Canon EOS 3000V - analog wiecznie żywy

Canon przedstawia nową lustrzankę analogową. Najważniejsze cechy modelu EOS 3000V to niewielkie wymiary i autofokus znacznie szybszy od poprzedników. Znakomita większość właściwości jest użytkownikom EOSów dobrze znana.
Canon przedstawia nową lustrzankę analogową. Najważniejsze cechy modelu EOS 3000V to niewielkie wymiary i autofokus znacznie szybszy od poprzedników. Znakomita większość właściwości jest użytkownikom EOSów dobrze znana.



Nowy Canon w założeniach ma kontynuować tradycję aparatów z serii EOS. Tak jak większość innych producentów firma poszła tym razem w stronę miniaturyzacji (tak jak przy modelu EOS 300V; nawiasem mówiąc oba aparaty mają identyczne wymiary) i ograniczania funkcji do tych, które są najczęściej używane przy jednoczesnym wprowadzaniu najnowocześniejszych technologii do produktów amatorskich.

Najważniejsze cechy najnowszej propozycji Canona to bardzo szybki system automatycznego ustawiania ostrości (dzięki nowemu 32-bitowemu mikrokomputerowi i nowym algorytmom), poprawiona ergonomia (wygodny, gumowy uchwyt i odpowiednie umiejscowienie elementów sterujących), 35-polowy pomiar światła i duży wyświetlacz LCD na tylnej ściance.

Warto zatrzymać się na chwilę przy systemie AF. Siedem punktów autofokusa rozmieszczono na planie krzyża (3 punkty w pionie i 5 w poziomie), dzięki czemu łatwiej będzie uniknąć kłopotliwego przekomponowywania kadru po ustawieniu ostrości. Szybkość autofokusa poprawiono na tyle, że przewidujące śledzenie ostrości dorównuje możliwościom profesjonalnej lustrzanki EOS 1n, dzięki czemu EOS 3000V doskonale nadaje się do fotografowania szybko poruszających się obiektów (np. zawodów sportowych, czy dzieci).

Za pomiar światła odpowiada 35-polowa matryca, która pokrywa praktycznie całe pole obrazowe. Fotografujący ma do wyboru pomiar wielosegmentowy, częściowy (z 9.5% w centrum kadru) i centralnie ważony. Poza standardowymi trybami ekspozycji (ustawienia manualne, Tv, Av, program, programy tematyczne) Canon EOS 3000V posiada także tryb automatyki głębi ostrości - A-Dep. Pracująca w nim kamera mierzy odległość od najbliższego i najdalszego punktu w kadrze, a następnie wybiera głębię ostrości, która sprawi, że wszystko powinno być ostre (oczywiście jeśli tylko warunki oświetleniowe na to pozwolą).

Wbudowana lampa podnosi się automatycznie przy słabym poziomie światła. Konstruktorzy postanowili jak najbardziej oddalić ją od aparatu, żeby zminimalizować efekt czerwonych oczu i winietowanie przez dłuższe obiektywy. Wszelkie informacje o aktualnych ustawieniach, stanie baterii, itp. użytkownik znajdzie na dużym (22.4mm x 30mm) wyświetlaczu LCD umiejscowionym na tylnej ściance.

Canon przygotował do nowego aparatu dwa akcesoria: battery pack BP-220 (na 4 baterie alkaliczne typu AA lub 4 akumulatorki NiMH; zasobnik ten pasuje również do modelu EOS 300V) i usztywniony futerał EH15-L.

Canon EOS 3000V - specyfikacje:

NazwaCanon EOS 3000V
TypSLR
Film35mm
Mocowanie obiektywuCanon EF
Migawkaelektroniczna, szczelinowa o przebiegu pionowym
Czasy migawki30 sek. - 1/2000 sek., B
Tryby ekspozycji
 • auto
 • manual
 • preselekcja przysłony
 • preselekcja migawki
 • programy tematyczne: portret, pejzaż, zdjęcia z bliska, sport, nocny portret, flesz wyłączony
 • automatyka głębi ostrości (A-DEP)
 • inteligentny program
Pomiar ekspozycji
 • TTL, 35-strefowa fotokomórka krzemowa
 • pomiar wielosegmentowy
 • pomiar częściowy w centrum kadru (ok. 9.5% pola obrazowego)
 • pomiar centralnie ważony
Zakres pomiaruEV 1-20 (ISO 100, 50mm f/1.4)
Kompensacja ekspozycjitak
Autofocus7-polowy czujnik CMOS, wspomaganie AF
Tryby ostrości
 • zwykły
 • przewidujący (AI SERVO AF)
 • inteligentny (AI Focus AF)
 • ręczne ustawianie ostrości
Synchronizacja z lampą1/90 sek.
Lampa błyskowa
 • wbudowana
 • liczba przewodnia 12 (ISO 100, m)
 • pole krycia obiektywu 28mm
Kontrola błyskuredukcja czerwonych oczu (poza programammi Pejzaż, Sport i Flesz wyłączony)
Stopka akcesoriówgorąca stopka
Matówkaniewymienna z 7 polami AF
Wizjerpryzmat lustrzany
Samowyzwalacz10 sek. opóźnienie
Tryby transportu filmupojedynczy i seryjny (do 1.5 kl./sek.), wybierany automatycznie zależnie od trybu fotografowania
Transport filmuautomatyczny
Zasilanie2 x baterie litowe CR2
Wymiary130mm x 88mm x 64mm
Waga340g
Akcesoriabattery pack BP-220, sztywny futerał EH15-L
Uwagi
 • ostrzeżenie o mozliwości poruszenia zdjęć
 • wielokrotna ekspozycja (do 9 naświetleń)


Patrz także:
Canon EOS 300D czytaj...
Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 czytaj...
Canon EF 55-200mm F4/5-5.6 II USM czytaj...
Canon PowerShot A80 czytaj...
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1