Nowa wersja Casio Exilim

0
Michał Sułkiewicz
6 Wrzesień 2002
Artykuł na: 6-9 minut
Na targach Photokina 2002 Casio zaprezentuje nową wersję swojego "aparatu do noszenia" - Casio Exilim. Nowe wersje otrzymały 2-megapikselowy sensor CCD.
Japoński koncern Casio wprowadza na rynek już drugą generację swojego miniaturowego aparatu Exilim. Podobnie jak starsza wersja (o której pisaliśmy wcześniej) aparat będzie sprzedawany w dwóch wersjach: jako klasyczny aparat cyfrowy - model EX-S2 i jako aparat wyposażony w odtwarzacz plików MP3 - model EX-M2.

Casio Exilim EX-S2

Tak więc na rynku pojawią się modele Casio Exilim EX-S2 i Casio Exilim EX-M2. Oba wyposażone są w matrycę o efektywnej rozdzielczości 2.0 megapiksela, czyli prawie o dwa razy większej niż u poprzednika. W nowych modelach otrzymujemy maksymalną rozdzielczość 1600 x 1200 piksela. Zdjęcia zapisywane są w formacie JPEG zgodnym ze standardem Exif 2.2 i DPOF.

Jednak Casio Exilim, to przede wszystkim rozmiar. Producent lansuje swój wyrób jako wearable camera, czyli aparat do noszenia. Rzeczywiście rozmiary aparatu są niewiele większe niż karta kredytowa i umożliwiają zabieranie aparatu ze sobą prawie wszędzie. Casio podkreśla krótki czas startu aparatu (poniżej 1 s.), który tym bardziej predescynuje go jako aparat do zdjęć spontanicznych.Ciężar aparatu wynosi około 88 g (90 g dla EX-M2), a mocno zminiaturyzowana elektronika (patrz nasz wcześniejszy artykuł) zamknięta została w eleganckiej, wykonanej ze stali nierdzewnej obudowie.

Casio Exilim EX-M2

Tradycyjnie już jeden z modeli wyposażony został w odtwarzacz plików MP3. Exilim EX-M2 jest tylko nieco grubszy od swojego brata (o 1,1 mm). Różnice wynikają z wystających nieco z obudowy głośnika i mikrofonu, gdyż EX-M2 oprócz odtwarzania może także nagrywać notatki dźwiękowe do zdjęć lub służyć jako dyktafon zapisujący do 50 min. dżwięku. W wyposażeniu aparatu znajdziemy stereofoniczne słuchawki ze zdalnym sterowaniem. Casio dla posiadaczy EX-M2 przygotował możliwość ściągnięcia z Internetu piosenek takich wykonawców jak na przykład Morcheeba.

tył modelu EX-M2

tył modelu EX-S2

Wracając do funkcji fotograficznych, obie odmiany wyposażone zostały w stałoogniskowy obiektyw 36 mm (odpowiednik dla 35mm) i przysłonie minimalnej f/3.2. Jest to inny obiektyw niż w poprzednim modelu, o dłuższej ogniskowej i nieco ciemniejszy. Obiektyw na stałą ostrość (fixed focus) działającą w zakresie od 1 metra do nieskończoności. Zoom realizowany jest cyfrowo i osiąga wartośc x4.

Wbudowana lampa błyskowa oferuje standardowe tryby pracy, jak na przykład redukcja efektu czerwonych oczu czy wymuszenie błysku.

Zaskakuje szybka jak na tę klasę sprzętu elektroniczno-mechaniczna migawka działająca w zakresie 1/4 - 1/6400 s (1/4 - 1/8000 s. w poprzednim modelu). W aparacie zastosowano znany z innych konstrukcji Casio tryb pracy Best Shot, który oferuje aż sześć programów tematycznych (tak zwanych motywów):
 • portret
 • krajobraz
 • sceny nocne
 • sepia
 • zmierzch
 • zdjęcia czarnobiałe

Tryby można wybierać przyciskając tylko jeden przycisk na obudowie aparatu. Nie ma konieczności wchodzenia do menu.

Exilim EX-S2 z góry i dołu

Podobnie jak starsze modele, nowy Exilim łączy się z komputerem za pomocą łącza USB poprzez stację dokującą. Za pomocą stacji ładowany jest również wewnętrzny, litowo-jonowy akumulator.

Jako nośnik pamięci służy wewnętrzna pamięć 12 MB lub karta SD/MM.

Więcej danych technicznych aparatu można znaleźć w specyfikacji na końcu tego artykułu. Oficjalnie aparaty pokazane zostaną podczas targów Photokina 2002 w Kolonii.

Nowe modele Casio, to z pewnością ciekawa propozycja dla osób nie mogących rozstać się z aparatem lub dla kolekcjonerów pięknych gadżetów. Trzeba jednak przyznać, że jak na 90-gramowy aparat producent zmieścił wiele ciekawych rozwiązań.

specyfikacje:

NazwaCasio Exilim EX-S2/EX-M2
Typcyfrowy aparat kompaktowy
SensorCCD 1x1,8"
Pamięćkarta SD/MMC, 12MB wbudowanej
Rozdzielczość2.0 megapiksele
Formaty zapisu obrazuJPEG
Jakość kompresjiJPEG (1600x1200, 1280x960, 640x480), (DPOF, Exif 2,2)
Obiektywwbudowany, ogniskowa 36 mm (dla 35mm), min. przysłona f/3.2
Zoom cyfrowyx4
Przysłonaf/3.2
Migawka1/4 - 1/6400 s., elektroniczno-mechaniczna
Tryby pracy
 • Single Photo - pojedyncze zdjęcie
 • Best Shot
 • samowyzwalacz
 • film
Tryby ekspozycjiProgram AE
Pomiar światławielopolowy
Kompensacja ekspozycji+/- 2 stopnie co 1/3 EV
Metody pomiaru ostrościstała ostrość (Fixed Focus), zakres 1m do nieskończoności
Czułośćauto
Balans bieli
 • auto
 • ręczny (4 tryby)
Rejestracja filmudo 30 s., rozdzielczość 320x240
Monitor LCDTFT, 1.6",
Lampa błyskowawbudowana, zasięg 1-2 m
Wizjeroptyczny, lunetkowy
Notka dźwiękowa30 s. z filmem, 50 min. sam dźwięk lub do zdjęcia (EX-M2), WAV
Samowyzwalacz10 s
Złączastacja dokująca USB, słuchawki stereo (EX-M2)
Pilotdla modelu EX-M2
Zasilanieakumulator Li-Ion ładowany ze stacji dokującej
Obudowametal
Wymiary88 x 55 x 11,3 mm (12,4 mm - EX-M2)
Waga88 g (bez baterii i karty), 90 g - EX-M2
Akcesoriawybór pokrowców (neopren, skóra, metal), dodatkowe baterie, dodatkowa stacja dokująca
UwagiModel EX-M2 wyposażony w odtwarzacz MP3
Artykuł na Fotopoliswww.exilim.com

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
11
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1