Gdańsk w bursztynowym obiektywie

Znany na całym świecie gdański twórca miniaturowych aparatów fotograficznych Marek Mazur stworzył obiektyw z soczewką wykonaną z kawałka bursztynu. Następnie kilkunastu fotografów związanych z Gdańskiem sfotografowało tym obiektywem miasto. Stworzoną w ten sposób wystawę można oglądać do końca roku w Muzeum Bursztynu.

Marek Mazur to gdański konstruktor unikatowych miniaturowych obiektywów fotograficznych. Jednym z jego ostatnich osiągnięć było stworzenie prawdopodobnie jedynego na świecie drewnianego obiektywu z soczewką wykonaną z polerowanego bursztynu. Marek Mazur opisał powstanie obiektywu w wywiadzie dla serwisu amber.com.pl - pomysł pojawił się po stworzeniu całkowicie drewnianego aparatu, w którym jedynymi "niepasującymi" elementami były szklane soczewki. Bursztynowa soczewka została zrobiona ręcznie, nie była klarowana, ani poddana żadnym obróbkom cieplnym. Jak zaznacza twórca - to naturalny kawałek bursztynu. Obiektyw ma ogniskową około 60 milimetrów i może pokryć klatkę 6x6 centymetrów.

fot. ks. Sławomir Czalej

W gdańskim Muzeum Bursztynu (Targ Węglowy 26) do końca roku będzie można oglądać wystawę "Gdańsk w bursztynowym obiektywie". Składają się na nią fotografie wykonane aparatem cyfrowym z podłączonym bursztynowym obiektywem zrobione przez kilkunastu fotografów związanych z Gdańskiem. Autorami, oprócz samego konstruktora Marka Mazura, są: ks. Sławomir Czalej, Roman Jocher, Wojtek Korsak, Maciej Kosycarz, Dariusz Kula, Agnieszka Lendzion, Michał Mazurkiewicz, Grzegorz Mehring, Leszek Jerzy Pękalski, Monika Rohde, Stanisław Składanowski, Marcin Sylwańczyk, Michał Kosma Szczerek, Witold Węgrzyn.

fot. Leszek Jerzy Pękalski
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6