprzejmości firmy Kondelka i Muller s. c. mieliśmy możliwość zapoznać się bliżej ze ścianką cyfrową Leaf Valeo w odmianach Leaf Valeo 11 (11 megapikseli) i Leaf Valeo 6 (6 megapikseli). Prezentacja zorganizowana została w studiu fotograficznym, dzięki czemu można było od razu sprawdzić działanie sprzętu.

Leaf Valeo podpięty do aparatu Mamiya 645 AF D

Do dyspozycji mieliśmy dwie przystawki Valeo - modele 6 i 11 podpięte do aparatu Mamiya 645 AF D. Model różnią się między sobą rozdzielczością matrycy, jednak funkcjonalnie są takie same. Dodatkowo ścianki wyposażone były w opcjonalny zestaw przenośny składający się z akumulatorów (2 szt.) z ładowarką, magazynu zdjęć Leaf Digital Magazine 5GB oraz adapterem do statywu. Standardowo ścianki Leaf dostępne są w zestawie studyjnym, który obejmuje:
 • ściankę cyfrową Leaf Valeo z wymiennym mocowaniem Mamiya 645 AF D, Contax 645, Hasselblad
 • kabel FireWire 4,5 m
 • oprogramowanie Leaf Capture
 • instrukcję obsługi, szarą kartę i zestaw czyszczący

Leaf Valeo 11 z podpiętym kablem FireWire

Wizualnie przystawka Valeo sprawia bardzo solidne wrażenie. Jest wykonana z szarego, trwałego plastiku. Karbowania po obu stronach ułatwiają zakładanie i zdejmowanie z aparatu. Na obudowie znajdziemy gniazda do podłączenia lamp studyjnych, złącze FireWire komunikacji z komputerem (lub magazynem zdjęć), złącze zdalnego sterowania oraz złącze do podłączenia palmtopa pełniącego rolę przenośnego ekranu podglądu. Ostatnim elementem obudowy jest dioda informująca o gotowości zestawu do pracy.

złącza komunikacyjne

Przystawka nie posiada ekranu LCD pozwalającego na podgląd wykonanych zdjęć, ani żadnych przycisków zmiany ustawień. Do tego celu służy komputer Apple Macintosh lub palmtop HP iPAQ 3970 (Leaf DP67 Personal Digital Assistant). Dzięki temu drugiemu urządzeniu i zestawowi przenośnemu można efektywnie pracować również poza studiem.

Przystawki wyposażone są w pełnowymiarowe (mały obrazek: 24 x 36 mm) sensory. Leaf 11 wyposażony jest w sensor CCD o rozdzielczości 11 megapikseli, dający maksymalną wielkość obrazu 4056 x 2684 piksele w 16-bitowej głębi kolorów. Natomiast Leaf 6, to oferuje matrycę CMOS (C-Most-Chip) o rozdzielczości 6,6 megapikseli i wielkość obrazu 3150 x 2100 pikseli w 14-bitowej głębi kolorów (szczegółowe specyfikacje na końcu artykułu). Przystawki są jednoprzebiegowe.

zestaw przenośny w akcji

Zastosowanie zestawu przenośnego pozwala na wykorzystanie ścianek do zdjęć w terenie. Zdjęcia magazynowane są na miniaturowym dysku twardym 5GB (Leaf Digital Magazine). Na dysku tym mieści się około 300 zdjęć z przystawki Valeo 6 i około 200 z Valeo 11. To może być mało nawet jak na jedną sesję, ale można dokupić dodatkowy magazynek (cena ok. 842 EUR). Ciekawe czy zamiast magazynku, można zastosować zwykły, przenośny dysk twardy FireWire. Wielkość tego dysku może wtedy dochodzić nawet do 200 GB. Niestety producent nie informuje o takiej możliwości, pozostaje poeksperymentować.

Wykonane zdjęcia możemy obejrzeć na palmtopie. Oprogramowanie w palmtopie oferuje także możliwość zmiany ustawień. Można tam sprawdzać i zmieniać następujące parametry obrazu:
 • histogram
 • pomiar ekspozycji dla całego zdjęcia (Auto Meter)
 • pomiar ekspozycji dla wybranego fragmentu (Spot Meter)
 • informacje o niedoświeleniu/prześwietleniu
 • podgląd zdjęcia z zoomem 1:1
 • zmianę formatu zdjęcia
 • ustalanie balansu bieli
 • wybór ekwiwalentu czułości ISO, profilu ICC, wysotrzenia itp.

W założeniu producentów palmtop ma zastępować szereg urządzeń używanych przez profesjonalnych fotografów, począwszy od światłomierza (pomiar na podstawie wykonanego zdjęcia) a skończywszy na przystawce Polaroid.

podgląd zdjęcia na palmtopie

Palmtop pozwala także na zarządzanie już wykonanymi zdjęciami: kasowanie, obracanie, dodawanie komentarzy, podglądanie wglądówek oraz przenoszenie ich do katalogów tematycznych. Palmtop HP iPAQ jest urządzeniem opcjonalnym i kosztuje około 853 EUR. W tej cenie otrzymujemy także elegancki pokrowiec do zawieszenia palmtopa na pasku. Co ciekawe, po podłączeniu palmtopa do telefonu komórkowego możemy wysłać wglądówkę wybranego zdjęcia pocztą elektroniczną.

komputer Apple Macintosh PowerBook z programem Leaf Capture V8

Jednak w studiu przystawka oferuje najlepszy komfort pracy podłączona o komputera, na którym zainstalowane jest oprogramowanie Leaf Capture V8. Oferuje ono podobne możliwości jak palmtop. Dodatkowo umożliwia przekonwertowanie plików HDR na formaty TIFF lub JPEG. HDR jest własnym standardem producenta i odpowiada on technologicznie plikowi RAW ? jest to surowa informacja uzyskana z matrycy przystawki. Dopiero w komputerze dokonywana jest końcowa obróbka z uzwględnieniem wartości balansu bieli, profili kolorystycznych, ustawień wyostrzenia itp. Dzięki temu zarchiwizowane zdjęcia w formacie HDR mogą być później obrobione według innych parametrów (np. z wykorzystaniem "cieplejszych" profili kolorystycznych). Możliwa jest także obróbka wielu zdjęć na raz z zastosowaniem tych samych parametrów.

wskaźnik na komputerze informuje o poziomie naświetlenia zdjęcia (tu prześwietlone)

Podobnie jak w przypadku pracy z palmtopem, również komputer może zastąpić światłomierz. Pomiaru dokonuje się już po zrobieniu zdjęcia, a poziom naświetlenia pokazywany jest na graficznej skali (patrz zdjęcie powyżej).

 
 
Komentarze
Polecane artykuły
Przetestuj aparat Fujifilm XF10 - opinia Jakuba Barańskiego
9 Lis 2018
Fujifilm XF10 - mały kompakt z dużą matrycą i jasnym obiektywem. Czy ten aparat jest w stanie zastąpić lustrzankę podczas górskich wędrówek? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia drugi testujący, Jakub Barański.
1
Mikro Cztery Trzecie okiem zawodowców. Ambasadorzy Olympus opowiadają o swoich ulubionych szkłach
8 Lis 2018
Mikro Cztery Trzecie to nie tylko aparaty, ale przede wszystkim świetne, wyjątkowe obiektywy, które wielu fotografów skłoniły do przesiadki na mniejszy system. O zaletach swoich ulubionych szkieł, bez których nie potrafiliby już się obejść, opowiadają nam Krysztof Śliwak, Ireneusz Walędzik i Łukasz Bożycki.
0
Zanim kupisz: kluczowe cechy monitora dla fotografa
1 Lis 2018
Na co warto zwrócić uwagę wybierając monitor do edycji zdjęć? Które parametry i funkcje są najbardziej istotne? Na przykładzie serii BenQ SW pokazujemy kluczowe cechy monitora dla fotografa.
2
Panasonic Lumix GX9 - wszędzie tam, gdzie ty
29 Paź 2018
Kompaktowy następca modelu GX8 to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają narzędzia do kreatywnego działania i dyskretnego partnera do codziennej fotografii.
0