Gdańsk w bursztynowym obiektywie

Znany na całym świecie gdański twórca miniaturowych aparatów fotograficznych Marek Mazur stworzył obiektyw z soczewką wykonaną z kawałka bursztynu. Następnie kilkunastu fotografów związanych z Gdańskiem sfotografowało tym obiektywem miasto. Stworzoną w ten sposób wystawę można oglądać do końca roku w Muzeum Bursztynu.

Marek Mazur to gdański konstruktor unikatowych miniaturowych obiektywów fotograficznych. Jednym z jego ostatnich osiągnięć było stworzenie prawdopodobnie jedynego na świecie drewnianego obiektywu z soczewką wykonaną z polerowanego bursztynu. Marek Mazur opisał powstanie obiektywu w wywiadzie dla serwisu amber.com.pl - pomysł pojawił się po stworzeniu całkowicie drewnianego aparatu, w którym jedynymi "niepasującymi" elementami były szklane soczewki. Bursztynowa soczewka została zrobiona ręcznie, nie była klarowana, ani poddana żadnym obróbkom cieplnym. Jak zaznacza twórca - to naturalny kawałek bursztynu. Obiektyw ma ogniskową około 60 milimetrów i może pokryć klatkę 6x6 centymetrów.

fot. ks. Sławomir Czalej

W gdańskim Muzeum Bursztynu (Targ Węglowy 26) do końca roku będzie można oglądać wystawę "Gdańsk w bursztynowym obiektywie". Składają się na nią fotografie wykonane aparatem cyfrowym z podłączonym bursztynowym obiektywem zrobione przez kilkunastu fotografów związanych z Gdańskiem. Autorami, oprócz samego konstruktora Marka Mazura, są: ks. Sławomir Czalej, Roman Jocher, Wojtek Korsak, Maciej Kosycarz, Dariusz Kula, Agnieszka Lendzion, Michał Mazurkiewicz, Grzegorz Mehring, Leszek Jerzy Pękalski, Monika Rohde, Stanisław Składanowski, Marcin Sylwańczyk, Michał Kosma Szczerek, Witold Węgrzyn.

fot. Leszek Jerzy Pękalski
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!