Leica R9 - ekskluzywna lustrzanka

Leica R9 to następca modelu R8, który dał się poznać jako wyjątkowo precyzyjnie wykonany aparat z ciekawymi rozwiązaniami. Producent obiecuje, że R9 jest jeszcze lepszy.
Nowa lustrzanka niemieckiego producenta Leica R9 to jeden z przedstawicieli ginącego gatunku aparatów bez autofocusa, jednak, jak wszystkie produkty spod marki Leica, jest to aparat pełen wyrafinowanej technologii. Nowy model pokazany został na targach Photokina 2002. Amatorzy lustrzanek firmy Leica czekali na nowy model aż 6 lat - tyle czasu minęło od premiery modelu Leica R8 poprzednika najnowszej konstrukcji.

Leica R9

Zmiany w nowym modelu obejmują przede wszystkim nowe materiały, nowe systemy pomiaru światła oraz usprawnienia w wyświetlaniu informacji o parametrach pracy aparatu. Rozbudowano także funkcje sterowania lampą. Leica R9 jest o 100 gram lżejsza niż poprzednik. Wszystko dzięki wykonaniu części korpusu z bardzo wytrzymałego przy tym lekkiego stopu magnezu.

w korpusie aparatu wykorzystano stop magnezu

W sumie aparat waży tylko 790 g., co w tej klasie aparatów jest bardzo dobrym wynikiem. Producent chwali się, że w procesie produkcyjnym korpus poddawany jest obróbce w temperaturze 700 stopni C. Dalsze zmniejszenie wagi uzyskano dzięki wykorzystaniu aluminium w produkcji pozostałych metalowych części obudowy. Jednak ze względu na wymagania wytrzymałościowe, gwint statywu nadal wykonany jest ze stali. Leica nie poszła jednak zbyt daleko w redukcji wagi. Aparat ma nadal pewnie leżeć w dłoni - w końcu to produkt dla profesjonalistów.

Leica R9 oferuje trzy metody pomiaru światła. Nowością jest system wielopolowy, gdzie obraz analizowany jest oddzielnie w sześciu polach. Wyniki porównywane są względem zapisanych w pamięci aparatu schematów i na tej podstawie ustalana jest ekspozycja.

Bardzo użyteczną, nową cechą jest możliwość przypisania korekty wielopolowego pomiaru światła do określonych typów błon fotograficznych. Na przykład fotografujący może wybrać lekkie niedoświetlanie zdjęć na negatywach, aby uzyskać na zdjęciu głębokie cienie oraz naświetlenie "w punkt" dla slajdów. Korekta możliwa jest w zakresie +/- 0,7 działki przysłony w kroku co 1/10. Producent poleca szczególnie nowe obiektywy Leica R (patrz nasz wcześniejszy artykuł), które umożliwiają bardzo precyzyjne ustawienie wartości przysłony. Pozostałe tryby pomiaru światła, to pomiar selektywny (punktowy z wyborem punktu) oraz tradycyjny, centralno-ważony uśredniony.

nowe funkcje poprawiają funkcjonalność aparatu

W celu poprawienia odczytu danych, na górze obudowy umieszczony został dodatkowy wyświetlacz liczby klatek filmu, który ma wspomagać główny, podświetlany wyświetlacz LCD umieszczony zgodnie z najnowszą modą na tylnej ściance aparatu.

Rozwiązaniem, do którego z pewnością trzeba będzie się przyzwyczaić, jest zastosowanie blokady pokrętła wyboru trybu pracy. Jak twierdzi producent, ma to dać pewność, że aparat działa w odpowiednim trybie w sytuacjach gdy fotograf pracuje pod presją czasu. Oczywiście aparat R9 wyposażony został w podstawowe tryby pracy, jak Program (P), priorytet czasu (T) i priorytet przysłony (A) oraz tryb ręczny (M).

W trybie P aparat dobiera parametry ekspozycji automatycznie, co ciekawe możliwy jest również wybór innych czasów lub wartości przysłony. To bardzo wygodne rozwiązanie. Na przykład, fotografujący nie musi przełączać aparatu w tryb A, jeżeli uzna, że zaproponowana przez aparat wartość przysłony daje zbyt małą głębię ostrości. Wystarczy dobrać odpowiednią wartość, a aparat dobierze czas automatycznie. Działa to podobnie tryb P w połączeniu z kółkiem nastaw aparatach Canona EOS, jednak w Canonach nie ma możliwości korekcji czasu. Fotografowie korzystający z trybu M, mogą ocenić poziom naświetlenia klatki na specjalnym wskaźniku w wizjerze aparatu.

Leica R9 dostępna jest także w kolorze czarnym

W nowym modelu dużo uwagi poświęcono pracy z lampą błyskową. System High Speed Synchronization (HSS) umożliwia synchronizację lampy aż do czasu 1/8000 sekundy! Mimo, że przy tym czasie naświetlania migawka nigdy nie jest całkowicie otwarta, to pełne naświetlenie kadru uzyskuje się dzięki wielokrotnemu błyskowi. HSS może być także używany do błysku wypełniającego. Do pomiaru oświetlenia wykorzystywany jest wtedy przedbłysk. Jak podaje producent HSS jest w tej chwili dostępny jedynie z lampą Metz Mecablitz 54 MZ-3 wyposażoną w adapter {SCA 3502 M3.] Posiadacze innych lamp mogą korzystać z trybu F, który umożliwia pomiar błysku przed wykonaniem zdjęcia. Wskaźnik na tylnym wyświetlaczu aparatu informuje o niedoświetleniu lub prześwietleniu. Korekta możliwa jest poprzez ręczną zmianę nastawów przysłony. Szkoda, że inne aparaty nie są wyposażane w tak przydatną funkcję pozwalającą w wielu przypadkach zrezygnować z drogiego światłomierza ręcznego z pomiarem błysku.

Nowy model Leici to z pewnością ciekawa propozycja dla zawodowych fotografów pracujących aparatami z ręcznym ustawieniem ostrości. R9 oferuje wiele rozwiązań ułatwiających pracę i zapewnia odpowiedni poziom wykonania gwarantujący wytrzymałość. Dodatkowo dla osób wymagających automatycznego przesuwu filmu, możliwe jest wyposażenie aparatu w dwa rodzaje przystawki z silnikiem.

Osobom, które chcą poznać więcej informacji o aparacie Leica R9 udostępniamy do sciągnięcia broszurę dokładnie opisującą poszczególne tryby pracy aparatu (jęz. angielski, plik .pdf, 1MB).

specyfikacje:

NazwaLeica R9
Typlustrzanka jednoobiektywowa z ręcznym nastawianiem ostrości
Film35 mm
Obiektywwymienny
Mocowanie obiektywuLeica R
Migawkaszczelinowa, metalowa, kontrolowana elektronicznie
Czasy migawki32 s - 1/8000 s, ręcznie: 16 s -1/8000 s, B, X (1/250 s)
Tryby ekspozycjiprogram (P), priorytet przysłony (A), priorytet czasu (T), ręczny (M), błysk TTL (F)
Pomiar ekspozycjiselektywny (wybór punktu), wielopolowy (6 pól), centralnoważony uśredniony, praca z lampa - pomiar przedbłysku
Zakres pomiaruEV 2-20
Kompensacja ekspozycji+/- 3 EV (co 1/2)
Blokada ekspozycjitak
Autobracketingtak (co 1/2)
Autofocusnie
Synchronizacja z lampą1/250 s, 1/350-1/8000 s dla lamp HSS
Kontrola błyskuTTL z przedbłyskiem
Stopka akcesoriówtak
Matówkawymienna, 5 typów dostępnych
Wizjeroptyczny
Pole widzenia93% (23 x 35 mm)
Powiększeniex 0.75
Informacja w wizjerze
 • ostrzeżenie o poziomie oświetlenia
 • ostrzeżenie o korekcji ekspozycji
 • ostrzeżenie o ręcznym wyborze czułości
 • typ pomiaru ekspozycji
 • oznaczenia pracy lampy
 • tryb ekspozycji
 • wskażnik wartości połówkowych przysłony
 • poziom ekspozycji dla trybu M
 • korekcja ekspozycji
 • AEB
 • czas migawki
 • ostrzeżenie o niedoświetleniu i prześwietleniu
 • licznik klatek
 • wskaźnik wielkorotnego naświetlenia
 • wskaźnik źle założonego filmu
Informacja LCDtylny wyświetlacz:
 • korekcja ekspozycji
 • ręczne ustawienie czułości filmu
 • poziom naładowania baterii
 • tryby pracy lampy
 • ostrzeżenie o niedoświetleniu, prześwietleniu
 • licznik zdjęć
 • informacja o wielkrotnej ekspozycji
 • wskaźnik źle założonego filmu
 • wskaźnik przewiniętego filmu (przy zastosowaniu silnika)
Samowyzwalacz2 s, 12 s
Tryby transportu filmu
 • ręcznie
 • opcjonalny silnik 2 kl/s (MOTOR-WINDER)
 • opcjonalny silnik 4.5 kl/s (MOTOR-DRIVE)
 • pojedyncze klatki
Transport filmuręczny lub automatyczny przy zastosowaniu napędu (MOTOR-WINDER lub MOTOR-DRIVE)
Zasilaniedwie baterie litowe 3V CR2 (sam aparat)
Gwint statywutak (1/4
Obudowamagnez, aluminium, elementy plastikowe wzmocnione włóknem szklanym
Wymiary158 x 101 x 162 mm (s x w x g)
Waga790 g
Akcesorianapęd do filmu LEICA MOTOR-WINDER i LEICA MOTOR-DRIVE R8/R9
Uwagiobudowa w kolorze antrcyt lub czarnym
Linkiopis Fotopolis

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
17
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2