Bessaflex TM dla miłośników m42

Słynna ostatnio głównie z popularnej linii dalmierzowców z serii Bessa Cosina przygotowała tym razem aparat o nazwie Bessaflex TM, który powinien być prawdziwą gratką dla miłośników szkieł na gwint m42.
Słynna ostatnio głównie z popularnej linii dalmierzowców z serii Bessa Cosina przygotowała tym razem aparat o nazwie Bessaflex TM, który powinien być prawdziwą gratką dla miłośników szkieł na gwint m42. Na pierwszy rzut oka kamera wygląda jak skrzyżowanie Spotmatika z Nikkormatem.

fot. Yoshinori Matsuura


Bessaflex TM doskonale się wpisuje w filozofię firmy, która polega na wskrzeszaniu zdawałoby się zapomnianych już systemów (a przynajmniej uznawanych za przestarzałe). Powszechna jest opinia, że Pentaxowskie Takumary na gwint m42 to w większości bardzo dobre a czasem nawet doskonałe obiektywy, które można znaleźć w bardzo przystępnych cenach. Jeśli dodamy do tego jeszcze jakość wykonania i przyjemność jaką może dawać ich używanie, to okaże się, że posunięcie Cosiny nie jest aż tak pozbawione sensu, jakby się początkowo wydawało. Użytkownicy poczciwych Spotmatików zapewne ucieszą się, że nareszcie pojawiła się lustrzanka, do której mogą podpiąć swoje ulubione szkła i której światłomierzowi nareszcie mogą zaufać. Nie należy też zapominać o niezliczonej ilości szkieł producentów niezależnych.

fot. Yoshinori Matsuura


Bessaflex TM jest właśnie pokazywany na targach PhotoExpo w Japonii (stamtąd właśnie pochodzą zdjęcia, które publikujemy). Aparat wyposażono w niewymienną matówkę z mikrorastrem. Pole widzenia wizjera wynosi 95%. Kamera posiada funkcję podglądu głębi ostrości. Sądząc po parametrach migawka jest prawdopodobnie bardzo podobna do tej, której użyto w dalmierzowych Bessach, czy produkowanym przez Cosinę Olympusie OM 2000. Zarówno tylna ścianka jak i górna i dolna płytka są wykonane ze stopu magnezowego. Jedyny parametr, który może rozczarować to zakres czułości ISO kończący się na wartości 1600. Bessaflex TM mierzy światło przy przysłonie roboczej. Cosina przygotowała do nowej kamery ciekawe akcesorium - manualny winder (tzw. trigger winder).

Aparat powinien trafić na rynek (na początek pewnie tylko japoński) w maju tego roku, a cena sugerowana przez producenta to równowartość $400.

Pozostaje nam tylko zapytać, do kogo jest skierowany nowy produkt Cosiny. W przeciwieństwie do korpusów Leiki z gwintem L39, oryginalne Pentaxy z mocowaniem m42 są dość tanie (znacznie tańsze niż sugerowana cena Bessaflexa), nie mówiąc już o dziesiątkach aparatów producentów niezależnych. Ciekawe, ile osób zdecyduje się schować swoje Spotmatiki do szafy i kupić Bessaflexa TM. Jednak niezależnie od powodzenia przedsięwzięcia od strony finansowej Cosinie należą się brawa za kolejne próby przywrócenia do łask solidnie wykonanych aparatów manualnych. Teraz czekamy już tylko na nowe obiektywy z gwintem m42.

Serdeczne podziękowania dla panów Yoshinori Matsuura (autora zdjęć), Shigeru Sorimachi (za udostępnienie fotografii) i Kena T. Takeshita (za nieocenioną pomoc w kontaktach z wyżej wymienionymi).

NazwaBessaflex TM
Typlustrzanka jednoobiektywowa
Film35mm
Mocowanie obiektywum42
Migawkaszczelinowa, mechaniczna, metalowa o przebiegu pionowym
Czasy migawki1 sek. - 1/2000 sek.
Tryby ekspozycjimanualny
Pomiar ekspozycjicentralnie ważony (pomiar realizowany przy przysłonie roboczej)
Zakres pomiaru1-19 EV
Podgląd głębitak
Synchronizacja z lampą1/250 (gniazdo X)
Stopka akcesoriówopcjonalnie
Matówkaniewymienna z mikrorastrem
Pole widzeniaok. 95%
Informacja w wizjerzepomiar światła (3 diody LED)
Transport filmumanualny
Zasilanie2 x LR44 lub 2 x SR44 (tylko do światłomierza)
Obudowatylna ścianka, dolna i górna płytka wykonane ze stopu magnezowego, reszta korpusu z aluminium
Wymiary135.5mm x 89mm x 52.5mm
Waga485g (sam korpus)
Akcesoriagorąca stopka, trigger winder, grip
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
8
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
17
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0