Leica Summilux-M 50 f/1.4 ASPH. - klasyczna jasna stałka w nowej odsłonie

Autor: Maciej Zieliński

13 Kwiecień 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Leica odświeża linię jasnych standardowych obiektywów. Najnowsza „pięćdziesiątka” ma oferować lepszy bokeh i większą elastyczność, dzięki skróconej odległości ostrzenia.

Nowy „Lux” to zgrabna i stosunkowo nieduża, biorąc pod uwagę jasność, konstrukcja, odświeżona zarówno pod względem budowy jak i optyki. Przysłona ma teraz 11 zamiast 9 listków, ale co najważniejsze minimalną odległość ostrzenia skrócono do 45 cm. Udało się to dzięki nowej podwójnej przekładni krzywkowej.

 

Poszerzony, względem poprzednika, zakres obrotu pierścienia odległości ma też przekładać się na bardziej precyzyjne ostrzenie. Jednak ma to również swoje konsekwencje. Do dystansu 70 cm ustawianie ostrości odbywa się, jak zwykle, poprzez dalmierz w cyfrowych i analogowych aparatach M. Do ustawiania ostrości w rozszerzonym zakresie (sygnalizowany przez wyczuwalny opór między 70 a 45 centymetrów) konieczne jest użycie Live View na ekranie, wizjera Visoflex lub aplikacji Leica FOTOS.    

Podobnie jak poprzedni model, nowy Summilux-M 50 f/1.4 ASPH. dostępny jest w wersji srebrnej lub czarnej anodowanej. W połączeniu z M-Adapterem L, Summilux-M umożliwia również fotografowanie i filmowanie z aparatami Leica SL2 i SL2-S.    

Podobnie jak poprzedni model, nowy Summilux-M 50 f/1.4 ASPH. dostępny jest w wersji srebrnej lub czarnej anodowanej. Cena sugerowana obiektywu to 22 800 zł za wersję czarną i 23 800 zł z za wersję srebrną.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
TTartisan 500 mm f/6.3 - długi teleobiektyw do bezlusterkowców, za 1500 zł
Chiński producent optyki zaprezentował niecodzienną premier. TTartisan 500 mm f/6.3 to pierwszy współczesny długi teleobiektyw z Kraju Środka - prawdopodobnie nie porazi nas jakością,...
6
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon Plena - nadchodzi nowy tajemniczy obiektyw systemu Z
Nikon zapowiada premierę nowego tajemniczego obiektywu (lub całej serii) o nazwie „Plena”. Czy będzie to kolejna wysokiej kasy portretówka pokroju modelu Noct?
13
Nowe obiektywy Samyang Xeen Meister - 14 mm T2.6 i 24 mm T1.3
Nowe obiektywy Samyang Xeen Meister - 14 mm T2.6 i 24 mm T1.3
Samyang rozbudowuje linię profesjonalnych obiektywów filmowych o dwa nowe szerokokątne modele o dużej światłosile.
12