Reporter Dual X - test

Reporter to producent pasków do aparatów, sakw na obiektywy i innych akcesoriów przydatnych podczas noszenia sprzętu fotograficznego. My przyjrzymy się jak w praktyce sprawdza się pasek Dual X, który jest dedykowany do pracy z dwoma korpusami, a po rozłożeniu umożliwia także noszenie jednego aparatu.

Autor: Marcin Falana

3 Marzec 2011
Artykuł na: 6-9 minut

Firma Reporter ma w swojej ofercie dość bogaty wybór pasków, sakw i innych akcesoriów, które mogą pomóc nam w przemieszczaniu się z dużą ilością sprzętu fotograficznego. Produkty Reporter są raczej skierowane do profesjonalistów i użytkowników lustrzanek, którzy często wymieniają obiektywy lub pracują z dwoma korpusami jednocześnie.

paski Reporter Dual X

Paski Reporter mają zapewnić większą wygodę podczas noszenia sprzętu dzięki czemu możemy uniknąć bólu karku. Poza tym dają łatwy oraz szybki dostęp do aparatu co podczas pracy reporterskiej ma niebagatelne znaczenie.

Pierwsze wrażenie

Paski Reporter Dual X zostały zapakowane w siatkowane woreczki wyposażone w gumkę ze ściągaczem. Szczerze mówiąc woreczki nie robią najlepszego wrażenia chociaż po bliższej analizie można stwierdzić, że są porządnie wykonane i nie rozpadną się po przysłowiowym tygodniu. Jest to tylko element transportowy jednak przy dużej liczbie pasków, zapinek itd. będzie często stosowany. Plusem woreczków są ich małe gabaryty po wyjęciu pasków, dzięki czemu łatwo je schować nawet w małej przegródce torby fotograficznej.

siatkowane woreczki

Drugim elementem, który można poprawić jest instrukcja obsługi, której po prostu nie ma. W wypadku podwójnego paska Dual X skutkuje to dłuższą chwilą zagubienia zanim ogarniemy, który pasek gdzie przymocować. Z pomocą może przyjść strona producenta, na której można zaobserwować jak powinien być założony pasek Dual X.

Jeżeli chodzi o same paski to nie można mieć większych zastrzeżeń do solidność ich wykonania. Są dobrze obszyte i nie ma mowy o odstających nitkach czy innych tego typu niedoróbkach. Producent chwali się najwyższą jakością wykonania i stosowaniem dobrej jakości materiałów takich firm jak Duraflex oraz ITW.

Paski zostały także wyposażone we wstawki neoprenowe, które zapobiegają przesuwaniu na ramionach podczas ruchu.

neoprenowa wstawka

Elementem, który działa denerwująco, szczególnie na początku używania Dual X są paski do regulacji długości. Ponieważ znajdują się z tyłu ciężko je dosięgnąć gdy całość mamy założoną na ramiona. Musimy najpierw ustalić długość jaka nam odpowiada i wyregulować je przed założeniem. Na szczęście nie musimy powtarzać tej czynności często.

Ergonomia

Paski Reporter Dual X zostały zaprojektowane z myślą o noszeniu dwóch korpusów. Umożliwiają także rozpięcie i wtedy możemy korzystać z jednego z nich.

Niewątpliwą zaletą Dual X jak i innych pasków firmy Reporter jest mocowanie do aparatu, które przesuwana się na pasku dzięki szlufce z karabińczykiem. Szlufka jest wykonana z aluminium, a przez to sprawia solidne wrażenie. Karabińczyk został przymocowany za pomocą obracanego oczka, dzięki czemu możemy obracać całą konstrukcję, na której wisi aparat.

Kolejnym plusem Dual X jest mocowanie z gwintem statywowym 1/4 cala, do którego przykręcamy aparat. Mocowanie dodatkowo wyposażono w gumę, która pozwala docisnąć gwint do korpusu.

mocowanie z gwintem 1/4 cala

Na pasku poza aluminiową szlufką do dyspozycji mamy jeszcze plastikową sprzączkę, która służy do zabezpieczenia korpusu na wypadek uszkodzenia aluminiowej szlufki. Jeżeli chcemy z niej zrezygnować musimy rozmontować pasek. Plastikowa sprzączka nie wzbudza takiego zaufania jak aluminiowa szlufka jednak po zamocowaniu do niej Nikona D200 z obiektywem 17-55 mm f/2.8 i wykonaniu kilku energicznych skoków nabraliśmy do niej większego respektu. Aparat nadal znajdował się na pasku, który był przymocowany do sprzączki.

plastikowa sprzączka z paskiem do aparatu

Tak czy inaczej redakcyjny Nikon D3 został zawieszony na aluminiowej szlufce, która dzięki temu że jest ruchoma zapewnia szybki i wygodny dostęp do korpusu, który wisi tuż pod ręką. Pasek pozwala na komfortowe i szybkie podniesienie aparatu do poziomu oka.

Test praktyczny wykonaliśmy mocując dwa korpusy: Nikona D3 z obiektywem 24-70 mm f/2.8 oraz Nikona D200 z 17-55 mm f/2.8. Po założeniu zestawu musimy przyznać, że Dual X dobrze rozkłada masę na całych ramionach. Dzięki czemu nawet po dłuższej chwili nie czuliśmy uwierania ani innego dyskomfortu związanego z noszeniem dużej ilości sprzętu.

Następnie staraliśmy się fotografować różnymi korpusami w różnych pozycjach. Ogólnie Dual X spełnił swoją rolę bardzo dobrze, zapewniając bezpieczeństwo i wygodę noszenia oraz szybki i łatwy dostęp do aparatów. Jedynym co działało trochę denerwująco, było obijanie się aparatów o ciało podczas dynamicznego ruchu jednak z takimi niedogodnościami będziemy mieli do czynienia także z innymi paskami.

Kolejną zaletą pasków Dual X jest ich płaska konstrukcja i ergonomiczny kształt dzięki czemu możemy je mieć założone na siebie pod kurtką czy marynarką. Wystarczy wtedy zapiąć korpusy i jesteśmy gotowi do pracy.

Podsumowanie

Pasek Reporter Dual X to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy pracują z dwoma korpusami jednocześnie. Na plus możemy zaliczyć materiały i staranne wykonanie. Dzięki wstawce neoprenowej Dual X nie przesuwa się na ramionach nawet podczas gwałtowniejszych ruchów. Kolejne plusy należą się za przesuwaną, aluminiową szlufkę oraz mocowanie z gwintem 1/4 cala i karabińczykiem który możemy zablokować. Dzięki tym rozwiązaniom mamy zawsze szybki i wygodny dostęp do aparatów. Warto także wspomnieć o schowkach na karty pamięci. Z minusów należy wspomnieć o braku instrukcji obsługi i regulacji długości pasków, która została umieszczona z tyłu.

+ staranne wykonanie

+ możliwość przymocowania dwóch korpusów

+ wstawki neoprenowe

+ mocowanie z gwintem do statywu

+ aluminiowa szlufka przesuwane na pasku

+ karabińczyk z blokadą

+ schowki na karty pamięci

+ możliwość noszenia pod kurką, marynarką

- brak instrukcji obsługi

- regulacja długości pasków z tył

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Pierwsza rolka Harman Phoenix 200 – charakterystyka negatywu i zdjęcia przykładowe
Pierwsza rolka Harman Phoenix 200 – charakterystyka negatywu i zdjęcia przykładowe
Niczym mityczny Fenix, nowy barwny film Harman Technologies symbolizować ma nadzieję, transformację i odrodzenie oferty producenta na rynku analogowej fotografii. Sprawdziliśmy jak w praktyce...
50
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Canon Speedlite EL-10 - pierwsze wrażenia
Najnowsza lampa błyskowa do systemu EOS R to propozycja ekonomiczna. Charakteryzuje się liczbą przewodnią 40, jest zasilana akumulatorkami i ma nową cyfrową stopkę. Jakie zrobiła na nas...
29
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Wandrd All-new Prvke 21 - test plecaka dla fotografa
Czy ten stosunkowo mały plecak z wyjmowanym wkładem, to idealne rozwiązanie dla fotografów z podstawowym zestawem foto? Plecak fotograficzny Wandrd All-new Prvke 21 sprawdziliśmy podczas...
30