Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom

Autor: Krzysztof Mularczyk

20 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Dwie nowe ultraszybkie kamery wprowadza na rynek firma Vision Research. Model Phantom TMX 5010 może rejestrować obraz z szybkością ponad milion klatek na sekundę.

Vision Research, producent ultraszybkich kamer, wprowadza do oferty dwa nowe modele. Pierwszym jest Phantom TMX 5010, który może nagrywać z prędkością 1,16 miliona klatek na sekundę. Druga kamera jest nieco wolniejsza - T3610 osiąga szybkość rejestracji 875 000 klatek na sekundę.

Vision Research Phantom - albo duża rozdzielczość, albo wysoka prędkość

TMX 5010 należy do serii, w której znajduje się model TMX 7510 mogący nagrywać z maksymalną szybkością aż 1,75 miliona klatek na sekundę. Nowy model aż tak szybki nie jest, ale jego osiągi są i tak imponujące.

Przy maksymalnej rozdzielczości 1280x800 px nagrywa z szybkością ponad 50 725 kl./s. Prawie 600 tys. kl./s osiąga przy rozdzielczości 1280x64 px, a maksimum możliwości, czyli 1.16 mln kl./s, w formacie 1280x32 px. Kadr jest więc bardzo wąski, ale takie ujęcia stosuje się w zasadzie jedynie do celów naukowych, aby analizować procesy zachodzące w ekstremalnie szybkim tempie.

Druga nowość to T3610. Przy minimalnej rozdzielczości 1280x32 px rejestruje “tylko” 875 000 klatek na sekundę. Aby wykorzystać pełny kadr jej szybkość spada do 38 040 kl./s. Nagranie z tej kamery możecie obejrzeć poniżej.

Obie kamery posiadają 12-bitowe matryce CMOS backside-illuminated o rozmiarze 23.7 x 14.8 mm, czyli APS-C. Pozwalają przy tym na stosowanie minimalnej ekspozycję na poziomie 1 mikrosekundy. W szybszej buforowanie odbywa się w pamięci RAM o pojemności 512 GB, w modelu wolniejszym RAM-u jest 256 GB.

Standardowo montowany w nich jest bagnet do obiektywów Nikon, ale producent zaznacza, że opcjonalnie może dostarczyć kamerę z dowolnym mocowaniem.

Ile kosztują ultraszybkie kamery?

Producent nie zdradza ile kosztują nowe modele. Zważywszy na ekstremalne parametry i wąskie grono odbiorców, na pewno nie są to tanie “zabawki”. Model Vision Research TMX 5010 jest już w sprzedaży, T3610 ma być dostępna w przyszłym miesiącu.

Więcej informacji o kamerach Vision Research można znaleźć na stronie producenta.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy bezlusterkowece będą miały automatyczną zasłonę komory matrycy?
Czy bezlusterkowece będą miały automatyczną zasłonę komory matrycy?
Sprytny mechanizm ochrony wnętrza aparatu opatentowała w firma Canon. Nowe rozwiązanie byłoby lekarstwem na kurz i zanieczyszczenia dostające się do matrycy podczas wymiany obiektywów.
1
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Po zeszłorocznym kompakcie ZV-1, Sony rozwija ideę niewielkiego aparatu dla twórców internetowego wideo o model z matrycą APS-C i możliwością wymiany obiektywów. Czy...
8
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Nowe informacje o specyfikacji Nikona Z9. Co już wiemy o nowym reporterskim korpusie?
Producent nie ujawnił jeszcze specyfikacji, ale Internet huczy od domysłów na temat nowego flagowego Nikona. Coraz więcej pojawia się jednak wyważonych informacji. Zebraliśmy te najbardziej...
43