Kolejne nowości Pentaksa na PMA 2007 - na razie wstępnie

0

Autor: Łukasz Kacperczyk

22 Luty 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Dodano zdjęcia produktów. Tradycją stają się lutowe zapowiedzi nowych produktów Pentaksa. Japońska firma już drugi raz z rzędu uchyla rąbka tajemnicy, informując fotoamatorów, nad czym aktualnie pracuje i czego możemy się spodziewać w nadchodzącym roku. Lista dzisiejszych zapowiedzi jest długa i obejmuje 4 obiektywy do niepełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych, "średnioformatową" lustrzankę cyfrową ze standardowym szkłem i lampę błyskową.

Przy okazji zeszłorocznych targów PMA Pentax zapowiedział kilka nowych produktów, pokazał nawet ich prototypy. Chodziło głównie o obiektywy przeznaczone do lustrzanek cyfrowych (m.in. znakomitą serię DA Limited), ale nie tylko, bo usłyszeliśmy wtedy również o lustrzance cyfrowej K10D. Duża część zapowiedzianego wtedy sprzętu trafiła lub właśnie trafia na rynek . Minął rok, nadszedł więc czas na kolejne zapowiedzi - jedne zupełnie premierowe, inne mniej zaskakujące.

trzy nowe teleobiektywy Pentaksa zapowiadane na drugą połowę bieżącego roku

Zacznijmy od obiektywów z symbolem DA*. DA oznacza zmniejszone w stosunku do małego obrazka pole krycia (23,5x15,7 mm), a gwiazdka najwyższą jakość optyczną i wykonania. Wszystkie zapowiadane szkła zostaną wyposażone w ultradźwiękowe silniki SDM zapewniające błyskawiczną i cichą pracę systemu AF. Zakładamy też (choć producent o tym na razie nie wspomina), że będą miały uszczelnione obudowy. Co ciekawe - wszystkie trzy są teleobiektywami. Jeden to zoom, a dwa pozostałe - jasne stałoogniskowce. Poniżej lista (nazwy robocze):

  • ekw. w małym obrazku - 306 mm
  • wstępna data premiery rynkowej - wrzesień 2007 r.

;Pentax DA* 300 mm F4 ED [IF] SDM:]

  • ekw. w małym obrazku - 460 mm
  • wstępna data premiery rynkowej - wrzesień 2007 r.
;{BLD|Pentax DA* 60-250 mm F4 ED [IF] SDM:]
  • ekw. w małym obrazku - 92-383 mm
  • wstępna data premiery rynkowej - grudzień 2007 r.

Pentax DA 35 mm F2.8 Macro Limited

O zoomie pisaliśmy już wcześniej, stałoogniskowce są zupełną nowością. To samo można powiedzieć o kolejnym z zapowiedzianych obiektywów do niepełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Okazuje się bowiem, że "cyfrowa" linia DA Limited będzie szersza niż jej wcześniejszy odpowiednik w małym obrazku. Tam mieliśmy do czynienia z trzema obiektywami. Tyle samo można dziś kupić z oznaczeniem Pentax DA Limited (przypomnijmy: 21 mm, 40 mm i 70 mm). Tymczasem producent postanowił dołożyć coś jeszcze, a mianowicie krótki obiektyw makro. Nadano mu roboczą nazwę Pentax DA 35 mm F2.8 Macro Limited. Na razie wiemy więc tylko tyle, że będzie on zapewniał pole widzenia odpowiadające ogniskowej 53,5 mm w małym obrazku. Nie ustalono nawet wstępnej daty wprowadzenia produktu na rynek - będziemy na bieżąco informować czytelników o nowych szczegółach.

najnowsze zdjęcia Pentaksa 645 Digital

Dość długo ciągnie się sprawa pierwszej "średnioformatowej" cyfrowej lustrzanki marki Pentax. Jeszcze w 2005 roku firma poinformowała, że pracuje nad takim aparatem. Rok temu pokazano nawet zdjęcia, a na Photokinie 2006 oglądaliśmy umieszczony w szklanej gablotce prototyp. Na razie jednak nie ujawniono zbyt wielu dodatkowych szczegółów na jego temat. Wiemy natomiast, że Pentax 645 Digital (nazwa robocza) zostanie wyposażony w kodakową matrycę CCD 31,6 Mp (a nie jak informowano wcześniej - 18 Mp) oraz że będzie mógł zapisywać zdjęcia na kartach CF i SD. Zmiany dość kosmetyczne - pozostał producent sensora (Kodak), ale uaktualniono rozdzielczość przetwornika, a wykorzystanie w aparacie z górnej półki nośników w standardzie Secure Digital powoli przestaje kogokolwiek dziwić.

najnowsze zdjęcia Pentaksa 645 Digital

Innym produktem zapowiedzianym już wcześniej jest standardowy obiektyw stałoogniskowy do cyfrowego średniego formatu. Pentax D FA 645 55 mm F2.8 (bo taką wstępną nazwę mu nadano) ma być obiektywem przystosowanym do fotografii cyfrowej, ale firma zapewnia, że ma pełne pole krycia (6x4,5 cm), więc można go będzie używać ze starszymi korpusami na film. Nie podano daty wprowadzenia do sprzedaży, ale obiektyw ma trafić na rynek jednocześnie z aparatem Pentax 645 Digital.

Pentax AF200G

Ostatnia nowość jest najmniej ekscytująca. Chodzi o lampę błyskową Pentax AF200G. Wiemy na razie tylko tyle, że będzie to niezbyt mocny flash (l.p. 20 przy ISO 100/m), którego podstawową zaletą powinny być niewielkie rozmiary. Producent nie chwali się, kiedy urządzenie trafi do sprzedaży.

I znów wypada nam napisać, że zapowiada się ciekawie. Pentax postanowił chyba wprowadzić nieco fermentu na, zdawałoby się, podzielonym już w miarę stabilnie rynku. Coraz więcej produktów zasługujących na uwagę sprawia, że system z bagnetem K zdaje się nabierać rozpędu i zyskiwać coraz to nowych miłośników. Zobaczymy, czy przełoży się to na sprzedaż sprzętu tej marki. Na pewno już teraz można z pewnością powiedzieć, że Pentax wraca do gry.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
5
0
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
14
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)