Canon Digital IXUS 900 Ti - tytanowa elegancja

0
Łukasz Kacperczyk
14 Wrzesień 2006
Artykuł na: 9-16 minut
Elegancka linia cyfrówek Canon Digital IXUS wciąż się rozrasta. Właśnie pojawił się kolejny jej członek. Model Canon Digital IXUS 900 Ti został wyposażony w 10-megową matrycę, 3-krotny zoom optyczny, nowy procesor Digic III (z funkcją detekcji twarzy) i możliwość korzystania z czułości ISO 1600. A wszystko zamknięto w stylowej tytanowej obudowie.
Podstawową cechą cyfrowych IXUS-ów jest elegancki wygląd. Canon dba jednak o to, żeby na wyglądzie się nie skończyło, więc pełniące funkcję "cyfrowej biżuterii" aparaty spod znaku IXUS robią też bardzo dobre zdjęcia.

Canon Digital IXUS 900 Ti

Canon Digital IXUS 900 Ti rejestruje obrazy za pomocą 10-megowej matrycy CCD (1/1,8 cala). Aparat pozwala osiągnąć wysoką rozdzielczość nie tylko w trybie fotograficznym - użytkownik ma możliwość rejestracji sekwencji wideo XGA, czyli 1024 x 768 pikseli (przy 15 kl./s). Do komponowania zdjęć służy nie tylko 2,5-calowy ekran LCD (230 tys. punktów), ale też wizjer optyczny, co w tej chwili jest już rzadkością. Zwłaszcza w aparatach tej wielkości.

Warto zwrócić uwagę na nowych procesor obrazowy Digic III. Stosowana w poprzednich modelach (ale również w profesjonalnych lustrzankach firmy) druga generacja Digica zapewniała bardzo dużą szybkość pracy i znakomitą jakość obrazu. W nowej dodano system detekcji twarzy (aparat automatycznie ustawia ostrość na twarz portretowanej osoby) i zmieniono algorytm odszumiania. Dzięki temu drugiemu usprawnieniu IXUS 900 Ti oferuje użytkownikowi zakres ekwiwalentów czułości od ISO 80 do ISO 1600 w pełnej rozdzielczości oraz ISO 3200 w rozdzielczości 1600 x 1200.

Tytanowego IXUS-a wyposażono w 3-krotny zoom optyczny o zakresie odpowiadającym przedziałowi 37-111 mm w małym obrazku. Aparat zapisuje pliki na kartach Secure Digital (jest kompatybilny ze standardem SDHC). Digital IXUS 900 Ti powinien trafić do sprzedaży pod koniec września tego roku.

Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej producenta. Specyfikacje w budowie.

Canon Digital IXUS 900 Ti

Canon prezentuje tytanowy aparat Digital IXUS

Amstelveen, Holandia. 14 września 2006:
Canon zaprezentował dziś nowy flagowy aparayt linii Digital IXUS - model Digital IXUS 900 Ti. Wykonany z precyzyjnie obrabianego tytanu korpus zgodny z wzorniczymi zasadami "ciągłych krzywizn" kryje w sobie wiodące w klasie technologie, które doskonale uzupełnia ekskluzywny wygląd: matryce o rozdzielczości 10,0 mln pikseli, ultrakompaktowy 3-krotny zoom optyczny oraz opracowany przez Canona nowy procesor obrazowy DIGIC III z zaawansowanym układem redukcji szumów.

Procesor DIGIC III umożliwia również wprowadzenie trybu ekspozycji "rozpoznawanie twarzy AF/AE", nowej technologii, która automatycznie rozpoznaje w fotografowanym kadrze obecność twarzy i dostosowuje pod ich kątem ustawienia ostrości i ekspozycji. Inne kluczowe udoskonalenia obejmują dotykowe pokrętło kontrolne, monitor LCD dużej rozdzielczości o przekątnej 2,5cala i szerokim kącie oglądania oraz możliwość fotografowania z czułością ISO 1600.


Charakterystyka aparatu Canon Digital IXUS 900 Ti:
- tytanowy korpus, wzornictwo "ciągłych krzywizn", dotykowe pokrętło kontrolne
- rozdzielczość 10,0 mln pikseli, 3-krotny zoom optyczny
- procesor DIGIC III, zaawansowana technologia redukcji szumów i
- rozpoznawania twarzy
- funkcje Cyfrowy Telekonwerter i Bezpieczny Zoom do dużych zbliżeń
- monitor LCD 2,5cala, duża rozdzielczość, szeroki kąt oglądania
- czułość ISO 1600, fotografowanie w trudnych warunkach bez lampy błyskowej
- 18 trybów pracy w tym filmowanie XGA
- automatyczne sortowanie zdjęć "Moja Kategoria"
- szeroka lista opcjonalnych akcesoriów, w tym obudowa do zdjęć podwodnych

"Od czasu naszego pierwszego modelu APS z roku 1986 - linia IXUS stale wyznacza linię rozwoju technologii i wzornictwa aparatów" wyjaśnia Mogens Jansen, szef Działu Obrazowania Konsumenckiego Canon Europe. "Digital IXUS 900 Ti to ważna konstrukcja akcentująca dziesięciolecie innowacji spod znaku IXUS."


Tytanowa elegancja
Będący rozwinięciem wzornictwa "ciągłych krzywizn" korpus aparatu Digital IXUS 900 Ti wykonano z trwałego tytanu. Stosowany szeroko w kosmonautyce, medycynie i przemyśle zbrojeniowym tytan jest dużo wytrzymalszy od stali a jednocześnie dużo od niej lżejszy. Jego wytrzymałość i odporność na korozję połączono z wysoką jakością konstrukcji aby otrzymać najwyższą trwałość bez kompromisów w kwestii rozmiarów i ciężaru. Zgodnie z tradycją, Digital IXUS 900 Ti łączy stylowa formę z innowacyjnymi funkcjami, co akcentuje dotykowe pokrętło kontrolne pozwalające łatwo zmieniać ustawienia aparatu zachowując jego niewielkie rozmiary.

Jakość zdjęć
Rozdzielczość wynosząca 10,0 mln pikseli to najlepsze dotychczas osiągnięcie w linii Digital IXUS. Pozwala on otrzymać ilość szczegółów wystarczającą do wydrukowania zdjęć w formacie plakatu - zostawiając nawet margines na kreatywne kadrowanie. Nowa funkcja Bezpieczny Zoom wykorzystuje wysoką rozdzielczość do otrzymania dużych zbliżeń bez wpływu na jakość obrazu - do 12x przy formacie pliku zdjęciowego "Small". Użytkownicy mogą również skorzystać z funkcji Cyfrowego Telekonwertera, która pozwala na otrzymanie dużych zbliżeń działając podobnie do zastosowania dodatkowego układu optycznego.

Procesor DIGIC III z technologią rozpoznawanie twarzy
Trzecia generacja skonstruowanego przez Canona procesora obrazowego DIGIC oferuje dużą poprawę w kwestii szybkości działania i poprawionego przetwarzania danych oraz kilka nowych funkcji takich jak na przykład tryb zdjęciowy "Rozpoznawanie Twarzy AF/AE". Jest to własna technologia Canona wspólpracująca z 9-polowym układem AiAF, która rozpoznaje czy głównym obiektem zdjęcia są ludzie i pod tym kątem dostosowuje ustawienie ostrości i ekspozycji. Ten szybki i dokładny system potrafi rozpoznać w fotografowanej scenie nawet 9 twarzy. A jeśli motywem zdjęcia nie są ludzie - aparat automatycznie przełącza się na wybrany tryb pracy układu AiAF. Procesor DIGIC III wykorzystuje również zaawansowany układ redukcji szumów pozwalający na fotografowanie z czułością ISO 1600, co w trudnych warunkach prowadzi do otrzymania ostrych zdjęć.

Oprócz procesora DIGIC III aparat Digital IXUS 900 Ti korzysta z modułów pamięci DDR-SDRAM podobnych do stosowanych w cyfrowych lustrzankach - przyspiesza to znacznie przetwarzanie danych.


Szerokie możliwości zdjęciowe
Aparat Digital IXUS 900 Ti oferuje możliwość zastosowania jednego z 18 trybów zdjęciowych, w tym dwóch nowych programów tematycznych - Akwarium i ISO 3200. W trybie Akwarium - wyłączana jest lampa błyskowa, zwiększana czułość i zmieniany balans bieli, co prowadzi do otrzymania realistycznych ujęć fotografując podwodne życie przez szybę. A tryb ISO 3200 pozwala na zarejestrowanie zdjęć o rozdzielczości 1600x1200 pikseli w ciemności jeśli nie można skorzystać z lampy błyskowej.

Digital IXUS 900 Ti posiada również wiodące w tej klasie aparatów funkcje filmowania: w tym tworzenie dźwiękowych filmów XGA [1024x768] z szybkości 15 kl/sek - po raz pierwszy w linii Digital IXUS oraz filmowanie VGA z szybkością 30 kl/sek.


Ulepszony monitor LCD
Najlepszy na rynku pokryty warstwa przeciwodblaskową monitor LCD o rozdzielczości 230000 pikseli i przekątnej 2,5 cala można oglądać pod szerokim kątem, co ułatwia kompozycje zdjęć i ich odtwarzanie nawet w najjaśniejsze dni. Funkcja "Ocena obrazu" wykorzystuje duży rozmiar monitora wyświetlając jednocześnie zrobione zdjęcie i jego powiększony fragment - pozwala to na przykład na ocenę wyrazu twarzy fotografowanej osoby przed opuszczeniem "planu zdjęciowego". Użytkownicy mogą również podświetlić na monitorze pole o proporcji obrazu 3:2, co odpowiada proporcjom boków standardowych wydruków fotograficznych. Aparat wyposażony jest również w tradycyjny wizjer optyczny pozwalający na kadrowanie bez użycia monitora LCD.

Zarządzanie odtwarzanymi zdjęciami ułatwia funkcja "Moja Kategoria", która automatycznie przypisuje wykonane zdjęcia do określonych kategorii - Ludzie, Krajobrazy, Wydarzenia - w zależności od rozpoznania twarzy i wybranego trybu zdjęciowego. Kategorie te, które mogą być również ręcznie ustalone na poziomie aparatu - są również rozpoznawane przez program Canona ZoomBrowser EX, co ułatwia sortowanie zdjęć w komputerze osobistym.


Informacje dodatkowe

Drukowanie

Aparat Digital IXUS 900Ti wyposażono w dedykowane menu drukowania dające szybki dostęp do opcji druku bezpośredniego. Pełne wsparcie standardu PictBridge oznacza, że użytkownicy mogą bezpośrednio drukować na kompatybilnej z PictBridge drukarce bez potrzeby korzystania z komputera. A jednorazowe naciśnięcie przycisku Print/Share uruchamia druk lub przesyłanie zdjęć do komputera PC/Mac.

Dodatkowym rozszerzeniem funkcjonalności PictBridge jest możliwość drukowania wglądówek mieszczących 35 zdjęć na jednym arkuszu A4 oraz indeksów: 20 zdjęć z pełnymi informacjami, co pozwala na porównywanie zdjęć i zastosowanych do ich wykonania parametrów.


Karty pamięci
Oprócz kart SD i MMC nowy aparat pozwala również stosować nowe karty SDHC [secure digital High Capacity] o pojemnościach większych niż 2GB. Aparat dostarczany jest z kartą 32MB.]

{BIT|Języki menu

Menu aparatu rozszerzono o języki ukraiński i rumuński, co zwiększyło liczbę możliwych do wybrania języków do 25.

Oprogramowanie
Aparat Digital IXUS 900Ti dostarczany jest razem z następującymi programami Canona:
- ZoomBrowser EX5.7 [Windows], ImageBrowser EX 5.7 [MacOS]: do archiwizacji i edycji zdjęć, filmów oraz pokazów slajdów oraz kreacji i drukowania albumów.
- PhotoStitch 3.1: do tworzenia ujęć panoramicznych przez łączenie wielu zdjęć [Windows. MacOS]

Dostarczane programy są kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows 98 SE, Me, 2000 (SP4), XP (SP1/2) i Macintosh OS X v10.2-v10.4.

Zakup aparatu pozwala zarejestrować się w serwisie CANON iMAGE GATEWAY, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do 100MB pamięci w internetowej galerii - przechowywane tam zdjęcia i filmy mogą być udostępniane przyjaciołom i rodzinie.]

{BIT|Akcesoria

Dostępne są następujące opcjonalne akcesoria:
- obudowa do zdjęć podwodnych do 40m głębokości [WP-DC7]
- lampa błyskowa [HF-DC1]
- miękki futerał skórzany [DCC-70]
- pasek z metalowym logo digital IXUS i pasek skórzany
- odważnik do zdjęć podwodnych [WW-DC1]]

{BIT|Zastosowane technologie

DIGIC III

Procesor DIGIC III [DIGital Imaging Core] odpowiada za wszystkie podstawowe funkcje aparatu optymalizując jego wydajność. Zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu pozwalają otrzymać pełne szczegółów zdjęcia o doskonałym oddaniu kolorów i precyzyjnym balanse bieli. Kluczowe udoskonalenia w stosunku do procesora DIGIC II obejmują przyspieszenie działania, zastosowanie zaawansowanej redukcji szumów i trybu zdjęciowego Rozpoznawanie Twarzy AF/AE. Procesor DIGIC III pozwala również zastosować w aparacie Digital IXUS 900ti moduły pamięci DDR-SDRAM, co praktycznie podwaja szybkość przetwarzania danych.]

{BIT|Rozpoznawanie twarzy

Opracowana przez Canona technologia rozpoznawania twarzy w automatycznym trybie zdjęciowym pozwala na wykrycie w fotografowanej scenie do 9 twarzy i odpowiednie do nich ustawienie parametrów ostrości i ekspozycji w celu otrzymania optymalnego rezultatu. Pozwala ona również rozpoznać, która z twarzy ma być ostra, a jeśli na zdjęciu nie ma osób - automatycznie przełącza aparat na tryb pracy 9-polowego układu AiAF.

Moja Kategoria
Procesor DIGIC III umożliwia wprowadzenie funkcji Moja Kategoria, która automatycznie oznacza zdjęcia i przechowuje je pod określonymi kategoriami takim jak: Ludzie, Krajobrazy czy Wydarzenia, w zależności od trybu zdjęciowego i wykrycia twarzy. Oznaczenia mogą być dodane lub zmienione podczas odtwarzania. Użytkownicy mogą określić, zdjęcia których kategorii mają być otworzone, wydrukowane, skasowane lub zabezpieczone - znacznie rozszerza to możliwości aparatu.

Cyfrowy Telekonwerter i Bezpieczny Zoom
Tak jak zamocowanie na obiektywie odpowiedniego układu optycznego - funkcja Cyfrowy Telekonwerter wprowadza do każdego zdjęcia określone powiększenie [1,4x/2,3x]. Układ optyczny redukuje jednak otwór względny i wymaga stosowania dłuższych czasów ekspozycji - cyfrowy Telekonwerter utrzymuje przysłonę na stałym poziomie i redukuje ryzyko otrzymania nieostrych zdjęć.

Funkcja Bezpieczny Zoom chroni zdjęcia przed powstaniem interpolacji podczas korzystania z dużych powiększeń cyfrowego zooma pozwalając użytkownikom na otrzymanie dużych zbliżeń bez pogorszenia jakości obrazu.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Miłośnicy kreatywnych efektów w jakości lomo i zrównoważonego wykorzystania zasobów będą zachwyceni nowym pomysłem austriackiej firmy, który dostępny jest w dodatku w cenie mniej kuriozalnej niż...
8
0
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Powiązane artykuły