Casio Exilim EX-FH20 - lekkie spowolnienie

Autor: Michal Grzegorczyk

16 Wrzesień 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Firma Casio poszła za ciosem i zaprezentowała aparat Casio Exilim EX-FH20 - kolejny bardzo szybki kompakt cyfrowy. Trudno jednak mówić o rozwinięciu modelu Exilim EX-F1. Rzut oka na specyfikację wystarczy żeby zobaczyć, że niemal wszystkie kluczowe parametry, takie jak prędkość zdjęć seryjnych czy prędkości nagrywania filmów, są w EX-FH20 nieco słabsze. Parametry, który zyskały to rozdzielczość matrycy, krotność zooma i cena urządzenia.

Casio EX-F1 wywołał ogromne zainteresowanie wśród miłośników fotografowania i filmowania. Niecodzienna w nim była opcja {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=7216;kręcenia filmów w zwolnionym tempie (również w rozdzielczości HD) i wykonywania bardzo szybkich sekwencji zdjęć w pełnej rozdzielczości. Potencjalnych użytkowników mogła odstraszać stosunkowo wysoka cena. Dziś Casio prezentuje tańszą alternatywę, a przy okazji zapowiada: to początek serii szybkich kompaktów!

Casio Exilim EX-FH20 ma większą od swojego starszego kuzyna matrycę. 9,1-megapikselowy sensor CMOS o rozmiarze 1/2,33 cala jest obsługiwany przez obiektyw o 20-krotnym zoomie (tak, Olympus nie jest już sam). W aparacie nie zabrakło szerokiego kąta. Zakres ogniskowych zaczyna się od ekwiwalentu 26 milimetrów, a kończy na 520 milimetrów. Producent zdradził też budowę optyczną instrumentu: to 14 soczewek (przynajmniej jedna asferyczna) ustawionych w 11 grup. Stabilizacja mechaniczna realizowana jest poprzez ruchy matrycy.

Na tylnej ściance aparatu znalazł się 3-calowy ekran LCD, o standardowej rozdzielczości 230 000 punktów. Aparat korzysta z kart SD/SDHC, a do zasilania wykorzystuje 4 baterie bądź akumulatorki w rozmiarze AA.

Na koniec zostawiliśmy prędkości rejestrowania obrazów aparatem Casio Exilim EX-FH20. Filmy w rozdzielczości HD (1280 x 720) nagrywać można, ale tylko z prędkością 30 kl/s. Wyższe prędkości zarezerwowano dla mniejszych rozdzielczości. Aparat przyspiesza wtedy do 210 kl/s, 420 kl/s lub 1000 kl/s. Podobnie jak w modelu EX-F1 podczas kręcenia sekwencji wideo 30 kl/s prędkość 210 kl/s można uruchomić jednym przyciskiem. Zdjęcia seryjne można rejestrować po zmniejszeniu rozdzielczości do 7 megapikseli. Prędkość serii może w takim wypadku wynosić od 1 kl/s do 40 kl/s. Producent nie informuje, jak długo może trwać seria o najwyższej prędkości. W nowym Casio dostępna jest też znana wcześniej opcja rejestrowania obrazów, które trafiły do pamięci buforowej aparatu jeszcze przed wciśnięciem spustu migawki.

Casio Exilim EX-FH20 ma trafić do sklepów w październiku. Na Wyspach będzie kosztował około 400 funtów. Polska cena nie jest na razie znana.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)