Nikkor Z 85 mm f/1.2 S - Nikon wprowadza do systemu portretowy obiektyw klasy premium

Autor: Krzysztof Mularczyk

7 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Doniesienia sprzed miesiąca stają się rzeczywistością. Już niebawem na rynek wejdzie wysokiej klasy obiektyw portretowy do systemu Nikon Z. Producent ujawnił już wszystkie szczegóły.

Nowy Nikkor Z 85 mm f/1.2 S to połączenie klasycznej ogniskowej i bardzo jasnego otworu względnego. Ma charakteryzować się ponadprzeciętną ostrością i wydajnością optyczną oraz wyrazistym efektem bokeh, z subtelnymi przejściami w nieostrościach.

Patrząc z perspektywy rynkowej, to wyczekiwany konkurent modelu Canon RF 85 mm f/1.2L USM, który zdążył się już doczekać nawet wersji Defocus Smoothing. Porównawcze testy obu tych flagowych modeli będą z pewnością interesujące.

Wysoka jakość optyki i AF na bazie dwóch silników

Nikkor Z 85 mm f/1.2 S to imponująca konstrukcja optyczna. By sprostać najwyższym standardom bazuje na 15 soczewkach ustawionych w 10 grupach. Wśród nich znalazły się 2 soczewki asferyczne, jedna soczewka ED i elementy z powłokami nanokrystalicznymi. Całości dopełnia zaokrąglona 11-listkowa przysłona, która ma nie degradować rozmycia nawet po przymknięciu.

System autofokusa opiera się na dwóch silnikach krokowych (STM) koordynujących pozycjonowanie dwóch grup soczewek ogniskujących jednocześnie. Silniki STM o małej średnicy i wysokim momencie obrotowym mają zapewniać wyjątkowo ciche, szybkie i precyzyjne działanie, szczególnie wymagane przy fotografowaniu na przysłonie f/1.2. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 85 cm.

Obiektyw wagi ciężkiej

Jak przystało na obiektyw z topowej serii S, Nikkor Z 85 mm f/1.2 S został wykonany z wytrzymałych stopów magnezowych i solidnie uszczelniony. Ma podobną wagę co analogiczny model Canona (1160 g), ale jest nieco dłuższy - jego wymiary to 102 x 141 mm. Ma także ten sam rozmiar filtra, czyli 82 mm.

Nikkor Z 85 mm f/1.2 S - cena i dostępność

Najnowszy Nikkor Z 85 mm f/1.2 S ma być dostępny w sprzedaży już pod koniec marca. Nie znamy jeszcze polskiej ceny, ale na zachodzie ma wynosić 2799.95 dolarów. Można więc przypuszczać, że u nas będzie kosztował około 13-14 tys. zł.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans 24 mm f/1.4 - jasny ekwiwalent 35 mm za 500 zł. Żal nie kupić
7Artisans prezentuje kolejny ciekawy obiektyw manualny. Tym razem jest to supertani odpowiednik obiektywu 35 mm do aparatów Fujifilm X.
6
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 - Nikon prezentuje pierwszy stałoogniskowy obiektyw do bezlusterkowców APS-C
Nikon poszerza portfolio obiektywów niepełnoklatkowych. Zaprezentowany właśnie Nikkor Z DX 24 mm f/1.7 będzie odpowiednikiem klasycznej 35-tki, lubianej wśród fotografów za uniwersalność.
6
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiada obiektyw 65 mm T1.5 - krótkie filmowe tele na horyzoncie
Irix zapowiedział rozszerzenie katalogu filmowej optyki o jasny model 65 mm T1.5, czym uzupełni lukę w zakresie krótkich portretowych teleobiektywów.
5
Powiązane artykuły