Obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED

Równocześnie z lustrzanką cyfrową D40X Nikon zaprezentował nowy amatorski telezoom. Jest to ciekawy obiektyw ze względu na to, że amatorskie są wymiary, waga, otwór względny i cena, ale AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED wyposażono w dwa systemy do niedawna niespotykane w tej klasie. Mowa o silniku SWM i optycznej stabilizacji obrazu VR.
Coraz częściej stosowana przez producentów lustrzanek cyfrowych stabilizacja matrycy zmusza firmy, które nie zdecydowały się zainwestować w taki system, do szybkiej reakcji. Jednym z możliwych posunięć jest rozwijanie linii obiektywów. Coraz więcej rozwiązań zarezerwowanych do niedawna dla szkieł z wyższej półki trafia do produktów amatorskich. Tak właśnie jest w przypadku dzisiejszej premiery Nikona.

AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED

W komunikacie dla prasy producent chwali się, że AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED zapewnia znakomitą jakość obrazu i funkcjonalność przy dbaniu o kieszeń niezamożnego amatora. W porównaniu z pokazanym na początku 2005 roku poprzednikiem w nazwie zmieniły się tylko dwie rzeczy - doszły symbole VR oraz IF. Duże znaczenie ma zwłaszcza ten pierwszy, ponieważ oznacza, że ten stricte amatorski telezoom został wyposażony w system optycznej stabilizacji obrazu (VR, czyli Vibration Reduction), pozwalający na bezpieczne fotografowanie z ręki z czasami o trzy stopnie dłuższymi niż bez stabilizacji. Nikon przekonuje, że systemy stabilizujące optykę są wygodniejsze, ponieważ w przeciwieństwie do stabilizacji matrycy pozwalają obserwować działanie systemu w wizjerze. Tak naprawdę oczywiście oba podejścia mają swoje plusy i minusy, ale każdy dba o swoje podwórko...

konstrukcja optyczna obiektywu AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED - na żółto niskodyspersyjna soczewka ED, w różowej ramce elementy systemu stabilizacji VR

Warto wspomnieć o ultradźwiękowym silniku autofocusa SWM zapewniającym szybką i cichą pracę systemu automatycznego ustawiania ostrości, ale to już było u poprzednika. W porównaniu z premierą sprzed trzech lat nowy obiektyw jest większy (73 x 99,5 mm kontra 68 x 79 mm) i cięższy (335 g kontra 255 g). Różnica wynika prawdopodobnie z konieczności znalezienia miejsca na system VR. Zmieniła się jednak również konstrukcja optyczna - dzisiejsza nowość wykorzystuje 15 soczewek, podczas gdy poprzednik ledwie 13. Za to zmniejszyła się liczba soczewek niskodyspersyjnych - z dwóch do jednej. Już niebawem użytkownicy będą się mogli przekonać, jaki będzie to miało wpływ na jakość zdjęć.

Producent podkreśla, że opisywany obiektyw nie będzie drogi, ale niestety nie podaje na razie jego ceny. Wiemy natomiast, że będzie go można kupić jeszcze w tym miesiącu.

Więcej szczegółów w zamieszczonych poniżej specyfikacjach oraz polskiej informacji prasowej producenta.

NazwaAF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED
Typtelezoom do niepełnoklatkowych lustrzanek z bagnetem K
Konstrukcja
  • 15 elementów w 11 grupach
  • niskodyspersyjna soczewka ED
Stabilizacja obrazuVR
Autofokusultradźwiękowy silnik SWM
Ogniskowa
  • nominalna: 55-200 mm
  • ekwiwalent: 82,5-300 mm
Otwór maksymalnyF4-5.6
Dystans min.1,1 m
Kąt28°50'-8° (z niepełnoklatkową lustrzanką o matrycy formatu APS-C)
Przesłona
  • szeroki kąt: F4-22
  • tele: F5.6-32
MocowanieNikon DX
Powiększeniemaks. 0,28x
Filtr52 mm
Osłonaw zestawie, mocowanie bagnetowe
Obudowab.d.
Wymiary73 x 99,5 mm
Waga335 g
Akcesoriaw zestawie:
  • dekielek przedni
  • dekielek tylny
  • osłona przeciwsłoneczna
  • miękki futerał
Artykuł na FotopolisObiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED


Obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED

Kompaktowy teleobiektyw z mechanizmem redukcji drgań
przeznaczony do cyfrowych lustrzanek firmy Nikon

Warszawa, 6 marca 2007 r. -
Firma Nikon Corporation ma przyjemność zaprezentować obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED. Jest to kompaktowy i lekki obiektyw z zoomem 3,6x, który został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, np.: mechanizm redukcji drgań (ang. Vibration Reduction, VR), soczewkę ze szkła ED firmy Nikon i cichy silnik SWM (ang. Silent Wave Motor). Obiektyw AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED został zaprojektowany z przeznaczeniem do aparatu D80 i D40 oraz prezentowanego modelu D40x. Cechuje się on znakomitą jakością przy bardzo przystępnej cenie.

Ten niewielki obiektyw z zoomem obsługuje bardzo szeroki zakres ogniskowych 55-200 mm (odpowiednik kąta widzenia dla formatu małoobrazkowego: 82,5-300 mm), dzięki czemu sprawdzi się w niemal każdych warunkach fotografowania, od pozowanych portretów, aż po zdjęcia sportowe i przyrodnicze.

Opracowany przez firmę Nikon mechanizm redukcji drgań pozwala użytkownikom na wykonywanie znacznie ostrzejszych zdjęć "z ręki" przy dłuższych czasach otwarcia migawki. Dzięki temu obiektywowi można uzyskać ostre zdjęcia przy czasach otwarcia migawki o około 3 stopnie dłuższych*, niż byłoby to możliwe bez jego użycia. Mechanizm VR minimalizuje drgania obrazu w wizjerze, ułatwiając dobieranie odpowiedniego momentu na wyzwolenie migawki i komponowanie ujęć.

W modelu AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED znalazły się również sprawdzone rozwiązania techniczne firmy Nikon, np.: cichy silnik SWM, który zapewnia bezgłośne, płynne działanie autofokusa, oraz soczewka ze szkła ED (o ultraniskiej dyspersji), wpływająca niezwykle korzystnie na rozdzielczość i kontrast zdjęć.

Model AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED jest jedynym obiektywem z mechanizmem VR przeznaczonym dla początkujących użytkowników, który można nabyć za tak atrakcyjną cenę.

*W warunkach pomiaru stosowanych przez firmę Nikon.


Nikon D40X z obiektywem AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED

Dostępność w sprzedaży:
Firma Nikon Corporation rozpocznie sprzedaż obiektywu AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G IF-ED na całym świecie w marcu 2007 r.

Uwaga: ten obiektyw został zaprojektowany wyłącznie do użycia z lustrzankami cyfrowymi firmy Nikon formatu DX i nie jest kompatybilny z aparatami analogowymi w formacie 35 mm [135] ani IX240.

Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu, standardowe wyposażenie i dokładna data wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w różnych krajach.


Główne cechy:
- Nieduży teleobiektyw z mechanizmem VR i silnikiem SWM, dostępny za przystępną cenę.
- Mechanizm redukcji drgań umożliwia stosowanie czasów otwarcia migawki dłuższych o 3 stopnie, aby zapewnić większą swobodę fotografowania bez użycia statywu.
- Szeroki zakres ogniskowych 55-200 mm (odpowiednik kąta widzenia dla formatu małoobrazkowego: 82,5-300 mm), co stanowi 3,6x zoom, pozwala na wykonywanie zdjęć o wysokiej jakości.
- Soczewka ze szkła ED pomaga w zminimalizowaniu aberracji chromatycznej, przynosząc dodatkowo poprawę kontrastu i rozdzielczości.
- Niewielki silnik SWM umożliwia ciche działanie autofokusa.
- Parametry optyczne dopasowane do parametrów lustrzanek cyfrowych firmy Nikon.

Dane techniczne i sprzęt mogą ulec zmianom bez uprzedniego powiadomienia i bez jakichkolwiek zobowiązań ze strony producenta. Marzec 2007 r.

Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
4
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1