Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II - nowy król teleobiektywów?

Autor: Krzysztof Mularczyk

13 Październik 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Firma Sony prezentuje drugą generację profesjonalnego teleobiektywu. FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II został całkowicie przeprojektowany optycznie, ma pierścień przysłony i jest rekordowo lekki.

Po sześciu latach od premiery teleobiektywu FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS Sony wprowadza do oferty jego następcę. Jednak okazuje się, że wersja druga ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem.

Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II to zupełnie nowa klasa wagowa

W przeciwieństwie do Canona, którego najnowszy model 70-200 rozsuwa się podczas zoomowania, Sony zdecydowało się pozostać przy klasycznej, zamkniętej konstrukcji. Tak więc długość Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II podczas ostrzenia i zoomowania nie zmienia się, ale obiektyw jest teraz nieco krótszy i przede wszystkim nieprawdopodobnie lekki. Waży niewiele ponad 1 kg, jest więc ponad 430 gramów lżejszy od poprzednika i około 20 g od wspomnianego Canona RF 70-200 mm f/2.8 L IS USM.

Następca Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS ma zupełnie nową konstrukcję optyczną

Lżejsza konstrukcja to zasługa zupełnie nowej optyki naszpikowanej soczewkami specjalnymi. Poprzednik bazował na 23 elementach ustawionych w 18 grupach. Teraz tor optyczny składa się już z 17 soczewek w 14 grupach. Wśród nich zastosowano szereg elementów asferycznych: klasyczne, asferyczne ze szkła niskodyspersyjnego i XA (extreme aspherical) o podwyższonych własnościach asferycznych. Ponadto są także dwie soczewki Super ED i dwie klasyczne ED. Wszystko po to, aby maksymalnie redukować aberracje, przy jednoczesnym ograniczeniu liczby soczewek, a przez to wagi obiektywu.

Całości dopełnia 11-listkowa przysłona i nowa, już nie tulipanowa, osłona przeciwsłoneczna.

Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II także dla filmujących

Druga generacja teleobiektywu dla profesjonalistów została teraz wyposażona w pierścień przysłony. To wyraźny ukłon w stronę filmujących. Może on działać skokowo lub płynnie - w zależności od pozycji przycisku Click.

Na tubusie pojawił się także pprzycisk Full Time DMF do aktywowania funkcji ręcznego przeostrzania w trybie AF.

Wydajna stabilizacja i jeszcze szybszy autofokus

Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II został wyposażony w pięcioosiową stabilizację, która teraz działa w trzech, a nie dwóch trybach, jak dotychczas. Nowy tryb 3 ma poprawiać skuteczność podczas wykonywania zdjęć dynamicznych i śledzenia obiektów poruszających się nieprzewidywalnie.

Przyspieszo także autofokus. Zastosowano 4 liniowe silniki XD (extreme dynamic), po dwa na każdą ruchomą grupę i teraz, jak podaje producent, autofokus jest 4x szybszy w stosunku do poprzednika a śledzenie w trakcie zoomowania 30% wydajniejsze. Producent chwali się także minimalnym focus breathingiem.

Zmniejszyła się także minimalna odległość ustawiania ostrości. Na obiektywie podano wartości od 40 do 82 cm od płaszczyzny matrycy.

Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II - cena i dostępność

Nowy obiektyw Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II ma kosztować około 14 000 zł. W sprzedaży pojawi się już w listopadzie.

Pełny test Sony FE 70-200 mm f/2.8 GM OSS II znajdziecie już na naszej stronie.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa
Mitakon Speedmaster 90 mm f/1.5 - 20 razy tańszy odpowiednik Summiluxa
Nowy obiektyw z serii Speedmaster to jasna portretówka dla osób, które kochają Leikę, ale już mniej ceny natywnych obiektywów. Nowe szkło kosztuje 600 dolarów i będzie...
6
Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z powiększeniem 2:1
Venus Optics Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO - najmniejszy pelnoklatkowy obiektyw makro z...
Venus Optics robi to kolejny raz - Laowa 85 mm f/5.6 2X Ultra Macro APO to kolejny obiektyw chińskiego producenta, który bije rekord. Tym razem otrzymujemy najmniejsze...
8
Nowa optyka Samyang Xeen - pierwszy obiektyw anamorficzny i 3 profesjonalne stałki T1.3
Nowa optyka Samyang Xeen - pierwszy obiektyw anamorficzny i 3 profesjonalne stałki T1.3
Oferta przystępnych cenowo obiektywów kinematograficznych poszerza się o 4 nowe ciekawe konstrukcje, w tym o pierwszy w katalogu producenta model anamorficzny - XEEN...
9