Sony Cyber-shot H1 - 12x zoom po raz pierwszy

0
Tomasz Gutkowski
19 Luty 2005
Artykuł na: 9-16 minut
PMA 2005. Sony prezentuje pierwszy w ofercie aparat typu "rozbudowany kompakt z dużym zoomem". Cyber-shot H1 oferuje aż 12-krotne zbliżenie optyczne, stabilizator obrazu Super Steady Shot, rozdzielczość 5 Megapikseli i komplet funkcji dla początkujących oraz zaawansowanych użytkowników.
PMA 2005. Sony prezentuje pierwszy w ofercie aparat typu "rozbudowany kompakt z dużym zoomem". Cyber-shot H1 oferuje aż 12-krotne zbliżenie optyczne, stabilizator obrazu Super Steady Shot, rozdzielczość 5 Megapikseli i komplet funkcji dla początkujących oraz zaawansowanych użytkowników.

Sony Cyber-shot H1

W tym segmencie Sony nie miało jeszcze swojego reprezentanta. Co prawda aparaty serii DSC-F7x7/828 charakteryzowały się dużym zbliżeniem, ale były to modele skierowane do nieco innego odbiorcy. Cyber-shot H1 to klasyczny rozbudowany kompakt (wymiary 108 x 81.5 x 91mm, waga 438g bez baterii!), ale konstruktorzy z Sony od razu wyposażyli go we wszystkie najbardziej poszukiwane funkcje i właściwości.

Obiektyw aparatu oferuje olbrzymi zakres ogniskowych, 36 - 432mm (odpowiednik dla małego obrazka), przy dobrej jasności F2.8 dla szerokiego kąta i F3.7 dla pełnego zbliżenia. Oczywiście wykonanie ostrego zdjęcia "z ręki" przy ogniskowej większej jak 200mm jest niezwykle trudno. Dlatego do pomocy zaprzęgnięto przeniesioną z kamer wideo technologię optycznej stabilizacji obrazu Super Steady Shot.

Cyber-shot H1 wyposażony jest w niewielki sensor obrazowy (1/2.5") Super HAD CCD firmy Sony o dość wysokiej jak na ten segment rozdzielczości 5.1 Megapikseli. takie połączenie (duża liczba pikseli na małej powierzchni) zawsze rodzi ryzyko powstawania szumów przy wyższych czułościach. Sony przekonuje, że z zaawansowanym procesorem Real Image Processor nic takiego nam nie grozi. Ten sam przetwornik odpowiada także za właściwą reprodukcję barw, dobrą ostrość i dobrą szybkość aparatu.

Kolejna cenna, i poszukiwana przez potencjalnych użytkowników właściwość to duży ekran LCD. Cyber-shot H1 posiada wyświetlacz o przekątnej 2.5" to jest obecnie "górnym standardem". Do kadrowania i podglądu obrazu może służyć także wbudowany wizjer elektroniczny.

Sony Cyber-shot H1

Dla mniej wyrobionych użytkowników przewidziano 7 programów tematycznych i tryby pracy przeniesione z klasycznych kompaktów Sony. Bardziej doświadczeni znajdą dla siebie takie funkcje jak manualne tryby ekspozycji (priorytet czasu / przysłony i manual), automatykę programową z fleksją (płynna korekta wartości czas/przysłona przy zachowaniu stałej wartości ekspozycji), dobieraną czułość (tylko do ISO 400), dobierany balans bieli, podgląd histogramu i inne. Dostępna jest także korekta parametrów obrazu - ostrość, nasycenie, kontrast - niestety w niezbyt szerokim zakresie +/-1 oraz tryby barwne, czarno-biały i sepiowy.

Bardzo ciekawie prezentuje się system pomiaru ostrości. Mimo dużego zakresu zbliżenia, dystans minimalny w trybie makro wynosi 2cm. Pomiar automatyczny pracuje w trybach pojedynczym, ciągłym lub monitorującym. Istnieje opcja skorzystania z ustawienia ręcznego ostrości. W trybie podstawowym mamy do dyspozycji 3 punkty AF, ale podobnie jak w zaawansowanym F828 możemy też ustawić ramkę pomiaru w dowolnym miejscu w obrębie kadru.

"Na pokładzie" nie mogło zabraknąć zaawansowanych funkcji zapisu wideo. W maksymalnej jakości MPEG Movie VX Fine obraz rejestrowany jest w formacie VGA (640 x 480) z częstotliwością 30 kl/s, oczywiście z dźwiękiem. O tym, że takie nagranie będzie miał naprawdę wysoką jakość świadczy fakt iż na karcie MS 256MB zmieści się tylko 177 sekund nagrania. Na szczęście do dyspozycji są też niższe jakości/rozdzielczości, w których nagranie zajmuje mniej miejsca.

Garść danych podstawowych. Sony Cyber-shot H1 posiada 32MB pamięci wbudowanej oraz jest zgodny z kartami pamięci Memory Stick i Memory Stick PRO. Komunikację z urządzeniami zewnętrznymi obsługuje złącze USB 2.0. Aparat zgodny jest ze standardem PictBridge. Co ciekawe zasilanie dostarczane jest przez popularne baterie/akumulatory w popularnym formacie "AA".

Słowem - mocne uderzenie! Cyber-shot H1 powinien trafić na sklepowe półki w czerwcu 2005 roku. Ceny jeszcze nie znamy.

Sony Cyber-shot H1 - przekrój

Więcej informacji w szczegółowej informacji prasowej poniżej.

Pierwszy aparat Cyber-shot z 12-krotnym zbliżeniem optycznym i optycznym stabilizatorem obrazu Super Steady Shot

Nowy model Sony Cyber-shot H1 jest pierwszym aparatem cyfrowym firmy Sony, który cechuje się jednocześnie obiektywem z 12-krotnym zbliżeniem optycznym, matrycą o efektywnej rozdzielczości 5,1 mln pikseli, optycznym stabilizatorem obrazu Super Steady Shot, dużym 2,5-calowym ekranem LCD, szybkim działaniem i pełnym ręcznym ustawianiem ekspozycji.


Zbliżenie
Oddalone obiekty nie stanowią już problemu dzięki nowemu, znakomitemu obiektywowi z 12-krotnym zbliżeniem optycznym, jaki zastosowano w aparacie Sony Cyber-shot H1. Obiektyw ten cechuje się ogniskową 36-432 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm) przy wartości przysłony F2,8-3,7, a zarazem umożliwia wykonywanie makrofotografii z odległości 2 cm od obiektu. Tak duży zakres zoomu musi być wspomagany przez najlepsze systemy stabilizacji obrazu. Niezwykły, jedyny w swoim rodzaju optyczny stabilizator obrazu firmy Sony Super Steady Shot, który tworzył historię w świecie zaawansowanych kamer wideo, gwarantuje idealną stabilność ujęć, nawet w przypadku największego współczynnika zbliżenia.

Przetwornik Sony Super HAD CCD o
efektywnej rozdzielczości 5,1 mln pikseli w pełni wykorzystuje możliwości układu optycznego, co pozwala użytkownikom tego aparatu na precyzyjne zdjęcia w każdym zakresie ogniskowych obiektywu. Układ Real Imaging Processor firmy Sony jeszcze bardziej uprzyjemnia fotografowanie, zapewniając ostrość obrazu, naturalność barw, wyjątkowo szybkie i precyzyjne działanie aparatu i długi czas pracy na akumulatorach STAMINA. Na potrzeby fotografowania jeszcze odleglejszych obiektów są dostępne 24-krotne precyzyjne zbliżenie cyfrowe (Precision Digital Zoom) i 48-krotne "inteligentne" zbliżenie (Smart Zoom) w trybie VGA.

Stabilne fotografowanie
W modelu Cyber-shot H1 zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań technicznych, które ułatwiają fotografowanie. Jednym z nich jest opracowany przez firmę Sony, wbudowany optyczny stabilizator obrazu o nazwie Super Steady Shot, który automatycznie eliminuje wpływ poruszenia aparatem i wibracji nawet w bardzo dużych zakresach i to bez żadnych strat jakości. Konstruktorzy układu Super Steady Shot, ze względu na swoje ogromne doświadczenia w budowaniu układów optycznej stabilizacji m.in. w profesjonalnych kamerach wideo, oczekują, że system zastosowany w Sony DSC-H1 będzie jednym z najlepszych układów stabilizacji jakie dotychczas zastosowano w aparatach cyfrowych.

Duży, jasny ekran LCD o przekątnej 2,5" cechuje się większym kontrastem w celu bardziej realistycznego i żywego wyświetlania zdjęć. W połączeniu z nową przeciwodblaskową warstwą wykończeniową obudowy i powłoką o niskim współczynniku odbijania światła gwarantuje to znaczne zwiększenie kąta widzenia, aż o 25%. Wspaniale ułatwia to przeglądanie zdjęć i prezentowanie ich innym osobom jak i też ułatwia robienie ujęć praktycznie z dowolnej pozycji.

Uporządkowane ekrany menu zawierają teraz powiększone ikony funkcji, co podnosi jeszcze łatwość obsługi. W aparacie można korzystać z kart pamięci Memory Stick i Memory Stick PRO w celu szybkiego i efektywnego przechowywania zdjęć. Jednak również
wewnętrzna pamięć o pojemności 32 MB może się okazać przydatna w sytuacji, gdy zapełni się jedyną posiadaną przy sobie kartę pamięci Memory Stick. Nie trzeba się też martwić o szybkie rozładowanie akumulatorów, ponieważ energooszczędny system Stamina we współdziałaniu z układem Real Imaging Processor zapewnia wykonanie 260 zdjęć* po jednokrotnym naładowaniu dwóch dostarczonych akumulatorów.

Funkcjonalność tradycyjnego aparatu - łatwość obsługi modelu kompaktowego
Ekrany menu i elementy sterujące aparatu zapewniają dostęp do szerokiej gamy funkcji, stanowiących narzędzia ułatwiające obsługę, jak i do funkcji przeznaczonych dla osób, które preferują bardziej twórcze podejście do wykonywania zdjęć. Dostępny jest cały szereg trybów ekspozycji (od w pełni ręcznego po w pełni automatyczny), jak również regulacja balansu bieli i kilka rodzajów automatycznego ustawiania ostrości, np. ciągłe (Continuous AF) i elastyczne punktowe (Flexible Spot AF). Można modyfikować ustawienia czułości ISO, ostrości, kontrastu i nasycenia oraz konfigurować pomiar światła pod kątem elastyczności i kreatywności w różnych warunkach fotografowania.

W aparacie zastosowano też wiele automatycznych funkcji, dzięki którym wystarczy
nakierować obiektyw i pstrykać, aby otrzymać wspaniałe zdjęcia. Ponadto jeden z siedmiu dostępnych trybów wyboru scenerii zagwarantuje automatyczne dopasowanie parametrów ekspozycji do dowolnych okoliczności. Wystarczy tylko ustawić tryb fotografowania na np. krajobraz, portret o zmroku lub krótki czas otwarcia migawki, aby mieć pewność wykonania idealnie naświetlonego zdjęcia.

Funkcja
MPEG Movie VX Fine firmy Sony umożliwia natomiast rejestrowanie filmów w rozdzielczości VGA z maksymalną szybkością 30 klatek na sekundę (przy zastosowaniu opcjonalnej karty pamięci Memory Stick PRO), które znakomicie nadają się do pełnoekranowego wyświetlania na telewizorze. Aparat cechuje się ponadto wszechstronnymi możliwościami komunikacyjnymi, m.in. dzięki zastosowaniu interfejsu Hi-Speed USB 2.0 i zgodności ze standardem PictBridge**, który zapewnia bezpośrednie drukowanie zdjęć na kompatybilnych drukarkach bez używania komputera.

Informacje o akcesoriach do aparatu Cyber-shot H1
Razem z aparatem Cyber-shot H1 są dostarczone następujące akcesoria: dwa akumulatory NH-AA-DA z ładowarką, osłona obiektywu, pierścień dopasowujący obiektywu, pasek na ramię, kable AV i USB 2.0 oraz dysk CD z oprogramowaniem Sony Picture Package i ImageMixer oraz sterownikami USB.

Aparat cyfrowy Cyber-shot H1 zostanie wprowadzony do sprzedaży w całej Europie w końcu czerwca 2005 r.


NazwaSony Cyber-shot DSC-H1
TypKompakt cyfrowy z zoomem 12x
Efektywna rozdzielczość5,1 Mp
Sensor1/2.4 cala Super HAD CCD, 5.1 Megapikseli
Pamięć32 MB wbudowane, MemoryStick / MS Pro
Rozdzielczość2592x1944, 2592x1728, 2048x1536, 1280x960, 640x480
Formaty zapisu obrazuJPEG, MEPG VX (film)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw12x: 36-432mm (dla 35mm), F2.8 - F3.7, stabilizacja obrazu
Stabilizacja obrazuSuper SteadyShot (optyczno-elektroniczna)
Zoom cyfrowy2x
PrzysłonaF2.8 - F8.0
Migawka2 - 1/2000 s (Program), 30 - 1/1000 s (Manual)
Tryby ekspozycji
  • Auto
  • Program
  • Programy tematyczne (zmierzch, portret o zmierzchu, zmiękczenie, krajobraz, plaża, śnieg, świece)
  • Manual
Pomiar światłaWielostrefowy
Kompensacja ekspozycji+/-2EV w skoku 1/3EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrości5-polowy AF wielopunktowy / centralny AF / 5-skokowy manualny
Tryby pracy autofocusab.d.
Manual focusb.d.
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto, ISO 100, 200, 400
Balans bieliAuto, dzienne, chmury, jarzeniowe, żarowe
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne0.7 kl/s, do 9 ujęć w serii
Rejestracja filmu
  • 640x480, 16 lub 30 kl/s
  • 160x112, 8 kl/s
Monitor LCD2.5 cala TFT LCD, 115,000 punktów
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowaWbudowana; Tryby: Auto, włączona, wyłączona, długa synchr., redukcja czerwonych oczu
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerElektroniczny
Punkt ocznyb.d.
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz10 s
ZłączaUSB, wyjście A/V
Pilotb.d.
Zasilanie2 x AA (w zestawie akumulatory z ładowarką)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary108 x 81 x 82 mm
Waga460 g
Akcesoriab.d.
Oprogramowanieb.d.
Ocena w teście DIWA77%
Test Fotopolis3031
Artykuł na Fotopolis2722

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
11
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1
Powiązane artykuły