Oficjalna prezentacja Nikon Coolpix SQ

Jedna z dzisiejszych premier Nikona to zapowiadany kilka dni temu Coolpix SQ. Kompaktowe bardzo gustowne opakowanie kryje wysokiej klasy elektronikę, 3-megapikselowy sensor CCD oraz 3-krotny obiektyw Zoom-Nikkor.
Jedna z dzisiejszych premier Nikona to zapowiadany kilka dni temu Coolpix SQ. Kompaktowe bardzo gustowne opakowanie kryje wysokiej klasy elektronikę, 3-megapikselowy sensor CCD oraz 3-krotny obiektyw Zoom-Nikkor.Regularni czytelnicy na pewno pamiętają najnowszą historię Coolpixa SQ. Na początku lutego Nikon pokazał na witrynie poświęconej aparatom cyfrowym krótką, enigmatyczną prezentację, która kilka dni później została zdjęta. Wiadomo było jednak jak będzie wyglądał nowy aparat.

Coolpix SQ wpisany jest prawie w kwadrat (83 x 85mm) i na pierwszy rzut oka przypomina bardziej elegancką papierośnicę niż aparat fotograficzny. Nie mogło zabraknąć charakterystycznego dla Coolpixów "elementu obrotowego" i w SQ jest to niemal cały bok w którym ukryty jest obiektyw. Obok szklanego Nikkora o ogniskowej 37-111mm (ekwiwalent dla małego obrazka) znalazło się miejsce na lampę błyskową i diodę wspomagająca AF.

Centralną część aparatu wypełnia dobrze osłonięty monitor LCD. Jego doskonałe właściwości - 117 tys. punktów przy 1.5", nisko-temperaturowe, transflektywne LCD - wychwala informacja prasowa producenta. Dobry monitor jest tu potrzebny ze względu na brak wizjera.

Nikon Coolpix SQ jest mocno zautomatyzowany, to znaczy nie pozwala na manualny dobór parametrów ekspozycji. Niemniej ilość nagromadzonych trybów pracy i funkcji wspomagających optymalne dostosowanie aparatu do zastanych warunków, świadczy o tym, że konstruktorzy chcieli zrobić wszystko by SQ nie był tylko ładnym gadgetem. Poza 15 (!) programami tematycznymi (od Party do Asystenta Panoramy) do dyspozycji mamy rejestrację krótkich klipów filmowych i notatek dźwiękowych, a z właściwości fotograficznych: 5 programowych trybów balansu bieli i płynny balans manualny, bracketing balansu bieli, 5-punktowy Multi AF oraz 4-krotne zbliżenie cyfrowe.

Aparat wzbogacono o poprawiony system przetwarzania obrazu oraz redukcję szumów przy długich czasach naświetlenia. Jak zapewnia producent Coolpix SQ wyróżnia się doskonałym czasem startowym i czasem reakcji, sprawniejszym systemem pomiaru ostrości. 3.1-megapikselowy sensor CCD rejestruje obrazy o rozdzielczości maksymalnej 2016x1512, a zdjęcia zapisywane są na karcie CompactFlash (Typ I).

Coolpix SQ sprzedawany będzie wraz ze stacja dokującą COOL-STATION MV-10 ułatwiającą ładowanie akumulatora i transfer danych do komputera. Polską premierę przewidziano na maj 2003. Cena sugerowana to 2390 PLN.


Zobacz dokument przygotowany przez dystrybutora - firmę "Camera" ;Nikon Coolpix SQ dokument .pdf]

Nikon Coolpix SQ - specyfikacje

NazwaNikon Coolpix SQ
Sensor1/2.7 cala CCD, 3.3 Mp (3.1 megapikseli efektywnych)
PamięćCompactFlash Typ I
Rozdzielczość2016 x 1512 (3M), 1600 x 1200 (2M), 1024 x 768 (PC), 640 x 480 (TV)
Formaty zapisu obrazuJPEG (EXIF 2.2), QuickTime Motion JPEG (Film)
Jakość kompresjiFine (1:4), Normal (1:8), Basic (1:16)
ObiektywZoom-Nikkor 5.6-16.8mm (37-111mm dla 35mm)
Zoom cyfrowy4-krotny
PrzysłonaF2.7-F4.8 (minimalna)
Migawka2 - 1/2000 sek.
Tryby ekspozycji
  • Auto
  • Scenki: Portret / Wnętrze / Portret nocny / Plaża, Śnieg / Krajobraz / Zachód słońca / Krajobraz nocny / Muzeum / Fajerwerki / Zbliżenie / Kopia / Pod światło / Sport / Cień / Asystent zdjęć panoramicznych
  • Manual (daje dostęp do ustawień balansu bieli, trybu rejestracji, programu BSS, korekty ekspozycji, redukcji szumów
  • Notka dźwiękowa
  • Samowyzwalacz
Pomiar światłaWielosegmentowy / Uśredniony centralnie ważony / Punktowy
Kompensacja ekspozycji+/-2EV co 1/3EV
Metody pomiaru ostrości
  • Detekcja kontrastu
  • Wielopubktowy (5-punktowy w trybie Auto, 9-punktowy w Manual)
  • Ciągły AF / Pojedynczy AF
Tryby pracy autofocusaNormal od 30cm, Makro od 4 cm
Balans bieli
  • Auto / 5 ustawień programowych / Dobierany (Manual WB)
  • Bracketing balansu bieli
Zdjęcia seryjneSeryjne / Multi-shot (16 ujęć w jednym pliku)
Rejestracja filmu320 x 240, 15 kl/sek, do 40 sek. w jednym ujęciu
Monitor LCD1.5 cala TFT LCD, 117,600 punktów
Lampa błyskowaWbudowana: Auto, Wyłączona, Wymuszona, Redukcja; od 15cm do 3.7/ 5.0m
WizjerBrak
Samowyzwalacz3 lub 10 sek.
ZłączaWyjście A/V, wejście zasilania DC, złącze stacji dokującej (USB, DC-IN)
ZasilanieAkumulator Li-I EN-EL2
Wymiary83 x 85 x 25mm
Waga180 / 216g
AkcesoriaCOOL-STATION MV-10, Bateria EN-EL2, AC Adapter EX-61, kable USB, A/V, Nikon View CD-ROM
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4