AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2.8G IF-ED - makro stabilizacja

Autor: Łukasz Kacperczyk

21 Luty 2006
Artykuł na: 6-9 minut
PMA 2006. Nikon prezentuje pierwszy na świecie obiektyw makro ze stabilizacją obrazu. AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2.8G IF-ED został wyposażony w system redukcji drgań VR drugiej generacji. Obiektyw jest przystosowany do współpracy zarówno z lustrzankami małoobrazkowymi, jak i cyfrowymi propozycjami firmy.

Dotychczas z dobrodziejstw hardware\'owej stabilizacji obrazu przy fotografowaniu obiektywami makro mogli korzystać jedynie użytkownicy cyfrowych lustrzanek marki Konica Minolta, które dzięki systemowi Anti-Shake zapewniały tę funkcję z każdym obiektywem (stabilizowana jest matryca). Dzisiejsza premiera Nikona rozszerza to grono o przyszłych użytkowników obiektywu AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2.8G IF-ED.

AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2.8G IF-ED

Jest to pierwszy obiektyw makro wyposażony w system optycznej stabilizacji obrazu - nikonowy VR (Vibration Reduction) drugiej generacji. Drugą nowinką (tym razem jeśli chodzi o obiektyw makro markki Nikon) jest ultradźwiękowy silnik SWM (Silent Wave Motor). W konstrukcji optycznej wykorzystano 14 elementów w 12 grupach, w tym jedną niskodyspersyjną soczewkę ED i jedną soczewkę z powłoką nanokrystaliczną eliminującą wewnętrzne odblaski (szczególnie ważne przy pracy z lustrzankami cyfrowymi). Obiektyw pozwala na osiągnięcie maksymalnego powiększenia 1:1 przy minimalnej odległości ogniskowania 0,31 m. Po podpięciu do lustrzanki cyfrowej z matrycą formatu DX najnowszy Micro-Nikkor da pole widzenia odpowiadające 157,5 mm w małym obrazku.

Fakt że Nikon wyposażył opisywane cacko w najnowsze osiągnięcia techniki musiał się odbić na gabarytach i wadze obiektywu. Poprzednik miał 9 soczewek (dzisiejsza premiera aż 14), gwint filtra 52 mm (następca: 62 mm) i ważył 560 g (720 g), więc jak widać różnice są znaczne. Wydaje się jednak, że miłośnicy aktywnej fotografii makro (bez statywu) będą w stanie przełknąć te zmiany, ponieważ pozytywy zdecydowanie przeważają minusy.

Obiektyw AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2.8G IF-ED powinien trafić do sprzedaży w całej Europie już w kwietniu tego roku. Nie znamy jeszcze jego ceny.

Więcej szczegółów w zamieszczonych poniżej specyfikacjach i informacji prasowej producenta.

Specyfikacje obiektywu AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2.8G IF-ED:

NazwaAF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2.8G IF-ED
Typstałoogniskowy obiektyw makro
Konstrukcja
 • 14 elementów w 12 grupach
 • 1 element ED
 • 1 element z powłoką nanokrystaliczną
Stabilizacja obrazutak, optyczna VR II
Autofokustak
Ogniskowa105 mm (pole widzenia 157,5 mm po założeniu do lustrzani cyfrowej formatu DX)
Otwór maksymalnyF2.8
Dystans min.0,31 m
Kąt23° 20' (15° 20' w formacie DX)
Przesłona
 • F2.8 - F32
 • 9 listków
MocowanieNikon F
Powiększeniemaks. 1:1
Filtr62 mm
Osłonaw zestawie
Obudowab.d.
Wymiary83 x 116 mm
Waga720 g
Akcesoriaw zestawie:
 • dekielki (przedni i tylny)
 • osłona przeciwsłoneczna
 • miękki futerał
Uwagi
 • stabilizacja obrazu VR II
 • silnik ultradźwiękowy SWM
 • ogniskowanie wewnętrzne
Artykuł na FotopolisAF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2.8G IF-ED - makro stabilizacja

Obiektyw AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED

Pierwszy na świecie obiektyw do zdjęć makro wyposażony w system redukcji wibracji (VR).

Warszawa, 21 lutego 2006 r. -
Firma Nikon Corporation wprowadza na rynek obiektyw AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED, pierwszy na świecie obiektyw wyposażony w silnik Silent Wave Motor (SWM) oraz system redukcji wibracji firmy Nikon.

Nowy produkt udostępnia szereg opracowanych przez firmę Nikon zaawansowanych funkcji i technologii optycznych, takich jak nanokrystaliczna powłoka przeciwodblaskowa, szkło o ultraniskiej dyspersji (ED) oraz system ogniskowania wewnętrznego. Obiektyw AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED opracowano z myślą o zastosowaniu w lustrzankach cyfrowych (seria DX) i analogowych firmy Nikon.

Obiektyw powstał przede wszystkim po to, aby spełnić zapotrzebowanie użytkowników na obiektyw do zdjęć makro o ogniskowej 105 mm, wyposażony w funkcje SWM, IF i VR.

Silnik SWM zapewnia szybką i cichą pracę autofokusa oraz możliwość szybkiego przełączania między trybem ręcznym i automatycznym. System wewnętrznego ogniskowania oparty jest na nieobracającej się soczewce przedniej, która ułatwia mocowanie i użytkowanie kołowych filtrów polaryzacyjnych.

Udoskonalony system redukcji wibracji (VRII) pozwala fotografom robić ostre zdjęcia przy czasach otwarcia migawki o 4 stopnie dłuższych [ostrość ustawiona w zakresie od nieskończoności do 3 m (współczynnik odwzorowania 1/30x)] w porównaniu do konwencjonalnych obiektywów. Negatywne oddziaływanie drgań aparatu jest szczególnie widoczne w makrofotografii i może mieć znaczny wpływ na ostrość zdjęcia. Teraz w obiektywie Micro-Nikkor po raz pierwszy zastosowano opracowany przez firmę Nikon system redukcji wibracji i w ten sposób zwiększono elastyczność zastosowania - technologia ta pozwala zapewnić lepszą ostrość i jakość zdjęć makro robionych z ręki. Kolejną korzyścią systemu VRII jest stabilny obraz w wizjerze, który ułatwia kadrowanie nawet podczas fotografowania przy znacznych powiększeniach.

W obiektywie AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED zastosowano także sprawdzone w praktyce technologie optyczne firmy Nikon, takie jak powłoka nanokrystaliczna, która znacznie zmniejsza odbłyski (flarę), a także soczewka ze szkła ED, które minimalizuje aberrację chromatyczną i zapewnia większą rozdzielczość oraz doskonały kontrast zdjęć.

Reasumując, obiektyw AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED oferuje wszystkim fotografom - zarówno amatorom, jak i profesjonalistom - wysoką jakość oraz ogromne możliwości.

* W warunkach pomiarowych firmy Nikon.]

{BIT|Dostępność w sprzedaży:

Firma Nikon Corporation zamierza wprowadzić obiektyw AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED do sprzedaży na całym świecie w kwietniu 2006 r.

Uwaga:

Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu, standardowe wyposażenie i dokładna data wprowadzenia do sprzedaży mogą być różne w różnych krajach.

Główne cechy obiektywu AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm f/2.8G IF-ED

 • Pierwszy na świecie obiektyw do zdjęć makro ze współczynnikiem odwzorowania 1:1 i z opracowanym przez firmę Nikon systemem redukcji wibracji (VRII) zapewnia wysoką jakość zdjęć makro robionych z ręki.
 • System VRII minimalizuje wpływ drgań aparatu i pozwala fotografować przy czasach otwarcia migawki o 4 stopnie* dłuższych niż do tej pory, w zakresie ostrości od nieskończoności do 3 m (współczynnik odwzorowania 1/30x).
 • Silnik SWM zapewnia szybkie i ciche automatyczne ustawianie ostrości i bezproblemowe przełączanie między trybem automatycznym i ręcznym.
 • Soczewka ze szkła ED opracowanego przez firmę Nikon minimalizuje aberrację chromatyczną. Doskonałe parametry optyczne obiektywów Nikkor sprawiają, że obiektyw ten doskonale nadaje się do zastosowania w cyfrowych i analogowych lustrzankach firmy Nikon.
 • Opracowana przez firmę Nikon powłoka nanokrystaliczna ma dodatkowy korzystny wpływ na parametry optyczne, praktycznie eliminując odbicia w elementach wewnętrznych obiektywu.
 • Konstrukcja wewnętrznego ogniskowania zapewnia stałą długość obiektywu i eliminuje obracanie przedniego elementu obiektywu, dzięki czemu łatwiej stosować kołowe filtry polaryzacyjne oraz zestawy lamp do makrofotografii Nikon R1C1 i Nikon R1.
 • Maksymalny współczynnik odwzorowania 1:1 przy najbliższej odległości ogniskowania 31 cm
 • Odległość obiektu od końca obiektywu do 154 mm (przy współczynniku odwzorowania 1:1)
 • Dostępne są dwa tryby ustawiania ostrości - M/A i M.
 • 9-listkowa przesłona o zaokrąglonym otworze gwarantuje bardziej naturalny wygląd nieostrych elementów na zdjęciu.
 • Średnica filtra 62 mm

* W warunkach pomiarowych firmy Nikon.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
2
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
13
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony FE 24–50 mm f/2.8 G – jasny, mały i o połowę tańszy od G Mastera
Sony uzupełnia środkową półkę swojej szklarni o krótki, ale szybki i kompaktowy standardowy zoom f/2,8. To ciekawa propozycja nie tylko dla fotografów ale również filmowców.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)