Leica Summilux-M 50 f/1.4 ASPH. - klasyczna jasna stałka w nowej odsłonie

Autor: Maciej Zieliński

13 Kwiecień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Leica odświeża linię jasnych standardowych obiektywów. Najnowsza „pięćdziesiątka” ma oferować lepszy bokeh i większą elastyczność, dzięki skróconej odległości ostrzenia.

Nowy „Lux” to zgrabna i stosunkowo nieduża, biorąc pod uwagę jasność, konstrukcja, odświeżona zarówno pod względem budowy jak i optyki. Przysłona ma teraz 11 zamiast 9 listków, ale co najważniejsze minimalną odległość ostrzenia skrócono do 45 cm. Udało się to dzięki nowej podwójnej przekładni krzywkowej.

 

Poszerzony, względem poprzednika, zakres obrotu pierścienia odległości ma też przekładać się na bardziej precyzyjne ostrzenie. Jednak ma to również swoje konsekwencje. Do dystansu 70 cm ustawianie ostrości odbywa się, jak zwykle, poprzez dalmierz w cyfrowych i analogowych aparatach M. Do ustawiania ostrości w rozszerzonym zakresie (sygnalizowany przez wyczuwalny opór między 70 a 45 centymetrów) konieczne jest użycie Live View na ekranie, wizjera Visoflex lub aplikacji Leica FOTOS.    

Podobnie jak poprzedni model, nowy Summilux-M 50 f/1.4 ASPH. dostępny jest w wersji srebrnej lub czarnej anodowanej. W połączeniu z M-Adapterem L, Summilux-M umożliwia również fotografowanie i filmowanie z aparatami Leica SL2 i SL2-S.    

Podobnie jak poprzedni model, nowy Summilux-M 50 f/1.4 ASPH. dostępny jest w wersji srebrnej lub czarnej anodowanej. Cena sugerowana obiektywu to 22 800 zł za wersję czarną i 23 800 zł z za wersję srebrną.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Przywitaj lato z Irix - wszystkie obiektywy foto 15% taniej do 22 czerwca
Aby uczcić nadejście nowego sezonu, od 20 do 22 czerwca Irix oferuje 15% rabatu na wszystkie obiektywy fotograficzne w ofercie.
0
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Nowe obiektywy Voigtlander - Nokton 75 mm f/1.5 do Sony E i Color Skopar 50 mm f/2.2 do Leica M
Ofertę Voigtlandera rozbudowują nowe manualne obiektywy do aparatów Leica i Sony. Otrzymujemy kolejny wariant Noktona 75 mm, a po raz pierwszy w ofercie pojawia się model Skopar 50 m...
5
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem
Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8...
6