Samsung Digimax V800 - zgodnie z planem

0
Tomasz Gutkowski
2 Czerwiec 2005
Artykuł na: 9-16 minut
Samsung prezentuje najwyższy model z kompaktowej serii 'V'. Digimax V800 jest spadkobiercą w linii prostej niedawnego Digimax V700. Najważniejsza różnica to oczywiście wyższa rozdzielczość, 8 Megapikseli. V800 posiada obiektyw z 3-krotnym zoomem oraz wyświetlacz LCD 2.5".
Samsung prezentuje najwyższy model z kompaktowej serii 'V'. Digimax V800 jest spadkobiercą w linii prostej niedawnego Digimax V700. Najważniejsza różnica to oczywiście wyższa rozdzielczość, 8 Megapikseli. V800 posiada obiektyw z 3-krotnym zoomem oraz wyświetlacz LCD 2.5".

Samsung Digimax V800


Samsung Camera konsekwentnie zwiększa swoje udziały w rynku kompaktowych aparatów cyfrowych. Oferta jest tak szeroka - szczególnie po dzisiejszych siedmiu premierach - że trudno się w niej połapać. Od ultra-kompaktowego Digimax i5 poprzez kilkanaście modeli 4, 5 i 6-megapikselowych, po zaawansowany Pro815. Flagową linią pozostaje jednak Digimax V, a dziś rodzina ta powiększyła się o model 8-megapikselowy, Digimax V800.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że V800 nie jest następcą V700. Zaprezentowany kilka miesięcy temu model 7-megapikselowy cieszy się sporym powodzeniem i na pewno będzie jeszcze długo sprzedawany. V800 poza rozdzielczością nie różni się specjalnie od V700. Jest to raczej propozycja dla osób, które lubią posiadać przedmioty w wersji "naj". Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że niekoniecznie służy to lepszej jakości obrazu - matryca 7Mp może sprawować się lepiej niż 8Mp (im mniej pikseli na tej samej powierzchni, tym lepiej).

Producent zaznacza jednak, że V800 jest szybszy niż V700. Z całą pewnością mamy tu do czynienia z wysokiej klasy elektroniką. Świadczą o tym możliwości trybu filmowego (VGA, 30 kl/s, MPEG-4). Ciekawą funkcją jest wstrzymywanie nagrania ("pauzowanie") - nagrywamy oddzielne sekwencje, które potem zostaną automatycznie połączone w jeden plik filmowy. Na tej samej zasadzie możemy zedytować (np. usunąć niechciane fragmenty) film w trybie podglądu.

Samsung Digimax V800


Digimax V800 posiada standardowy zestaw funkcji, charakterystyczny dla zaawansowanego kompaktu kieszonkowego. Do dyspozycji jest 11 programów tematycznych oraz 4 tryby kreatywne. Dodatkowo można skorzystać z bracketingu ekspozycji i ostrości. Minimalny dystans ogniskowania wynosi 4cm i co ciekawe, aby fotografować z bliska nie trzeba uruchamiać trybu makro. Podobnie jak inne modele Samsunga, także V800 posiada kilka oryginalnych dodatków, które mają "uatrakcyjnić każde zdjęcie". Zdjęcia można przefiltrować, dołożyć ramkę, skomponować z czterech niezależnych ujęć. Ciekawą funkcją jest "Highlight" czyli wydobycie interesującego nas obiektu przez rozmycie tła.

Aparat powinien trafić do sprzedaży w przeciągu kilku tygodni.

Informacja prasowa producenta

Samsung prezentuje wysokiej klasy aparat cyfrowy o rozdzielczości 8 Megapikseli - Digimax V800

Kraków, 2 czerwca 2005.
{ITL|Digimax V800, nowy aparat w ofercie firmy Samsung, to rozwinięcie zaprezentowanego niedawno modelu Digimax V700, który spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony użytkowników. Zgodnie z informacjami pochodzącymi od kierownictwa firmy, Samsung Camera planuje dzięki Digimax V800 uplasować się na czołowej pozycji w segmencie 8-megapikselowych aparatów cyfrowych. Aparat skierowany jest do szerokiego grona fotografów amatorów i entuzjastów fotografii.

Digimax V800 wyposażony jest w 8-megapikselowy sensor obrazowy CCD, który korzysta z systemu filtrów barw podstawowych. Za sprawą doskonałej reprodukcji kolorów, aparat jest idealnym narzędziem do fotografii codziennej. Digimax V800 dysponuje zoomem optycznym 3X oraz zbliżeniem cyfrowym 10X, dając 30-krotne zbliżenie całkowite. V800 posiada też duży kolorowy wyświetlacz LCD 2.5" [około 230,000 pikseli] gwarantujący ostrzejszy i wyraźniejszy podgląd obrazu.

Pod względem szybkości pracy Digimax V800 nawet prześciga model Digimax V700. Dzięki lepszej szybkości przygotowania do pracy i gotowości do następnego ujęcia, V800 pozwala na wykonanie zdjęcia natychmiast po włączeniu zasilania. Znakomite osiągi, zarówno w trybie zdjęć pojedynczych, jak też przy fotografowaniu seryjnym, to gwarancja, że żaden ważny moment nam nie umknie.

Zaawansowany tryb wideo wdrożony do Digimax V800 oznacza, że aparat może pełnić funkcję kamery cyfrowej. Aparat zapisuje sekwencje wideo w formacie MPEG-4, który przy wysokiej kompresji zachowuje doskonałą jakość obrazu. Nagrania mogą trwać teraz nawet do 3-4 razy dłużej niż w przypadku tradycyjnych formatów wideo stosowanych przez konkurencję. Karta pamięci o pojemności 256MB pomieści ponad godzinę znakomitej jakości materiału. Digimax V800 rejestruje obrazy ruchome w rozdzielczości VGA [640 x 480], z częstotliwością 30 klatek na sekundę, co gwarantuje płynność podczas odtwarzania na wyświetlaczach LCD lub za pomocą telewizora.

Digimax V800 posiada też funkcję stabilizacji obrazu, która po wykryciu pionowego lub poziomego ruchu aparatu, skompensuje drgania tak, że każde nagranie filmowe będzie ostre. Z kolei stworzona w laboratoriach firmy Samsung funkcja ciągłego zapisu wideo pozwala na wstrzymania nagrania i ponowny powrót do zapisu, za pomocą jednego dedykowanego przycisku. Następnie zarejestrowane odcinki zostaną automatycznie połączone i zapisane jako jeden plik filmowy.

Dla ułatwienia edycji nagrań wideo, Digimax V800 pozwala na wybranie i zapisanie w nowym pliku tylko tych fragmentów, które uznamy za najciekawsze. Ponadto w trybie odtwarzania klipów filmowych możliwe jest zapisanie obrazu nieruchomego jako nowe zdjęcie.

Digimax 800 posiada zestaw efektów specjalnych, które podniosą atrakcyjność każdej fotografii. Są to: efekty kolorystyczne, nakładanie ramki, wyróżnianie obiektu oraz łączenie obrazów. Opcje korekty zabarwienia [Colour] obejmują zdjęcia czarno-białe, w sepii, z filtrem czerwonym, zielonym lub niebieskim. Wyróżnianie [Highlight] umożliwia wydobycia wybranego obiektu przez delikatne rozmycie tła. Łączenie obrazów [Composite] polega na komponowaniu w jednym zdjęciu 2-4 ujęć, które następnie zapisywane są w jednym pliku graficznym. Ostatni efekt [Photo Frame] pozwala na wybranie jednej z 9 ramek, która zostanie dołączona do zdjęcia.

Dla osób bardziej doświadczonych oraz tych, którzy chcą wnieść kreatywny wkład w robione przez siebie zdjęcia, przygotowano wszechstronny zestaw funkcji manualnych. Trzy typy manualnej kontroli ekspozycji, priorytet czasu, priorytet przysłony i nastawy manualne, a także funkcja ręcznego strojenia ostrości pozwalają na precyzyjną kontrolę naświetlenia i ostrości. Co więcej, parametry ekspozycji dobierane są za pomocą wygodnego joystick'a na górze aparatu. Funkcja blokady ekspozycji [AEL] pozwala na skomponowanie ujęcia i dobranie najlepszych parametrów naświetlenia w nietypowych warunkach.

Digimax V800 oferuje takie funkcje jak fotografowanie seryjne, bracketing ekspozycji [AEB] oraz bracketing ostrości [AFB]. Tryb zdjęć seryjnych pozwala na uchwycenie szybkiej akcji w formie sekwencji, AEB polega na wykonaniu kilku ujęć z nieznaczną różnicą ekspozycji, a AFB przesunie płaszczyznę ostrości, tak by przynajmniej jedno ujęcie z serii było wyostrzone na interesujący nas element sceny.

Dzięki funkcji Auto Macro, Digimax V800 ustawi automatycznie ostrość w szerokim zakresie dystansów, od 4 cm do nieskończoności. Zdjęcie będzie zawsze doskonale ostre, niezależnie od tego w jakiej odległości od fotografowanego obiektu znajduje się fotografujący.

Digimax V800 wyświetla histogram wraz z parametrami zdjęcia oraz informacją o jasności i kontraście, dzięki czemu użytkownik może dobrać najwłaściwszą ekspozycję. Histogram pokazywany jest na dużym wyświetlaczu LCD w czasie rzeczywistym, co ma decydujące znaczenie dla doboru przysłony oraz weryfikacji jakości zdjęcia podczas fotografowania.

Aparat oferuje też szereg trybów tematycznych, dzięki którym rezultaty będą zawsze dobre, niezależnie od panujących warunków. Na listę 11 programów tematycznych składają się: Sceneria nocna, Portret, Dzieci, Krajobraz, Zbliżenia, Zachód słońca, Zmierzch, Pod światło, Fajerwerki, Plaża i Śnieg oraz Rozpoznawanie tekstu. Przykładowo, tryb Tekst pozwala na wydobycie gotowego do edycji tekstu ze sfotografowanego dokumentu, książki lub magazynu. Aplikacja do rozpoznawania tekstu jest częścią pakietu oprogramowania "Digimax Viewer", które dołączone jest do zestawu handlowego.

Digimax V800 wyposażony jest także we wszechstronne oprogramowanie typu "wszystko-w-jednym", Digimax MASTER 1.0, które łączy w sobie funkcje przeglądarki oraz narzędzia do edycji zdjęć i filmów. Po zapisaniu zdjęć za pomocą funkcji automatycznego transferu [Auto Download - pliki są przerzucane natychmiast po ustanowieniu połączenia], możesz rozpocząć niczym nieograniczoną edycję w programie Digimax MASTER.

Zgodność V800 z technologią PictBridge umożliwia drukowanie wysokiej jakości, 8-megapikselowych plików bezpośrednio po podłączeniu aparatu do kompatybilnej drukarki, bez konieczności korzystania z komputera. Aby wybrane zdjęcie wydrukować natychmiast, można skorzystać z przycisku szybkiego wydruku [Quick Print]. Ważną właściwością aparatu jest zdecydowanie lepsza szybkość transferu danych gwarantowana przez standard USB 2.0.

Digimax V800 posiada wbudowaną pamięć 32MB, dzięki czemu można rozpocząć fotograficzną przygodę nawet bez zewnętrznej karty. Aparat wyposażony jest w światowej klasy obiektyw marki Schneider-KREUZNACH dostarczający obrazów o niezrównanej ostrości i doskonałej reprodukcji barw. V800 oferuje też kilka przydatnych funkcji, jak choćby tryb ustawień własnych [My Set], w którym można zapisać optymalne ustawienia dla specyficznych lub często powtarzających się sytuacji fotograficznych, by szybko przywołać je gdy będą potrzebne. Inne interesujące właściwości to: rejestracja dźwięku [do 1 godziny], rejestracja notatki głosowej oraz jedno-przyciskowy szybki podgląd zarejestrowanego zdjęcia. Udoskonalony interfejs graficzny [GUI] zapewnia szybszą i bardziej precyzyjną obsługę menu, dzięki czemu praca z Digimax V800 będzie prosta nawet dla początkujących zwolenników fotografii cyfrowej.]

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1