Gdańsk w bursztynowym obiektywie

Znany na całym świecie gdański twórca miniaturowych aparatów fotograficznych Marek Mazur stworzył obiektyw z soczewką wykonaną z kawałka bursztynu. Następnie kilkunastu fotografów związanych z Gdańskiem sfotografowało tym obiektywem miasto. Stworzoną w ten sposób wystawę można oglądać do końca roku w Muzeum Bursztynu.

Marek Mazur to gdański konstruktor unikatowych miniaturowych obiektywów fotograficznych. Jednym z jego ostatnich osiągnięć było stworzenie prawdopodobnie jedynego na świecie drewnianego obiektywu z soczewką wykonaną z polerowanego bursztynu. Marek Mazur opisał powstanie obiektywu w wywiadzie dla serwisu amber.com.pl - pomysł pojawił się po stworzeniu całkowicie drewnianego aparatu, w którym jedynymi "niepasującymi" elementami były szklane soczewki. Bursztynowa soczewka została zrobiona ręcznie, nie była klarowana, ani poddana żadnym obróbkom cieplnym. Jak zaznacza twórca - to naturalny kawałek bursztynu. Obiektyw ma ogniskową około 60 milimetrów i może pokryć klatkę 6x6 centymetrów.

fot. ks. Sławomir Czalej

W gdańskim Muzeum Bursztynu (Targ Węglowy 26) do końca roku będzie można oglądać wystawę "Gdańsk w bursztynowym obiektywie". Składają się na nią fotografie wykonane aparatem cyfrowym z podłączonym bursztynowym obiektywem zrobione przez kilkunastu fotografów związanych z Gdańskiem. Autorami, oprócz samego konstruktora Marka Mazura, są: ks. Sławomir Czalej, Roman Jocher, Wojtek Korsak, Maciej Kosycarz, Dariusz Kula, Agnieszka Lendzion, Michał Mazurkiewicz, Grzegorz Mehring, Leszek Jerzy Pękalski, Monika Rohde, Stanisław Składanowski, Marcin Sylwańczyk, Michał Kosma Szczerek, Witold Węgrzyn.

fot. Leszek Jerzy Pękalski
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1