Sigma 70 mm F2.8 EX DG Macro - do cyfry i małego obrazka

Sigma prezentuje kolejny obiektyw przystosowany do pracy z lustrzankami cyfrowymi. Tym razem przyszła kolej na szkło do makrofotografii. Mimo dość oryginalnej ogniskowej obiektyw Sigma 70 mm F2.8 EX DG Macro kryje pełną klatkę małego obrazka, więc zainteresuje również osoby, które jeszcze nie przesiadły się na cyfrę i fotografują na filmie 35 mm.
Sigma 70 mm F2.8 EX DG Macro

Sigma dba zarówno o użytkowników dominującej już cyfry, jak i o zatwardziałych zwolenników małego obrazka i filmu. Najnowszy obiektyw tej marki jest bowiem przeznaczony dla jednych i drugich, ze szczególnym uwzględnieniem miłośników makro. Producent podkreśla jednak, że model 70 mm F2.8 EX DG Macro równie dobrze spisuje się przy małych, co przy dużych odległościach przedmiotowych. Może więc służyć choćby jako krótka portretówka. Za wysoką jakość optyczną odpowiadają między innymi niskodyspersyjna soczewka SLD (Special Low Dispersion) i dwie soczewki o wysokim współczynniku załamania światła. Sigma chwali się też wielowarstwowymi powłokami przeciwodblaskowymi jakże przydatnymi zwłaszcza podczas fotografowania cyfrą.

Dodajmy do tego możliwość uzyskania skali 1:1, duży otwór względny (F2.8) i solidną obudowę (niczego innego nie spodziewamy się po linii EX), a otrzymamy solidne, wielozadaniowe makro. Nie wiemy niestety, z jakimi mocowaniami będzie dostępne nowe szkło. Znamy za to mniej więcej czas wprowadzenia go do sprzedaży i polską cenę - są to odpowiednio przełom sierpnia i września 2006 oraz 1990 zł.

Więcej szczegółów w zamieszczonych poniżej specyfikacjach i polskiej informacji producenta.

NazwaSigma 70 mm F2.8 EX DG Macro
Typstałoogniskowy obiektyw makro
Konstrukcja
 • 10 elementów w 9 grupach
 • niskodyspersyjna soczewka SLD (Special Low Dispersion)
 • 2 soczewki o wysokim współczynniku załamania
Stabilizacja obrazubrak
Autofokustak
Ogniskowa70 mm (pole widzenia 105 mm po założeniu do lustrzanki cyfrowej z matrycą APS-C)
Otwór maksymalnyF2.8
Dystans min.0,25 m
Kąt34,3°
Przesłona
 • F2.8 -F22
 • 9 listków
Mocowanieb.d.
Powiększeniemaks. 1:1
Filtr62 mm
Osłonab.d.
Obudowalinia EX
Wymiary76 x 95 mm
Waga527 g
Akcesoriab.d.
Uwagi
 • ogniskowanie wewnętrzne
 • ogranicznik zakresu odległości
Artykuł na FotopolisSigma 70 mm F2.8 EX DG Macro - do cyfry i małego obrazka


Sigma MACRO 70mm F2.8 EX DG
 • Soczewka o niskiej dyspersji SLD (Special Low Dispersion) oraz dwie soczewki o wysokim współczynniku załamania zapewniające doskonałą korekcję wszelkich zniekształceń
 • Wielowarstwowe powłoki niwelujące refleksy i "duszki"
 • System płynnej regulacji ostrości gwarantujący najlepsze osiągi optyczne, od nieskończoności do makro w skali rzeczywistej
 • Po zamocowaniu do lustrzanki cyfrowej z matrycą APS-C odpowiada obiektywowi 105mm macro
Koncern Sigma ma przyjemność zaprezentować nowy obiektyw MACRO 70mm F2.8 EX DG. Jako średni teleobiektyw makro, jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla fotografów korzystających z lustrzanek cyfrowych, jak i tych, którzy wolą aparaty na film 35mm. Po zamocowaniu obiektywu 70mm do lustrzanki cyfrowej z matrycą APS-C uzyskamy kąt widzenia odpowiadający popularnej ogniskowej 105mm w standardzie małoobrazkowym.

Konstrukcja obiektywu gwarantuje pełną funkcjonalność w każdej sytuacji, od nieskończoności do makro w skali 1:1, przy świetle naturalnym lub błyskowym.

Soczewka o niskiej dyspersji SLD (Special Low Dispersion) oraz dwie soczewki o wysokim współczynniku załamania światła zapewniają doskonałą korekcję wszelkich zniekształceń i leżą u podstaw nieprzeciętnych osiągów optycznych. Opracowane przez Sigmę wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe redukują refleksy i pomagają w uzyskaniu naturalnego balansu kolorystycznego.

System przelotowy strojenia zapewnia doskonałą ostrość i najlepszą jakość obrazu w całym zakresie pracy, od rzeczywistego makro do nieskończoności. Porusza on dwie grupy soczewek wewnątrz obiektywu, przy czym fizyczna długość obiektywu pozostaje taka sama.

'Ogranicznik zakresu ostrości' zwiększa szybkość i precyzję systemu pomiarowego. Osłona przeciwsłoneczna pozwala na wygodne korzystanie z kołowych filtrów polaryzacyjnych.


Wygląd i dane techniczne mogą ulec zmianom i poprawkom bez uprzedzenia.


Planowana dostępność obiektywu w Polsce to przełom sierpnia i września 2006 r. Sugerowana cena detaliczna: 1.990 zł
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1