Cztery nowe kompakty Casio Exilim na CES 2008

Autor: Paweł Ryczkowski

7 Styczeń 2008
Artykuł na: 4-5 minut
CES 2008.Nowości odbywających się w Las Vegas targów elektroniki użytkowej CES 2008 ciąg dalszy. Casio zaprezentowało 4 kieszonkowe kompakty Exilim. 10-megapikselowe modele EX-Z200, EX-Z100 i S10 oraz 8-megowy EX-Z80. Wszystkie wyposażono w nowa funkcję Auto Shutter.

Na odbywających się w Las Vegas targach elektroniki użytkowej CES 2008 firma Casio nie poprzestała na zaprezentowaniu rekordowo szybkiego modelu Exilim Pro EX-F1, o którym pisaliśmy wcześniej. Oprócz niego przedstawiła 4 nowe kompakty kieszonkowe. 2 z nich to praktycznie bliźniacze konstrukcje. Mowa o modelach EX-Z200 i EX-Z100. Oba zostały wyposażone w matrycę o rozdzielczości 10,1 Mp, ekran o przekątnej 2,7 cala i 4-krotny zoom optyczny o zakresie ogniskowych mieszczącym się między 28 mm a 112 mm (w przeliczeniu na mały obrazek). Z punktu widzenia fotografów amatorów, do których kierowane są oba modele, szczególnie przydatny będzie zapewne obiektyw o prawdziwym szerokim kącie. Bardziej wymagający skorzystać mogą ze stabilizacji matrycy w modelu oznaczonym wyższą liczbą - to najważniejsza różnica między tymi kompaktami. Druga jest raczej kosmetyczna - EX100 jest o 1,5 mm cieńszy. Oba aparaty zostały wyposażone w system rozpoznawania sceny, który ma za zadanie samodzielnie wybrać jedną z sześciu typowych scen fotograficznych. Dużo ciekawiej jednak prezentuje się funkcja Auto Shutterpozwalająca na wyzwolenie migawki w najbardziej dogodnym momencie. Po pierwsze wtedy, gdy ręka trzymająca aparat nie drga lub poruszający się obiekt jest najbardziej stabilny. Druga możliwość to chwila, w której na twarzy fotografowanej osoby pojawia się uśmiech. Trzecia wykorzystywana jest podczas wykonywania autoportretu, kiedy fotografujący skierowując obiektyw w swoją stronę nie widzi kadru na monitorze - aparat wyzwoli migawkę, gdy twarz właściwie wypełni kadr. Ostatnia możliwość to wybranie odpowiedniego momentu wykonania zdjęcia podczas panoramowania, czyni śledzenia poruszającego się obiektu.

Casio Exilim Z200 i Z100 - bliźniacze konstrukcje różniące się jedynie grubością i brakiem stabilizacji matrycy w modelu Z100

Model EX-Z80 to propozycja dla osób, które mają mniejsze wymagania techniczne, ale pragną mieć aparat o nienagannym wyglądzie. I tak został on wyposażony w matrycę o rozdzielczości 8,1 Mp oraz trzykrotny zoom optyczny. Tym razem konstruktorzy zrezygnowali z szerokiego kąta - do dyspozycji użytkowników "osiemdziesiątki" oddali zakres ogniskowych od 38 mm do 114 mm (odpowiadający małemu obrazkowi). Na tylnej ściance znalazł się ekran o przekątnej 2,6 cala. Jednak w modelu tym nie zapomniano o funkcji Auto Shutteroraz funkcji rozpoznawania twarzy. Pozwala ona na wcześniejsze zapamiętanie twarzy osób ważnych dla właściciela kompaktu. Dzięki temu nowa cyfrówka może rozpoznać je nawet wśród dziesięciu osób i dobrać tak ostrość, aby właśnie one była ostre na zdjęciu.

Casio Exilim Z80

Ostatnim zaprezentowanym modelem jest Exilim S10. Według zapewnień producenta to najmniejsza cyfrówka wśród stylowych kompaktów wyposażonych w matrycę o rozdzielczości 10 megapikseli. Ma zaledwie 15 mm grubości, a w najwęższym miejscu obudowy nawet 13,8 mm. Na takie wymiary pozwolił nowy sensor CCD o rozmiarze 1/2,3 cala. Od tak cienkiego aparatu nie można oczekiwać szerokokątnej optyki - jego obiektyw to 3-krotny zoom o zakresie ogniskowych od 36 do 108 mm (w przeliczeniu na mały obrazek). Podobnie jak modele EX100 i EX200 tylna ściankę zdobi monitor o przekątnej 2,7 cala. Choć jest to maluch wśród kompaktów, także w nim znajdziemy funkcję Auto Shutter.

Casio Exilim S10 - stylowy maluch z 10-megową matrycą

Wszystkie nowe modele podczas nagrywania sekwencji wideo wykorzystują kodowanie H.264. Przypomnijmy, że ten sam system jest wykorzystywany w iPod-ach oraz w serwisie YouTube. Pozwala on na zmniejszenie wielkości pliku bez straty jakości nagrania.

Nie znamy jeszcze polskich cen nowych kompaktów. W USA 3 modele serii Zpojawią się w sprzedaży w marcu tego roku w cenach: Z200 - 330 dolarów, Z100 - 280 dolarów a Z80 - 200 dolarów. Model S10 do sklepów powinien zawitać już w lutym w cenie 250 dolarów.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Autel EVO Lite i Evo Nano - DJI będzie miało problem
Autel EVO Lite i Evo Nano - DJI będzie miało problem
Autel pokazał nowe drony reprezentujące zupełnie nowe, konsumenckie serie Lite i Nano. To w sumie 4 różne drony o imponujących możliwościach, które mają być...
6
Pixii (2021) - kolejna generacja współczesnego aparatu dalmierzowego. Czy tym razem udana?
Pixii (2021) - kolejna generacja współczesnego aparatu dalmierzowego. Czy tym razem udana?
Francuzi odpowiedzialni za stworzenie oryginalnego aparatu Pixii, prezentują jego kolejną odsłonę czy może raczej aktualizację. Nowa konstrukcja otrzymała usprawniony...
10
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
Nadchodzi DJI Mavic 3 - z matrycą 4/3" i drugim obiektywem tele
W sieci huczy od plotek na temat nadchodzącego drona DJI. Wygląda na to, że konsumencki Mavic może namieszać na rynku profesjonalnego wideo.
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)