Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

AF-S VR Nikkor 200 mm f/2G IF-ED

0

Autor: Tomasz Gutkowski

28 Maj 2004
Artykuł na: 17-22 minuty
Nikon zapowiedział dziś wprowadzenie do sprzedaży obiektywu o ogniskowej 200mm ze znakomitym światłem F2.0, wyposażonym w system redukcji drgań oraz cichy silnik SWM. W tej samej informacji prasowej producent wspomina o nowym telekonwerterze AF-S TC-17E II.

Nikon zapowiedział dziś wprowadzenie do sprzedaży obiektywu o ogniskowej 200mm ze znakomitym światłem F2.0, wyposażonym w system redukcji drgań oraz cichy silnik SWM. W tej samej informacji prasowej producent wspomina o nowym telekonwerterze AF-S TC-17E II.

Obiektyw AF-S VR Nikkor 200 mm f/2G IF-ED to narzędzie dla profesjonalistów. Świadczy o tym nie tylko rewelacyjna jasność dla tak dużej ogniskowej, ale także elementy konstrukcji. Wykorzystano tu 13 soczewek w tym 3 soczewki ED (niskodyspersyjne) oraz 1 soczewkę Super ED (super-niskodyspersyjne). Charakteryzują się one niski współczynnikiem załamania światła, dzięki czemu niwelują aberrację i podwyższają kontrast obrazu.

Do swojego nowego produktu Nikon wdrożył praktycznie wszystkie najważniejsze technologie konstrukcyjne. Wewnętrzne ogniskowanie (IF) pozwala na zastosowanie filtrów kołowych (uchwyt na filtry wsuwane w zestawie). Przełącznik M/A umożliwi szybką korektę manualną w trybie ostrzenia automatycznego. Cichy silnik Silent Wave Motor gwarantuje szybką i dyskretną pracę systemu AF (oznaczenie AF-S). Ale najważniejsza właściwość to oczywiście system redukcji wibracji (VR) wykrywający i kompensujący drgania prze zdjęciach "z ręki". Pracuje on w dwóch trybach - do ujęć statycznych oraz do poruszających się obiektów.

Po zamontowaniu szkła do lustrzanki małoobrazkowej kąt widzenia wyniesie nieco ponad 12 stopni. Natomiast w zestawie z lustrzankami cyfrowymi w formacie DX (np. Nikon D70), gdzie mnożnik ogniskowej wynosi 1.5x, kąt widzenia to zaledwie 8 stopni (ogniskowa 300mm). Inne parametry fizyczne: wymiar 124 x 203mm, waga 2,9 kg.

NazwaAF-S VR Nikkor 200 mm f/2 G IF-ED
Typjasny teleobiektyw z systemem stabilizacji obrazu
Konstrukcja13 soczewek w 9 grupach, 3 soczewki ED, 1 soczewka Super ED
Stabilizacja obrazub.d.
Autofokusb.d.
Ogniskowa200 mm
Otwór maksymalnyF2.0
Dystans min.1,9 m
Kąt12 stopni 20 minut dla formatu 35 mm, 8 stopni z formatem Nikon DX
Przesłonaf/2 (f/22)
MocowanieNikon AF
Powiększenie1/8,1
Filtr52 mm (wsuwany w szufladkę)
Osłonab.d.
Obudowastop magnezu
Wymiary124 mm x 203 mm
Waga2,9 kg
AkcesoriaW standardzie:
 • szufladka na filtry 52 mm
 • dekiel przedni
 • dekiel tylny (LF-1)
 • pasek (LN-1)
 • osłona przeciwsłoneczna (HK-31)
 • półsztywny futerał (CL-L1)
Opcjonalnie:
 • bagnetowy filtr polaryzacyjny (C-PL3L)
 • telekonwertery: TC-14EII, TC-17EII, TC-20EII
Uwagi
 • system stabilizacji obrazu
 • silnik ultradźwiękowy
 • uszczelnione mocowanie bagnetowe
 • łatwe przełączanie AF-MF
Artykuł na FotopolisAF-S VR Nikkor 200 mm f/2G IF-ED

W tej samej informacji prasowej Nikon poinformował o planach wprowadzenia na rynek telekonwertera Nikkor AF-S TC-17E II. Jak sma nazwa wskazuje, po zamontowaniu do obiektywu Nikkor zwiększy on nominalną ogniskową o 1.7x. Spadek jasności wynosi zaledwie 1.5EV (na przykład przy zastosowaniu z "dzisiejszym" szkłem SF-S 200 mm f/2G ogniskowa wyniesie 340mm, a maksymalny otwór przysłony f/3.3). system pomiaru ostrości, światła i redukcji wibracji działa bez zmian. Tym samym linia konwerterów Nikona składa się z 3 modeli: TC-14E II (1.4x), TC-20E II (2.0x) oraz najnowszego TC-17E II.

NazwaAF-S TC-17E II
Typtelekonwerter AF
Konstrukcjab.d.
Stabilizacja obrazun.d.
Autofokusn.d.
Ogniskowawydłuża ogniskową o czynnik 1,7x
Otwór maksymalnyn.d.
Dystans min.n.d.
Kątn.d.
Przesłonan.d.
Mocowanieb.d.
Powiększenien.d.
Filtrn.d.
Osłonan.d.
Obudowab.d.
Wymiary66 mm x 31,5 mm
Wagaok. 250 g
Akcesoriab.d.
Uwagi
 • kompatybilny z obiektywami AF-S i AF-I
 • przekazywanie sygnałów komunikacyjnych z większości obiektywów
 • kompatybilny z systemem stabilizacji obrazu VB (Vibration Reduction)
 • obniża jasność obiektywu o 1,5 EV
Artykuł na FotopolisAF-S VR Nikkor 200 mm f/2G IF-ED

Informacje prasowe producenta

Obiektyw AF-S VR Nikkor 200 mm f/2G IF-ED

Amsterdam, 28 maja 2004 r: Nikon Europe zapowiada wprowadzenie na rynek nowego obiektywu do lustrzanek, który jako pierwszy* z obiektywów o jasności f/2 będzie wyposażony w technologię redukcji wibracji - Vibration Reduction (VR). Obiektyw AF-S VR Nikkor 200 mm f/2G IF-ED stanowi przełom w fotografii i rozszerza możliwości fotografowania poza granice wyznaczone przez dostępne obecnie obiektywy fotograficzne.

Redukcja wibracji i maksymalny otwór przysłony f/2.

Unikalna kombinacja dużego maksymalnego otworu przysłony, wynoszącego f/2, oraz mechanizmu redukcji wibracji pozwala fotografować w warunkach oświetleniowych, w których wcześniej nie można było nawet myśleć o zdjęciach. Konieczne było stosowanie wysokoczułego filmu o dużym ziarnie lub wysokiego ustawienia cyfrowego odpowiednika ISO dla przetwornika, podwyższającego znacznie poziom szumów. Niewielka głębia ostrości właściwa dla przysłony f/2 zapewnia wyjątkowy charakter zdjęć, dzięki atrakcyjnemu wizualnie rozmyciu tła, oraz daje jasny obraz w wizjerze aparatu. Te cechy znajdą na pewno wielu zwolenników pośród fotografów rejestrujących ujęcia z krótkimi czasami migawki i przy słabym świetle zastanym.

Redukcja wibracji

Gdy światła będzie już naprawdę mało, można włączyć mechanizm redukcji wibracji VR, aby umożliwić ostre zdjęcia nieruchomych obiektów w świetle zastanym lub podczas korzystania z lampy błyskowej. Obiektyw AF-S VR Nikkor 200 mm f/2G IF-ED to piąty* obiektyw Nikkor wyposażony w uznany system redukcji wibracji opracowany przez firmę Nikon. System składa się z podwieszonego elementu optycznego, który jest pozycjonowany według danych przekazywanych z sensorów żyroskopowych i tym samym kompensuje przypadkowe ruchy w pionie i w poziomie podczas ekspozycji z dłuższymi czasami otwarcia migawki. System VR firmy Nikon może także automatycznie wykrywać celowy ruch aparatu - na przykład podczas robienia zdjęć panoramicznych. Zależnie od warunków zdjęciowych oraz techniki poszczególnych fotografujących, dzięki temu obiektywowi możliwe jest stosowanie czasów migawki o co najmniej trzy jednostki EV dłuższych w porównaniu z obiektywami bez mechanizmu VR.

Funkcję VR można aktywować w dwóch trybach, zależnie od tego, który z nich bardziej odpowiada bieżącym warunkom zdjęciowym. Tryb normalny jest doskonały dla typowych warunków zdjęciowych, w tym również ujęć panoramicznych, lub podczas korzystania ze statywu. Natomiast tryb aktywny został opracowany w celu kompensacji specyficznych drgań podczas fotografowania z długimi czasami migawki z poruszających się pojazdów, na przykład samochodów lub samolotów.

Nowy telekonwerter - większa elastyczność

Nowy obiektyw jest krótszy i węższy niż jego poprzednik z manualnym ustawianiem ostrości (obiektyw Nikkor 200 f/2 IF-ED), a także o 14 mm krótszy niż obiektyw AF-S VR Zoom-Nikkor 70-200 mm f/2.8G IF-ED. Takie kompaktowe wymiary stają się prawdziwą zaletą, gdy z obiektywu korzysta się w połączeniu z telekonwerterami Nikon, takimi jak TC-14EII i TC-20E II.

Niebawem wprowadzony zostanie także na rynek zupełnie nowy telekonwerter TC-17EII 1.7x (sprzedawany osobno), co pozwoli wydłużyć zakres ogniskowych odpowiednio o czynniki 1.4x, 2.0x, a teraz także o 1.7x.
Zastosowanie takich telekonwerterów z jasnymi obiektywami to doskonały sposób powiększenia ogniskowej bez kosztów i ciężaru dodatkowych obiektywów. I rzeczywiście, mając przy sobie tylko obiektyw AF-S VR Nikkor 200 mm f/2G IF-ED oraz wspomniane wyżej trzy telekonwertery, fotografujący mają dostęp do zakresu ogniskowych, który normalnie wymagałby czterech różnych obiektywów.

Szkło Super ED

Nowy obiektyw wyposażono także w będące zupełną nowością w produkcji szkła optycznego soczewki typu Super ED. Zgodnie z nazwą, soczewki typu Super ED (super-niska dyspersja) oferują podwyższony kontrast i obniżony poziom aberracji, cechy szczególnie ważne podczas fotografowania z szeroko otwartą przysłoną. Obiektyw AF-S VR Nikkor 200 mm f/2.G IF-ED zawiera łącznie cztery elementy ze szkła ED, stosowane najczęściej w obiektywach Nikkor do lustrzanek.

Komentując te ważne najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obiektywów do lustrzanek, Robert Cristina, Menedżer ds. produktów profesjonalnych w Nikon Europe powiedział: "Nowy obiektyw AF-S VR 200 mm f/2 oferuje unikalną kombinację niezwykłej ostrości z jasnym obrazem w wizjerze oraz atrakcyjnym plastycznie rozmyciem tła, dodającym zdjęciom szczególnego wyrazu. Mechanizm VR pozwala na ekspozycje w warunkach oświetleniowych wykraczających poza ograniczenia narzucane przez starsze obiektywy, ze zredukowanym do minimum ryzykiem poruszenia zdjęcia robionego aparatem trzymanym w rękach". Dodał też - "Maksymalny otwór przysłony f/2 ma także dodatkowe zalety. Umożliwiając stosowanie telekonwerterów, znacząco obniża ciężar sprzętu noszonego przez fotografów pracujących w terenie. Nowy telekonwerter TC-17E wydłuża ogniskowe o czynnik 1.7x, a związana z tym korekta ekspozycji wynosi tylko 1,5 EV i dodatkowo zachowane zostają funkcje autofokusa i redukcji wibracji".

*Stan aktualny na czerwiec 2004.

Obiektyw AF-S VR Nikkor 200 mm f/2G IF-ED - Główne cechy

 • Elementy optyczne typu Super ED i ED o niskim współczynniku załamania i obniżonej dyspersji
 • Dwa tryby redukcji wibracji[LST

;Silnik SWM (Silent Wave Motor) zapewniający ciche i szybkie działanie autofokusa;Unikalna opcja M/A umożliwiająca błyskawiczną manualną korekcję ustawienia ostrości podczas działania autofokusa;Przełącznik AF ułatwiający wybór ustawień:

 • AF-L - umożliwia wstępne ustawienie odpowiedniej ogniskowej
 • AF-ON - umożliwia precyzyjne manualne korekty ostrości
 • Focus Preset - ustawia obiektyw na wstępnie ustawionej ogniskowej

;Ochronna soczewka wklęsło-wypukła;Gumowa uszczelka bagnetu, solidna konstrukcja ze stopów magnezu;Minimalna odległość ogniskowania - tylko 1,9 m;Technologia Eco-Glass: proces produkcji szkła przyjazny dla środowiska]

Telekonwerter AF-S TC-17E II

Wydłuża ogniskową 1,7 razy przy korekcie ekspozycji o tylko 1,5

Amsterdam, Holandia. Amsterdam, 28 maja 2004 r: Nikon Europe informuje o wprowadzeniu do sprzedaży nowego modelu telekonwertera AF-S TC-17E II - pierwszego telekonwertera wydłużającego ogniskową o czynnik 1.7x przy jednoczesnej kompensacji ekspozycji o tylko 1,5 EV. Zaprojektowany specjalnie do współpracy z obiektywami Nikkor typu AF-S i AF-I, telekonwerter AF-S TC-17E II powiększa serię telekonwerterów firmy Nikon do trzech modeli o współczynnikach powiększenia ogniskowej wynoszących 1.4x, 1.7x i 2.0x.

Wymiary wynoszące tylko 66 x 31,5 mm oraz niewielka waga (w przybliżeniu 250 g) sprawiają, że telekonwerter AF-S TC-17E II jest kompaktowy i wygodny w użytkowaniu. Podłączenie tego telekonwertera do korpusu na przykład wraz z obiektywem AF-S VR Nikkor 200 mm f/2G IF-ED daje fotografującemu do dyspozycji imponującą ogniskową 340 mm z maksymalnym otworem przysłony wynoszącym tylko f/3.3. We wszystkich cyfrowych lustrzankach firmy Nikon możliwe jest uzyskanie kąta widzenia odpowiadającego ogniskowej 510 mm dla formatu małoobrazkowego z jednoczesnym zachowaniem tego samego maksymalnego otworu przysłony f/3.3.

Telekonwerter AF-S TC-17E II umożliwia także komunikację aparatu z większością* obiektywów. Ponadto jest on całkowicie kompatybilny z opracowanym przez firmę Nikon mechanizmem redukcji wibracji (Vibration Reduction - VR), zawiera elementy ze szkła spełniającego standardy ochrony środowiska, a jego obudowa jest zgodna z dostępnymi obecnie modelami telekonwerterów TC-14E II i TC-20E II.

Telekonwerter AF-S TC-17E II - Główne cechy

 • Kompatybilny z obiektywami AF-S i AF-I
 • Kompaktowe wymiary 31,5 mm długości (tylko 7 mm dłuższy niż model TC-14E II)
 • Przenosi sygnały komunikacyjne z większości obiektywów
 • Obsługuje funkcję redukcji wibracji (VR)
 • Minimalna kompensacja ekspozycji - tylko 1,5
 • Szkło przyjazne dla środowiska
 • Konstrukcja zgodna z dostępnymi obecnie modelami telekonwerterów TC-14E II i TC-20E II
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Irix 45 mm f/1.4 GFX Dragonfly - jasny, niedrogi szeroki kąt do aparatów średnioformatowych Fujifilm
Najnowszy manualny obiektyw Irix powinien znaleźć się na celowniku wszystkich zainteresowanych aparatami Fujifilm GFX. To najjaśniejszy odpowiednik obiektywu 35 mm w...
9
0
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Superjasny obiektyw Irix do Fujifilm GFX jeszcze w tym miesiącu
Irix wypuścił kolejną zapowiedź swojego pierwszego obiektywu do średnioformatowego systemy GFX. Wygląda na to, że producent chce zawojować ten segment jasnością...
0
0
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
2
0
Powiązane artykuły