Sony Cyber-shot M2 - stylowe 2-w-1

0
Tomasz Gutkowski
15 Wrzesień 2005
Artykuł na: 9-16 minut
Sony wprowadza do oferty drugie urządzenie typu 2-w-1, łączące cechy aparatu fotograficznego i kamery. Cyber-shot M2 posiada matrycę Super HAD CCD z 5,1 Megapikselami, 2,5-calowy wyświetlacz LCD i obiektyw Zeiss z 3-krotnym zoomem.
W drugim akapicie informacji prasowej na temat Cyber-shot M2, producent stwierdza, że jest to urządzenie, które "zrobi wrażenie na twoich znajomych". W istocie, jest to produkt o futurystycznym designie i niecodziennej, jak na aparat fotograficzny, ergonomii. Jednak na "robieniu wrażenia" się nie kończy, bowiem Cyber-shot M2, podobnie jak jego poprzednik, Cyber-shot M1, wyposażono w zaawansowane technologicznie komponenty.

Sony Cyber-shot M2

Obraz rejestrowany jest przez niewielką matrycę Super HAD CCD o przekątnej 1/2,5" i rozdzielczości 5,1 Megapikseli. Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar oferuje efektywny zakres ogniskowych 38 - 114 mm (3-krotne zbliżenie optyczne). Oczywiście nie ma wizjera optycznego - jego funkcje przejął w całości duży, 2,5-calowy wyświetlacz LCD umieszczony w obrotowym module.

Niestety producent nie poświęcił we wspomnianej informacji prasowej zbyt wiele miejsca funkcjom fotograficznym. Wiemy, że nowością jest "photo album" czyli funkcja polegająca na zapisywaniu kopii wszystkich zdjęć w pamięci wbudowanej w rozdzielczości 640 x 480. Aparat może pomieścić do 1100 takich obrazków, a całość ma służyć jako podręczny album lub magazyn zdjęć. Możemy z niego korzystać podczas ustawiania pokazu slajdów. Tu pojawia się druga nowość: style pokazów. Jest ich cztery i, jak się domyślamy, każdy odpowiada innemu sposobowi przewijania kolejnych zdjęć. Co ciekawe, do pokazu można dograć własną muzykę w formacie MP3 lub CD.

stacja dokująca

Sony Cyber-shot M2 wyposażony jest w stereofoniczny mikrofon oraz głośnik (mono). Zasilania dostarcza dedykowany akumulator litowo-jonowy. Zdjęcia i filmy zapisywane są na kartach MS DUO i MS DUO Pro. Urządzenie dostępne będzie na rynkach europejskich od listopada 2005.

Poniżej cytujemy oficjalną informaję prasową producenta:

SONY WPROWADZA NA RYNEK NOWĄ GENERACJĘ APARATU FOTOGRAFICZNEGO CYBER-SHOT TYPU "2 W 1"

Cyber-shot M2 to gwarancja zdjęć wysokiej jakości, kręcenie materiału wideo i szybkiego, wygodnego odtwarzania.

Elegancki, ergonomiczny Sony Cyber-shot M2 łączy w sobie funkcje i cechy kamery oraz aparatu cyfrowego. Aluminiowa obudowa o klasycznej kolorystyce (satyna-metal) ze specjalnym wykończeniem sprawia wrażenie produktu luksusowego.

O świetną jakość zdjęć dba przetwornik Super HAD CCD o efektywnej rozdzielczości 5,1 megapiksela, duży, jasny hybrydowy ekran LCD 2,5", obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z łamaną ścieżką optyczną (folded-path) i zoomem optycznym 3x. Wspomniany model umożliwia użytkownikom nagrywanie filmów wysokiej jakości (w formacie MPEG-4), pozwalając po naładowaniu dostarczonego akumulatora InfoLITHIUM nagrać na karcie pamięci Memory Stick PRO Duo do 50 minut materiału wideo dobrej jakości.
Dostępny jest także tryb "nagrywania 5-sekundowego" (5 Sec Rec) umożliwiający kręcenie krótkich, zabawnych wideoklipów.
Przełączenie trybów z fotograficznego na filmowy i z powrotem jest niezwykle proste i szybkie ? wystarczy wcisnąć jeden przycisk.


Zrób wrażenie na znajomych
Aparat jest wyposażony, w oferowane jedynie przez firmę Sony, funkcje Albumu kieszonkowego (Pocket Album) i Pokaz slajdów oraz prezentację filmów (Slide Show plus Movie), zapewniające odtwarzanie zdjęć i filmów na 2,5 calowym hybrydowym wyświetlaczu LCD, niezależnie od miejsca. Duży ekran pozwala nie tylko oglądać zdjęcia, ale także prawidłowo wykadrować fotografowany obiekt w dowolnych warunkach oświetleniowych, nawet w silnym świetle słonecznym.

Ergonomia futurystycznych rozwiązań
Specjalnie zaprojektowany uchwyt mieści się wygodnie w dłoni, a lekkie pochylenie osi obiektywu M2 pozwala trzymać urządzenie i robić zdjęcia przy naturalnej pozycji nadgarstka. Po odchyleniu w górę ekranu LCD aparat natychmiast przełącza się w tryb fotograficzny. Panel sterujący zaprojektowano z dbałością o wygodę obsługi. Przyciski: Zdjęcie (Photo) i Film (Movie) umieszczono w linii poziomej, obydwa w zasięgu kciuka użytkownika. Funkcja sterowania przeglądaniem, umieszczona na tylnej ściance, urządzenia pozwala łatwo poruszać się w przód i w tył po materiale filmowym lub kolekcji zdjęć, aby dotrzeć do ujęcia, które użytkownik naprawdę chce obejrzeć.

Cyfrowy album zdjęć
Ile ważyłby album zawierający 1100 zdjęć? Z pewnością sporo! Nowa funkcja Album kieszonkowy (Pocket Album) firmy Sony pozwala przechowywać w aparacie i przeglądać na ekranie LCD do 1100 ulubionych zdjęć.

Cenne dla użytkownika wspomnienia są dodatkowo zapisywane w oddzielnej pamięci wewnętrznej przeznaczonej wyłącznie do przechowywania plików w formacie VGA, co oznacza, że można je zabierać ze sobą i oglądać w dowolnym miejscu i czasie. Wewnętrzny, kieszonkowy album w aparacie Cyber-shot M2 to doskonały sposób na pokazywanie zdjęć przyjaciołom i na opowiadanie związanych z nimi historii. Obrazy są wystarczająco dobrej jakości, aby można je było oglądać nie tylko na wyświetlaczu LCD, ale także na ekranie telewizora. Po osiągnięciu maksymalnej liczby 1100 zdjęć najstarsze z nich są automatycznie usuwane, aby zrobić miejsce dla nowych (można je zabezpieczyć przed skasowaniem). Oczywiście zdjęcia są również przechowywane w pełnej wysokiej rozdzielczości na opcjonalnej karcie pamięci Memory Stick PRO Duo, aby można je było zapisać na dysku komputera lub wydrukować.


Naprawdę dynamiczne pokazy slajdów
Aparat fotograficzny Cyber-shot M2 jest wyposażony w funkcję Pokazu Slajdów i Filmu (Slide Show plus Movie), która umożliwia tworzenie efektownych prezentacji. Pozwala powrócić do chwil zarejestrowanych na zdjęciach i pięciosekundowych filmach poprzez ich odtwarzanie w ramach pokazów slajdów zrealizowanych w różnych stylizacjach. Do wyboru są następujące tryby: Aktywny (Active), Prosty (Simple), Stylowy (Stylish) i Nostalgiczny (Nostalgic). Pięciosekundowe filmy są odtwarzane losowo, a jako podkład muzyczny towarzyszą im cztery nagrane fabrycznie utwory, dopełniające nastrój. Korzystając z dostarczonego w pakiecie oprogramowania Picture Package, użytkownik może dodać do tego zestawu wybraną przez siebie ścieżkę dźwiękową. Aby jeszcze bardziej spersonalizować pokazy slajdów, można także dodać do wewnętrznej pamięci aparatu własną muzykę (w formacie MP3 lub CD), wybierając w tym celu funkcję Music Transfer (Transfer muzyki). To jeszcze nie wszystko! Cybershot M2 umożliwia także prezentację treści przez artystyczne nakładanie, powiększanie i zmniejszanie obrazów.

Aby móc cieszyć się tą funkcją, nie trzeba nawet czekać na powrót do domu - wystarczy przełączyć się na tryb Slide Show plus Movie, a aparat zadba o całą resztę! Dostępny jest również tryb Normalny (Normal). Po jego włączeniu odtwarzane są zarejestrowane obrazy bez podkładu dźwiękowego.


Filmy prawie dokumentalne
Tryb Hybrid REC uzupełnia materiał wideo o ich rzeczywisty kontekst. Jeśli podczas filmowania w trybie Hybrid REC naciśnie się przycisk Zdjęcie (Photo), aparat automatycznie nagra pięć sekund przed właściwym ujęciem i trzy sekundy po nim. To naprawdę jedyny w swoim rodzaju sposób rejestrowania atmosfery panującej w danym momencie. Filmy nagrywane w tym trybie są zapisywane z prędkością 15 klatek na sekundę w formacie QVGA (320 x 240).
Większe możliwości
Funkcję kompaktowej pamięci masowej pełnią opcjonalne karty pamięci Memory Stick Duo i Memory Stick PRO Duo. Możliwości podłączania obejmują interfejs Hi-Speed USB 2.0 i rozszerzoną wersję interfejsu PictBridge, standardowe rozwiązanie umożliwiające przesyłanie obrazów do wydrukowania bezpośrednio na drukarkę fotograficzną, taką jak Sony DPP-FP50. Dostarczana w zestawie stacja Cyber-shot jeszcze bardziej ułatwia ładowanie akumulatora aparatu oraz podłączanie go do komputera PC, drukarki lub telewizora.

Real Imaging Processor
Procesor obrazu zaprojektowany przez firmę Sony zapewnia szybszy rozruch, dokładniejszą reprodukcję barw, lepszą jakość zdjęć (stosunek sygnału do szumu) i łatwą obsługę aparatu. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest wykonywanie wielu zdjęć seryjnych. Ma on również korzystny wpływ na wydajność baterii.

Akcesoria
Firma Sony w zestawie z aparatem oferuje: podstawkę Cyber-shot Station, akumulator InfoLITHIUM, ładowarkę, pasek na nadgarstek, dysk CD zawierający oprogramowanie (w tym Picture Package i Image Mixer) oraz sterownik USB, kabel audio-wideo i kabel USB.

DSC-M2 będzie dostępny od listopada w cenie ok. 2500 PLN

Cechy
 • Efektywna rozdzielczość 5,1 megapiksela (przetwornik Super HAD CCD o rozmiarze 1/2.5" i rozdzielczości 5,3 megapiksela)
 • Zoom optyczny 3x (precyzyjny zoom cyfrowy 6x)
 • Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar F3.5-4.4, 38-114 mm
 • Hybrydowy wyświetlacz LCD 2,5? (123 tys. pikseli)
 • Nagrywanie w formacie MPEG-4 (MPEG MOVIE 4TV)
 • Funkcja przeglądania w przód i w tył
 • Funkcja Pocket Album (Album kieszonkowy)
 • Funkcja Slide Show plus Movie (Pokaz slajdów plus film)
 • Zgodność z kartami pamięci Memory Stick Duo i Memory Stick PRO Duo
 • Akumulator InfoLITHIUM T
 • Czas pracy akumulatora: do 160* zdjęc (50 minut filmu)
Funkcja MPEG Movie 4TV wykorzystuje format kompresji MPEG-4. Jest to standard w zakresie zaawansowanej kompresji dźwięku i obrazu. Pozwala zarejestrować dużą ilość materiału na karcie pamięci Memory Stick PRO Duo z zachowaniem wysokiej rozdzielczości, znaczną redukcją zakłóceń blokowych i udoskonalonym robieniem zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Przy rejestracji obrazów z prędkością 30 klatek na sekundę aparat M2 może nagrać na karcie pamięci o pojemności 512 MB do 22 minut płynnego materiału wideo, podobnego do tego, zarejestrowanego kamerą wideo.

Filmy nagrane na karcie pamięci Memory Stick PRO Duo mogą być odtwarzane także na nowej przenośnej konsoli Sony PSP PlayStation. Oglądanie filmów w formacie MPEG-4 na komputerze PC umożliwia dostarczone w zestawie oprogramowanie Picture Package.

Istnieje możliwość wprowadzenia zmian technicznych w produktach po ukazaniu się niniejszej publikacji.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Sigma fp - znamy cenę najmniejszej pełnej klatki na rynku
Nowy korpus Sigmy to z pewnością nie pozycja dla wszystkich, ale wielu zachwyci. Wiemy już ile za aparat zapłacimy na polskim rynku.
17
0