Nikkor Z 85 mm f/1.2 S - Nikon wprowadza do systemu portretowy obiektyw klasy premium

Autor: Krzysztof Mularczyk

7 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Doniesienia sprzed miesiąca stają się rzeczywistością. Już niebawem na rynek wejdzie wysokiej klasy obiektyw portretowy do systemu Nikon Z. Producent ujawnił już wszystkie szczegóły.

Nowy Nikkor Z 85 mm f/1.2 S to połączenie klasycznej ogniskowej i bardzo jasnego otworu względnego. Ma charakteryzować się ponadprzeciętną ostrością i wydajnością optyczną oraz wyrazistym efektem bokeh, z subtelnymi przejściami w nieostrościach.

Patrząc z perspektywy rynkowej, to wyczekiwany konkurent modelu Canon RF 85 mm f/1.2L USM, który zdążył się już doczekać nawet wersji Defocus Smoothing. Porównawcze testy obu tych flagowych modeli będą z pewnością interesujące.

Wysoka jakość optyki i AF na bazie dwóch silników

Nikkor Z 85 mm f/1.2 S to imponująca konstrukcja optyczna. By sprostać najwyższym standardom bazuje na 15 soczewkach ustawionych w 10 grupach. Wśród nich znalazły się 2 soczewki asferyczne, jedna soczewka ED i elementy z powłokami nanokrystalicznymi. Całości dopełnia zaokrąglona 11-listkowa przysłona, która ma nie degradować rozmycia nawet po przymknięciu.

System autofokusa opiera się na dwóch silnikach krokowych (STM) koordynujących pozycjonowanie dwóch grup soczewek ogniskujących jednocześnie. Silniki STM o małej średnicy i wysokim momencie obrotowym mają zapewniać wyjątkowo ciche, szybkie i precyzyjne działanie, szczególnie wymagane przy fotografowaniu na przysłonie f/1.2. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 85 cm.

Obiektyw wagi ciężkiej

Jak przystało na obiektyw z topowej serii S, Nikkor Z 85 mm f/1.2 S został wykonany z wytrzymałych stopów magnezowych i solidnie uszczelniony. Ma podobną wagę co analogiczny model Canona (1160 g), ale jest nieco dłuższy - jego wymiary to 102 x 141 mm. Ma także ten sam rozmiar filtra, czyli 82 mm.

Nikkor Z 85 mm f/1.2 S - cena i dostępność

Najnowszy Nikkor Z 85 mm f/1.2 S ma być dostępny w sprzedaży już pod koniec marca. Nie znamy jeszcze polskiej ceny, ale na zachodzie ma wynosić 2799.95 dolarów. Można więc przypuszczać, że u nas będzie kosztował około 13-14 tys. zł.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Powiązane artykuły