Nowa wersja Casio Exilim

0
Michał Sułkiewicz
6 Wrzesień 2002
Artykuł na: 6-9 minut
Na targach Photokina 2002 Casio zaprezentuje nową wersję swojego "aparatu do noszenia" - Casio Exilim. Nowe wersje otrzymały 2-megapikselowy sensor CCD.

Japoński koncern Casio wprowadza na rynek już drugą generację swojego miniaturowego aparatu Exilim. Podobnie jak starsza wersja (o której pisaliśmy wcześniej) aparat będzie sprzedawany w dwóch wersjach: jako klasyczny aparat cyfrowy - model EX-S2 i jako aparat wyposażony w odtwarzacz plików MP3 - model EX-M2.

Casio Exilim EX-S2

Tak więc na rynku pojawią się modele Casio Exilim EX-S2 i Casio Exilim EX-M2. Oba wyposażone są w matrycę o efektywnej rozdzielczości 2.0 megapiksela, czyli prawie o dwa razy większej niż u poprzednika. W nowych modelach otrzymujemy maksymalną rozdzielczość 1600 x 1200 piksela. Zdjęcia zapisywane są w formacie JPEG zgodnym ze standardem Exif 2.2 i DPOF.

Jednak Casio Exilim, to przede wszystkim rozmiar. Producent lansuje swój wyrób jako wearable camera, czyli aparat do noszenia. Rzeczywiście rozmiary aparatu są niewiele większe niż karta kredytowa i umożliwiają zabieranie aparatu ze sobą prawie wszędzie. Casio podkreśla krótki czas startu aparatu (poniżej 1 s.), który tym bardziej predescynuje go jako aparat do zdjęć spontanicznych.

Ciężar aparatu wynosi około 88 g (90 g dla EX-M2), a mocno zminiaturyzowana elektronika (patrz nasz wcześniejszy artykuł) zamknięta została w eleganckiej, wykonanej ze stali nierdzewnej obudowie.

Casio Exilim EX-M2

Tradycyjnie już jeden z modeli wyposażony został w odtwarzacz plików MP3. Exilim EX-M2 jest tylko nieco grubszy od swojego brata (o 1,1 mm). Różnice wynikają z wystających nieco z obudowy głośnika i mikrofonu, gdyż EX-M2 oprócz odtwarzania może także nagrywać notatki dźwiękowe do zdjęć lub służyć jako dyktafon zapisujący do 50 min. dżwięku. W wyposażeniu aparatu znajdziemy stereofoniczne słuchawki ze zdalnym sterowaniem. Casio dla posiadaczy EX-M2 przygotował możliwość ściągnięcia z Internetu piosenek takich wykonawców jak na przykład Morcheeba.

tył modelu EX-M2
tył modelu EX-S2

Wracając do funkcji fotograficznych, obie odmiany wyposażone zostały w stałoogniskowy obiektyw 36 mm (odpowiednik dla 35mm) i przysłonie minimalnej f/3.2. Jest to inny obiektyw niż w poprzednim modelu, o dłuższej ogniskowej i nieco ciemniejszy. Obiektyw na stałą ostrość (fixed focus) działającą w zakresie od 1 metra do nieskończoności. Zoom realizowany jest cyfrowo i osiąga wartośc x4.

Wbudowana lampa błyskowa oferuje standardowe tryby pracy, jak na przykład redukcja efektu czerwonych oczu czy wymuszenie błysku.

Zaskakuje szybka jak na tę klasę sprzętu elektroniczno-mechaniczna migawka działająca w zakresie 1/4 - 1/6400 s (1/4 - 1/8000 s. w poprzednim modelu). W aparacie zastosowano znany z innych konstrukcji Casio tryb pracy Best Shot, który oferuje aż sześć programów tematycznych (tak zwanych motywów):

 • portret
 • krajobraz
 • sceny nocne
 • sepia
 • zmierzch
 • zdjęcia czarnobiałe

Tryby można wybierać przyciskając tylko jeden przycisk na obudowie aparatu. Nie ma konieczności wchodzenia do menu.

Exilim EX-S2 z góry i dołu

Podobnie jak starsze modele, nowy Exilim łączy się z komputerem za pomocą łącza USB poprzez stację dokującą. Za pomocą stacji ładowany jest również wewnętrzny, litowo-jonowy akumulator.

Jako nośnik pamięci służy wewnętrzna pamięć 12 MB lub karta SD/MM.

Więcej danych technicznych aparatu można znaleźć w specyfikacji na końcu tego artykułu. Oficjalnie aparaty pokazane zostaną podczas targów Photokina 2002 w Kolonii.

Nowe modele Casio, to z pewnością ciekawa propozycja dla osób nie mogących rozstać się z aparatem lub dla kolekcjonerów pięknych gadżetów. Trzeba jednak przyznać, że jak na 90-gramowy aparat producent zmieścił wiele ciekawych rozwiązań.

specyfikacje:

NazwaCasio Exilim EX-S2/EX-M2
Typcyfrowy aparat kompaktowy
SensorCCD 1x1,8"
Pamięćkarta SD/MMC, 12MB wbudowanej
Rozdzielczość2.0 megapiksele
Formaty zapisu obrazuJPEG
Jakość kompresjiJPEG (1600x1200, 1280x960, 640x480), (DPOF, Exif 2,2)
Obiektywwbudowany, ogniskowa 36 mm (dla 35mm), min. przysłona f/3.2
Zoom cyfrowyx4
Przysłonaf/3.2
Migawka1/4 - 1/6400 s., elektroniczno-mechaniczna
Tryby pracy
 • Single Photo - pojedyncze zdjęcie
 • Best Shot
 • samowyzwalacz
 • film
Tryby ekspozycjiProgram AE
Pomiar światławielopolowy
Kompensacja ekspozycji+/- 2 stopnie co 1/3 EV
Metody pomiaru ostrościstała ostrość (Fixed Focus), zakres 1m do nieskończoności
Czułośćauto
Balans bieli
 • auto
 • ręczny (4 tryby)
Rejestracja filmudo 30 s., rozdzielczość 320x240
Monitor LCDTFT, 1.6",
Lampa błyskowawbudowana, zasięg 1-2 m
Wizjeroptyczny, lunetkowy
Notka dźwiękowa30 s. z filmem, 50 min. sam dźwięk lub do zdjęcia (EX-M2), WAV
Samowyzwalacz10 s
Złączastacja dokująca USB, słuchawki stereo (EX-M2)
Pilotdla modelu EX-M2
Zasilanieakumulator Li-Ion ładowany ze stacji dokującej
Obudowametal
Wymiary88 x 55 x 11,3 mm (12,4 mm - EX-M2)
Waga88 g (bez baterii i karty), 90 g - EX-M2
Akcesoriawybór pokrowców (neopren, skóra, metal), dodatkowe baterie, dodatkowa stacja dokująca
UwagiModel EX-M2 wyposażony w odtwarzacz MP3
Artykuł na Fotopoliswww.exilim.com
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Fujifilm X-T200 - mocny i uniwersalny aparat dla amatora
Następca modelu X-T100 bierze wszystko co najlepsze z poprzednika i obudowuje to znacznie lepszą, konkurencyjną specyfikacją. Zapowiada się na najciekawszy aparat dla...
12
2
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Fragment 8 - cyfrowe wcielenie kamery 8 mm. Oprócz filmów nakręci także GIF-y
Czy w dzisiejszych czasach kogokolwiek może zainteresować kamera, która z założenia oferuje niską jakość filmów? Nadzieję na to mają twórcy modelu Fragment 8, który ma...
9
4
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Leica M10 Monochrom - nowy wymiar czerni i bieli
Wszystko co najlepsze z podstawowej wersji modelu M10 i monochromatyczna matryca, która zachwyci fanów czerni i bieli. W dodatku matryca nie byle jaka, bo o...
48
18