Nikkor Z 26 mm f/2.8 - najmniejszy obiektyw w systemie Nikon Z

Autor: Krzysztof Mularczyk

7 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon wprowadza na rynek niezwykle mały i lekki obiektyw typu “naleśnik”. To konstrukcja pełnoklatkowa, ale będzie równie uniwersalna po podłączeniu do korpusów z matrycami DX.

“Niezależnie od tego, czy chodzi o fotografię uliczną, vlogi z podróży czy ujęcia krajobrazowe w wyjątkowym miejscu, Nikkor Z 26 mm f/2.8 będzie doskonałym towarzyszem, niezależnie od tego, dokąd zaprowadzi Cię ta podróż” - to cytat z informacji prasowej producenta, który idealnie opisuje ideę nowego obiektywu.

Nikkor Z 26 mm f/2.8 to poręczny “naleśnik” i jest najmniejszym obiektywem w systemie Nikon Z. Waży jedynie 125 g, ma długość 23,5 mm i współpracuje z niewielkimi filtrami o średnicy 52 mm. W tych niepozornych rozmiarach tkwi jednak duży potencjał.

Uniwersalna, szerokokątna ogniskowa tej pełnoklatkowej konstrukcji oraz duża jasność f/2.8 sprawia, że Nikkor Z 26 mm f/2.8 jest wygodnym standardem do wszystkiego - od reportażu, poprzez szeroki portret, na architekturze i krajobrazie kończąc. Na dodatek nie traci uniwersalności po podłączeniu do korpusu APS-C. Na małej matrycy aparatów Z 30 i Z fc stanie się odpowiednikiem pełnoklatkowego 40 mm f/2.8, a więc równie popularnego standardu.

Konstrukcja optyczna nowego Nikkora Z 26 mm f/2.8 opiera się na 8 elementach ustawionych w 6 grupach. Dla polepszenia jakości obrazu zastosowano w niej 3 soczewki asferyczne. Całości dopełnia 7-listkowa przysłona i autofokus na bazie silnika krokowego, który ostrzy od 20 cm.

Nikkor Z 26 mm f/2.8 - cena i dostępność

Nowy Nikkor Z 26 mm f/2.8 ma pojawić się w sprzedaży już na początku marca. Nie znamy oficjalnej ceny w polskiej dystrybucji, ale biorąc pod uwagę, że na Zachodzie ma kosztować niespełna 500 dolarów, u nas może to być blisko 2500 zł.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
1
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Zapowiadany od roku obiektyw Irix Cine 65 mm T1.5 w końcu trafia na rynek. Krótki filmowy teleobiektyw może pochwalić się kompaktową budową, dużą jasnością, wysokiej jakości optyką i...
6