Podręczniki fotografii

Autor: Marta Majewska

7 Sierpień 2002
Artykuł na: 9-16 minut

W 2002 roku w księgarniach pojawiło się sześć nowych podręczników fotografii przeznaczonych dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Przedstawiamy ich krótkie zestawienie i opisujemy dokładniej dwie z nich: Fotografia od A do Z oraz Fotografia dla żółtodziobów.

Fotografia dla żółtodziobów i Fotografia od A do Z.
Obie książki są w podobnej cenie, choć pierwsza z nich ma dużo większą ilość stron, dzięki oszczędnemu wydaniu - druk jest czarno-biały, tylko niektóre zdjęcia zostały zamieszczone na kolorowej wkładce. Drugi podręcznik, mimo, że ma o połowę mniejszą ilość stron, zawiera dosyć dużo informacji dzięki drobnej czcionce i zminimalizowanym marginesom.

"Fotografia dla żółtodziobów"


Oba podręczniki opisują podobne obszary fotografii (poza fotografią cyfrową, której "Fotografia od A do Z" nie uwzględnia), ale robią to w inny sposób, kładą nacisk na inne tematy. Przede wszystkim stylistyka Fotografii dla żółtodziobów jest, jak sugeruje tytuł, dosyć łopatologiczna i nie każdemu musi to odpowiadać. Ponadto książka ta zawiera bardzo mało kolorowych zdjęć, które mogłyby lepiej niż czarno-białe wydruki ilustrować rady zawarte w tekście. Mimo większej zawartości stron, nie wszystko opisane jest bardziej szczegółowo niż w "Fotografii od A do Z". W książce dla żółtodziobów znajdziemy natomiast wskazówki, na które nie ma miejsca w "encyklopedii kieszonkowej", w dodatku powtórzone kilkakrotnie. Są to rady dla zupełnych laików, podkreślające, że należałoby mieć ze sobą zapasowy film i baterie oraz instruujące jak założyć błonę. Z "Fotografii dla żółtodziobów", zgodnie z tym, co obiecuje tytuł, może uczyć się osoba, która nigdy w życiu nie trzymała w rękach aparatu!

strona z książki "Fotografia dla żółtodziobów"


Książka ma układ umiarkowanie przejrzysty. Pierwsza część poświęcona została sprzętowi fotograficznemu i technikom jego wykorzystania. Niewiele, bo tylko 13 stron zajmują informacje o kompozycji, sztuce patrzenia i kadrowania. Kolejny rozdział poświęcony jest fotografowaniu różnych obiektów. Dla nieco ambitniejszych fotografików przeznaczona jest ostatnia część - o filmach, obiektywach i filtrach do specjalnych efektów artystycznych. Minusem jest brak słowniczka i omówienia często powtarzanych błędów, za to mnóstwo jest informacji utrwalających zdobytą wiedzę, powtórzonych w ramkach i wyszczególnionych w punktach. Jest też specjalny rozdział poświęcony fotografii cyfrowej. Spis treści jest bardzo szczegółowy, ale niestety - z błędami.

Fotografia od A do Z jest podręcznikiem napisanym bardziej zwięźle, bogato ilustrowanym. Książka zawiera wiele bardzo zaawansowanych informacji.

"Fotografia od A do Z"


Wszelkie rady są podane profesjonalnie: w sposób zwięzły i klarowny, jednak laik musi przeczytać je kilka razy, żeby zrozumieć bardziej skomplikowane zagadnienia. Wiele jest obrazujących tabelek i wykresów. Podręcznik ma bardzo klarowny układ - najpierw znajdziemy podstawowe informacje o sprzęcie fotograficznym, następnie o sztuce wykorzystania tego sprzętu w różnych sytuacjach - czyli o sztuce fotografowania. Dużo uwagi poświęcono oświetleniu, kolorom, kompozycji, posługiwaniu się przesłoną, ustawianiu ostrości i parametrów ekspozycji. Kolejna część dotyczy fotografowania poszczególnych obiektów i jest już mniej dokładna. Następny rozdział poświęcono obróbce chemicznej i wykonywaniu odbitek - i tu opisy są znowu bardzo szczegółowe. Ostatnia część książki poświęcona jest efektom specjalnym.

strona z książki "Fotografia od A do Z"


Książka jest mała i lekka, zawiera przydatny słowniczek, indeks i omówienia błędów, z którymi często borykają się nie tylko początkujący. Aż trudno uwierzyć, że mieści się w niej tak wiele użytecznych informacji. Ma jednak bardzo niedokładny spis treści, więc w poszukiwaniu wybranego zagadnienia trzeba skorzystać z indeksu lub kartkować do skutku.

Autorzy książek, mimo, że opisują podobne zagadnienia, robią to w odmienny sposób, kładąc nacisk na inne informacje i opisując szczegółowo tylko niektóre z nich. W dalszej części artykułu przedstawiamy w tabelach zestawienie obu książek.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17