Canon EOS 3000V - analog wiecznie żywy

Canon przedstawia nową lustrzankę analogową. Najważniejsze cechy modelu EOS 3000V to niewielkie wymiary i autofokus znacznie szybszy od poprzedników. Znakomita większość właściwości jest użytkownikom EOSów dobrze znana.
Canon przedstawia nową lustrzankę analogową. Najważniejsze cechy modelu EOS 3000V to niewielkie wymiary i autofokus znacznie szybszy od poprzedników. Znakomita większość właściwości jest użytkownikom EOSów dobrze znana.Nowy Canon w założeniach ma kontynuować tradycję aparatów z serii EOS. Tak jak większość innych producentów firma poszła tym razem w stronę miniaturyzacji (tak jak przy modelu EOS 300V; nawiasem mówiąc oba aparaty mają identyczne wymiary) i ograniczania funkcji do tych, które są najczęściej używane przy jednoczesnym wprowadzaniu najnowocześniejszych technologii do produktów amatorskich.

Najważniejsze cechy najnowszej propozycji Canona to bardzo szybki system automatycznego ustawiania ostrości (dzięki nowemu 32-bitowemu mikrokomputerowi i nowym algorytmom), poprawiona ergonomia (wygodny, gumowy uchwyt i odpowiednie umiejscowienie elementów sterujących), 35-polowy pomiar światła i duży wyświetlacz LCD na tylnej ściance.

Warto zatrzymać się na chwilę przy systemie AF. Siedem punktów autofokusa rozmieszczono na planie krzyża (3 punkty w pionie i 5 w poziomie), dzięki czemu łatwiej będzie uniknąć kłopotliwego przekomponowywania kadru po ustawieniu ostrości. Szybkość autofokusa poprawiono na tyle, że przewidujące śledzenie ostrości dorównuje możliwościom profesjonalnej lustrzanki EOS 1n, dzięki czemu EOS 3000V doskonale nadaje się do fotografowania szybko poruszających się obiektów (np. zawodów sportowych, czy dzieci).

Za pomiar światła odpowiada 35-polowa matryca, która pokrywa praktycznie całe pole obrazowe. Fotografujący ma do wyboru pomiar wielosegmentowy, częściowy (z 9.5% w centrum kadru) i centralnie ważony. Poza standardowymi trybami ekspozycji (ustawienia manualne, Tv, Av, program, programy tematyczne) Canon EOS 3000V posiada także tryb automatyki głębi ostrości - A-Dep. Pracująca w nim kamera mierzy odległość od najbliższego i najdalszego punktu w kadrze, a następnie wybiera głębię ostrości, która sprawi, że wszystko powinno być ostre (oczywiście jeśli tylko warunki oświetleniowe na to pozwolą).

Wbudowana lampa podnosi się automatycznie przy słabym poziomie światła. Konstruktorzy postanowili jak najbardziej oddalić ją od aparatu, żeby zminimalizować efekt czerwonych oczu i winietowanie przez dłuższe obiektywy. Wszelkie informacje o aktualnych ustawieniach, stanie baterii, itp. użytkownik znajdzie na dużym (22.4mm x 30mm) wyświetlaczu LCD umiejscowionym na tylnej ściance.

Canon przygotował do nowego aparatu dwa akcesoria: battery pack BP-220 (na 4 baterie alkaliczne typu AA lub 4 akumulatorki NiMH; zasobnik ten pasuje również do modelu EOS 300V) i usztywniony futerał EH15-L.

Canon EOS 3000V - specyfikacje:

NazwaCanon EOS 3000V
TypSLR
Film35mm
Mocowanie obiektywuCanon EF
Migawkaelektroniczna, szczelinowa o przebiegu pionowym
Czasy migawki30 sek. - 1/2000 sek., B
Tryby ekspozycji
 • auto
 • manual
 • preselekcja przysłony
 • preselekcja migawki
 • programy tematyczne: portret, pejzaż, zdjęcia z bliska, sport, nocny portret, flesz wyłączony
 • automatyka głębi ostrości (A-DEP)
 • inteligentny program
Pomiar ekspozycji
 • TTL, 35-strefowa fotokomórka krzemowa
 • pomiar wielosegmentowy
 • pomiar częściowy w centrum kadru (ok. 9.5% pola obrazowego)
 • pomiar centralnie ważony
Zakres pomiaruEV 1-20 (ISO 100, 50mm f/1.4)
Kompensacja ekspozycjitak
Autofocus7-polowy czujnik CMOS, wspomaganie AF
Tryby ostrości
 • zwykły
 • przewidujący (AI SERVO AF)
 • inteligentny (AI Focus AF)
 • ręczne ustawianie ostrości
Synchronizacja z lampą1/90 sek.
Lampa błyskowa
 • wbudowana
 • liczba przewodnia 12 (ISO 100, m)
 • pole krycia obiektywu 28mm
Kontrola błyskuredukcja czerwonych oczu (poza programammi Pejzaż, Sport i Flesz wyłączony)
Stopka akcesoriówgorąca stopka
Matówkaniewymienna z 7 polami AF
Wizjerpryzmat lustrzany
Samowyzwalacz10 sek. opóźnienie
Tryby transportu filmupojedynczy i seryjny (do 1.5 kl./sek.), wybierany automatycznie zależnie od trybu fotografowania
Transport filmuautomatyczny
Zasilanie2 x baterie litowe CR2
Wymiary130mm x 88mm x 64mm
Waga340g
Akcesoriabattery pack BP-220, sztywny futerał EH15-L
Uwagi
 • ostrzeżenie o mozliwości poruszenia zdjęć
 • wielokrotna ekspozycja (do 9 naświetleń)


Patrz także:
Canon EOS 300D czytaj...
Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 czytaj...
Canon EF 55-200mm F4/5-5.6 II USM czytaj...
Canon PowerShot A80 czytaj...
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!