5 megapixeli od Nikona

Autor: Michał Sułkiewicz

8 Grudzień 2001
Artykuł na: 6-9 minut
"Wreszcie!" Mogą powiedzieć sympatycy Nikona. Po Minolcie i Sony mamy na rynku trzeci aparat kompaktowy z przetwornikiem CCD 5 megapixeli - Nikon Coolpix 5000.

To była tylko kwestia czasu, zanim kolejny ważny gracz na rynku sprzętu cyfrowego przygotuje "piątkę". Ciekawe co na to Canon, ale on zdaje się idzie nieco w inną stronę (przetworniki CMOS, duża matryca).

No ale wróćmy do Nikona Coolpix 5000. Egzemplarze, które były testowane w USA pochodzą z serii przedprodukcyjnej. Dlatego też pewne szczegóły dotyczące szybkości działania czy funkcji dodatkowych mogą ulec zmianie.

Największą nowością jest oczywiście 5,0 megapixelowa matryca CCD. Jest to wartość efektywna - pixele rzeczywiście biorące udział w tworzeniu obrazu. Inne nowe cechy to obiektyw Nikkor 28-85mm (ekwiwalent 35mm), bracketing i nowy system ustawiania balansu bieli oraz (nareszcie!) stopka do zamontowania "normalnej" lampy błyskowej.

Nikon powrócił także do metalowej obudowy, która sprawia o wiele lepsze wrażenie niż używany ostatnio plastik. Jeżeli jesteśmy przy obudowie, to użytkownicy Nikonów zauważą zapewne że producent odszedł od dwuczęściowego designu aparatów. Teraz obiektyw i body są w jednej części i nie mogą się niezależnie poruszać. Ale nic traconego, w zamian mamy do dyspozycji obrotowy (270 stopni) ekran LCD (demonstracje działania ekranu można obejrzeć na naszym filmie z targów łódzkich: https://files.fotopolis.pl/download/Lodz2001.mov).

Na górze aparatu znajdują się typowe dla produktów Nikona przełączniki. Przede wszystkim spust migawki otoczony pierścieniem włącznika oraz klawisz Mode - wyboru trybu pracy. Stopka dla lamp błyskowych ma typowe styki dla dedykowanych lamp serii Speedlight.

Znajdziemy tam także pokrętło, które w zależności od wyboru trybu pracy pozwala na ustawienie np. przysłony lub czasu migawki. Znany z lustrzanek Nikona wyświetlacz powędrował na tylną ściankę. Generalnie "Nikoniarze" będą się czuli jak u siebie w domu.

Tył aparatu to już królestwo fotografii cyfrowej. Dominuje ekran LCD, który możemy odwrócić i ochronić go w ten sposób przed zarysowaniami. Do kontroli parametrów aparatu wystarczy stosunkowo duży wyświetlacz umieszczony obok celownika.

Do sterowania funkcjami menu wykorzystuje się okrągły przycisk - rozwiązanie, które staje się standardem wśród cyfrowych kompaktów. Oprócz tego mamy przyciski do wyboru trybu pracy lampy błyskowej, AutoFocusa oraz innych funkcji związanych z ekspozycją. Typowe są przełącznik trybu pracy (robienie zdjęć, przeglądanie) oraz przyciski zoomu.

Należy pochwalić wizjer aparatu, którego umiejscowienie pozwala wygodnie z niego korzystać również osobom używającym lewego oka. Nie szurają one nosem po wyświetlaczu. Obraz w wizjerze zmienia się wraz z działaniem zoomu, ale tylko optycznego. W przypadku użycia powiększenia cyfrowego, musimy polegać na ekranie LCD.

Obrotowy ekran o przekątnej 1,8 cala i wykonany w technologii TFT ma unikalną możliwość korekty barwy (w stronę czerwieni lub niebieskiego). Szczerze mówiąc należy się zastanowić, czy istnieje sens implementacji takiej funkcji. W końcu ekran LCD w aparacie cyfrowym służy tylko do podglądu, a wszelkie korekty obrazu powinny być dokonywane na monitorze komputera (skalibrowanym).

Nikon jest znany jako producent świetnej optyki. Zastosowany w moedlu 5000 obiektyw jest zbudowany w całości ze szkła. Ogniskowa 7.1-21.4mm (x3) odpowiada długości 28-85mm w tradycyjnym aparacie 35mm. Zakres minimalnej przysłony wynosi f2.8 do f4.8 w zależności o wybranej ogniskowej. Funkcja Macro pozwala na fotografowanie obiektów w odległości do 2 do 50cm. Obiektyw pozwala na dołączenie akcesoriów przeznaczonych dla poprzednich modeli Coolpixów, takich jak obiektywy szerokokątne, tele czy przystawka do kopiowania slajdów.

Prototyp nie pozwala na jednoznaczną ocenę szybkości układu automatycznego ustawiania ostrości. Nikon twierdzi, że ma być wyjątkowo szybki. Zobaczymy. Tymczasem wiadomo, że istnieje możliwość wyboru ciągłego lub pojedynczego ustawiania ostrości, a także trybu ręcznego. Ten ostatni może być wspomagany przez dane na ekranie LCD.

Pomiar ekspozycji może odbywać się w trybie matrycowym (256 punktów), centralno-ważonym lub punktowym. Istnieje również wybór trybu punktowego powiązanego z punktem ustawienia ostrości.

W naszym artykule poruszyliśmy zaledwie podstawowe funkcje nowego Nikona. Staramy się o otrzymanie tego modelu do testów i wtedy będziemy mogli napisać więcej. Na pewno już teraz można powiedzieć, że stworzony został bardzo dobry produkt, który mimo niepozornej obudowy może zadowolić nawet profesjonalistów.

Na koniec podsumowanie podstawowych funkcji aparatu:

- 5-megapixel CCD, max rodzielczość: 2,560 x 1,920 pikseli

- 1.8-calowy kolorowy i obrotowy ekran LCD

- obiektyw 3x, Nikkor 7.1-21.4mm, odpowiednik 28-85mm w tradycyjnym aparacie 35mm

- 4x zoom cyfrowy

- automatyczne i ręczne ustawianie ostrości

- przysłona f/2.8-4.8 w zależności od długości ogniskowej

- dostępne czasy migawki od 1/4,000s do 8s, 5 minut w trybie "bulb"

- optyczna redukcja zakłócen dla czasów dłuższych niż 1/4 sekundy

- tryby pracy: Program AE, Flexible Program AE, priorytet przysłony, priorytet migawki i Manual

- pomiar ekspozycji: 256-segmentowy Matrix (matrycowy), centralno-ważony, Spot (punktowy) i AF Spot

- siedem trybów wyboru balansu bieli w tym możliwość bracketingu

- odpowiedniki czułości ISO: 100, 200, 400 i 800 oraz tryb Auto

- korekta obrazu: ostrość, nasycenie barw, redukcja szumów

- tryby robienia zdjęć: ciągły, szybki ciągły, bardzo szybki ciągły, ultra szybki, wielokrotny, Best Shot i film (Continuous, High Speed Continuous, Ultra High Speed Continuous, Multi-Shot 16, Best Shot Selector, Movie)

- samowyzwalacz

- lampa błyskowa (5 trybów pracy)

- stopka dla zewnętrznej lampy

- karty pamięci CompactFlash Type I lub II

- format zapisu obrazu: TIFF, JPEG, Motion JPEG

- połączenie z komputerem: USB (PC lub Macintosh

- zasilanie: akumulator lithium-ion lub opcjonalny zasilacz zewnętrzny

- wyjście wideo: NTSC lub PAL (dołączony kabel)

- zapis zgodny z Digital Print Order Format (DPOF) - możliwość druku bezpośrednio na drukarkę

ms

Artykuł na podstawie www.imaging-rasource.com:

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Ricoh GR III HDF i GR IIIx HDF - nowe wersje z filtrem dyfuzyjnym
Ricoh GR III HDF i GR IIIx HDF - nowe wersje z filtrem dyfuzyjnym
Liczyliście na nową generację kultowego kompaktu? Nic z tego. Zamiast tego otrzymujemy wbudowany filtr dyfuzyjny, który zmiękczy jasne obszary na zdjęciach.
6
Ważne aktualizacje Sony A1, A9, A7S III i A7 IV - certyfikowanie zdjęć i nowe funkcje
Ważne aktualizacje Sony A1, A9, A7S III i A7 IV - certyfikowanie zdjęć i nowe funkcje
Sony wprowadza szereg aktualizacji do topowych korpusów systemu E. Nowy firmware wprowadza m.in. zgodność z formatem C2PA, który pozwoli przypisywać certyfikaty gwarantujące...
0
Przywitaj wiosnę z promocjami Sony
Przywitaj wiosnę z promocjami Sony
Możemy już śmiało powiedzieć, że zima minęła na dobre. Na szczęście nie mijają promocje przygotowywane przez firmę Sony. Jeżeli wraz z nadejściem wiosny planujesz rozwijać swój...
15