Sony Cyber-shot W7 / W17 - 7 Mp w dwóch odsłonach

0
mmi
19 Luty 2005
Artykuł na: 9-16 minut
PMA 2005. Sony prezentuje kolejnych dwóch, tym razem 7-megapikselowych przedstawicieli niesłychanie popularnej serii W. Obydwie nowości poza podniesioną rozdzielczością zachowują najważniejsze cechy poprzedników w postaci 2.5" monitora oraz znakomitego 3-krotnego obiektywu Carl Zeiss Vario-Tessar.

PMA 2005. Sony prezentuje kolejnych dwóch, tym razem 7-megapikselowych przedstawicieli niesłychanie popularnej serii W. Obydwie nowości poza podniesioną rozdzielczością zachowują najważniejsze cechy poprzedników w postaci 2.5" monitora oraz znakomitego 3-krotnego obiektywu Carl Zeiss Vario-Tessar.

Sony Cyber-shot W7

Sony DSC-W7 nie jest wprawdzie bezpośrednim następcą niesłychanie popularnego, 5-megapikselowego modelu W1 o czym świadczy wprowadzenie na rynek kilka dni temu modelu DSC-W5 (czytaj nasz artykuł), jednakże prezentowany Cyber-shot wydaje się najmocniej uaktualnioną pozycją tej linii. Dzieje się tak za sprawą najważniejszej zmiany w postaci zastosowania nowej, 7-megapikselowej matrycy Super HAD CCD. Poza sensorem i jego rozdzielczością konstruktorzy z większą atencją potraktowali właściwości użytkowe. Tu warto podkreślić nową konstrukcję dużego 2.5 calowego monitora podglądu, który obecnie wyposażono w przeciwodblaskową powłokę o niskim współczynniku odbicia oraz znaczne (bo aż o 25%) zwiększenie jego kąta widzenia. Ponadto producent po raz kolejny podkreśla zastosowanie technologii Real Imaging Processor, która wpływa na poprawę ogólnej szybkości oraz podnosi wydajność poprzez oszczędne gospodarowanie energią czerpaną z 2 akumulatorów typu AA (dodajmy - o zwiększonej do 2500mAh pojemności). Jak wiadomo procesor ten stosowany był już w modelach W1 / 12, zatem pozostaje nam poczekać na praktyczną weryfikację tych zapewnień.

Sony Cyber-shot W7

Pozostałe z istotnych cech aparatu pozostały niezmienione. Cyber-shota W7 wyposażono w znakomity 3-krotny obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar o ekwiwalencie 38-114mm z jasnością F2.8-5.7. Z dostępnych trybów pracy aparat oferuje "zielony" program (ograniczający możliwości nastawcze do minimum) ułatwiający proste i szybkie fotografowanie, a dla bardziej świadomych i wymagających - automatykę programową oraz manualną kontrolę parametrów ekspozycji. W7 umożliwia również rejestrację seryjną a także zapis sekwencji wideo w formacie MPEG Movie VX w dwóch jakościach (Fine i Standard). Długość filmu jest ograniczona jedynie pojemnością wolnej pamięci (do dyspozycji: 32MB pamięci wbudowanej - to kolejne nowe rozwiązanie - lub karty Memory Stick PRO.)

Bliźniaczy Sony Cyber-shot W17

Natomiast DSC-W17 to nic innego jak tylko opisana wyżej "siódemka" w czarnej wersji kolorystycznej. Aparat zachowuje wszystkie właściwości swego bliźniaka. Jest to zatem raczej posunięcie marketingowe mające pozytywnie wpłynąć na jego popularność. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, gdyż podobne wariacje producent wprowadzał już przy okazji modeli DSC-W1 / W12 oraz tegorocznych W5 / W15. Warto jednak pamiętać, iż tak jak to miało miejsce dotychczas poza odmianą kolorystyczną W17 wzbogacony zostanie w standardowym zestawie handlowym o skórzany pokrowiec oraz dodatkową parę akumulatorów.

Poniżej zamieszczamy informację prasową dotyczącą modelu DSC-W7:

Cyber-shot W7 - nowy cyfrowy aparat fotograficzny o rewelacyjnej rozdzielczości efektywnej 7,2 mln pikseli.

Sony Cyber-shot W7, najnowszy model z serii "W" cyfrowych aparatów fotograficznych o tradycyjnym wzornictwie, cechuje się nadzwyczaj wysoką rozdzielczością 7,2 mln pikseli, dużym 2,5-calowym ekranem LCD, obiektywem marki Carl Zeiss oraz bardzo niskim zużyciem energii.

Korzystna kombinacja

Jakość ma w fotografii pierwszorzędne znaczenie i nowy aparat Sony Cyber-shot W7 uwzględnia ten fakt. Rozdzielczość efektywna 7,2 megapiksela i bardzo długi czas pracy na akumulatorze dzięki technologii Sony STAMINA, przyjazne użytkownikowi funkcje i duży, 2,5-calowy ekran ciekłokrystaliczny sprawiają, że Cyber-shot W7 to aparat wysokiej klasy zarówno pod względem jakości obrazu jak i konstrukcji samego urządzenia. Wytrzymały korpus aluminiowy wyposażony w wysokiej klasy obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z 3-krotnym zoomem optycznym dodatkowo podnosi atrakcyjność tego modelu. Aparat udostępnia szereg trybów w pełni automatycznych umożliwiających szybkie i łatwe fotografowanie, a także możliwość ręcznego ustawiania ekspozycji, z której skorzystają bardziej zaawansowani użytkownicy.

Wysoka jakość

Przetwornik obrazu Sony Super HAD CDD o rozdzielczości efektywnej 7,2 megapiksela zapewnia czysty, ostry obraz, który może być drukowany również w większych formatach bez utraty jakości. Na wysoką jakość ma również wpływ procesor obrazu Sony Real Imaging, który zapewnia bardziej realistyczne oddanie kolorów oraz wyraźnie przyśpiesza działanie samego aparatu. Zastosowanie obiektywu Carl Zeiss Vario-Tessar z zoomem sprawiło, że jakość optyczna aparatu idzie w parze z wysoką rozdzielczością przetwornika. Oprócz zoomu optycznego 3x, aparat udostępnia precyzyjny zoom cyfrowy 6x oraz funkcję "Smart Zoom", która pozwala na uzyskanie powiększenia 14x w trybie VGA bez utraty jakości.

Duży, 2,5-calowy ekran ciekłokrystaliczny (LCD) o dużej rozdzielczości również został udoskonalony, zapewniając obecnie
precyzyjne kadrowanie i wygodne przeglądanie zdjęć w bardzo żywych barwach. W ekranie zastosowano nowe wykończenie przeciwodblaskowe i powłokę o niskim współczynniku odbicia. Kąt patrzenia na ekran został znacznie zwiększony (aż o 25%), co znacznie ułatwia przeglądanie zdjęć nawet przez kilka osób jednocześnie jak i ułatwia to robienie samych zdjęć z dowolnej pozycji.

Zdjęcia można zapisywać na efektywnych i szybkich nośnikach pamięci Memory Stick lub Memory Stick PRO, ale oprócz tego aparat jest wyposażony w
32 MB pamięci wewnętrznej, która może się bardzo przydać w przypadku zapełnienia nośnika wymiennego lub gdy użytkownik zapomni go ze sobą wziąć.

Długi czas pracy

Cyber-shot W7 wykorzystuje opracowany przez Sony system oszczędnego zarządzania energią STAMINA, który współpracuje z procesorem Real Imaging, zapewniając lepszą wydajność aparatu i możliwość wykonania większej liczby zdjęć. Jedno naładowanie standardowych akumulatorów dostarczanych w komplecie wystarcza na wykonanie nawet 380 zdjęć*, co oznacza udostępnienie użytkownikowi aparatu Cyber-shot W7 ogromnych możliwości. Przy zastosowaniu opcjonalnych akumulatorów NiMH (2500 mAh), liczba ta wzrasta aż do 430 zdjęć*.

Poza długim czasem pracy, konstruktorzy aparatu skupili się na
łatwości użycia. Użytkownik może robić portrety o zmierzchu, zdjęcia "soft snap" (portretowe), zdjęcia scen na plaży lub śniegu bądź pejzaże bez potrzeby nastawiania różnych parametrów - wystarczy wybrać jeden z siedmiu trybów wyboru sceny, co bardzo ułatwia użycie aparatu. Ponadto dostępnych jest kilka trybów automatycznych do szybkiego robienia zdjęć, a bardziej kreatywni użytkownicy mogą korzystać z trybów ręcznego ustawiania ekspozycji i innych profesjonalnych funkcji aparatu.

Tradycyjny wygląd i obsługa

Cyber-shot W7 to aparat fotograficzny o klasycznym wyglądzie i układzie elementów regulacyjnych. Całkowicie metalowa, aluminiowa obudowa nie tylko zapewnia trwałość aparatu, lecz także nadaje mu styl. Pomimo tego jest to aparat jak najbardziej nowoczesny. Może zapisywać obraz wideo w formatach MPEG Movie VX Fine i Standard. W formacie Fine (wysokiej jakości) można zapisywać wysokiej jakości obraz wideo w rozdzielczości VGA z szybkością 30 klatek na sekundę (przy użyciu opcjonalnego nośnika pamięci Memory Stick PRO). Nagranie takie znakomicie nadaje się do odtwarzania na telewizorze w trybie pełnoekranowym. Długość nagrania jest ograniczona jedynie pojemnością nośnika.

Aparat jest wyposażony we wbudowany
interfejs USB 2.0, umożliwiający podłączenie aparatu do dowolnej drukarki kompatybilnej ze standardem PictBridge**, np. Sony DPP-FP30 i drukowanie zdjęć bezpośrednio z aparatu, a także przesyłanie zdjęć do komputera PC w celu dalszej obróbki lub archiwizacji zdjęć. W obu przypadkach szczególną zaletą jest wysoka rozdzielczość obrazu.

Możliwości nowego aparatu Cyber-shot W7 są dodatkowo rozszerzone przez całą gamę opcjonalnych akcesoriów, w tym specjalna
obudowa podwodna MPK-WA, szereg obiektywów: VCL-DH2630 (tele x2.6), VCL-DH1730 (tele x1.7), VCL-DH0730 (szerokokątny x0.7) oraz filtrów do wykonywania bardziej kreatywnych zdjęć np. VF-30CPK (polaryzacyjny/ochronny), VF-30NK (ND/ochronny);

Cyber-shot W7 wejdzie do sprzedaży w Polsce z końcem marca 2005 r.

Najważniejsze dane techniczne
Cyber-shot W7:

 • obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar
 • zoom optyczny 3x, "Smart Zoom" maks. 14x, precyzyjny zoom cyfrowy 6x
 • F2.8-5.2, 38-114mm (ekwiwalent formatu 35mm)
 • rozdzielczość efektywna 7,2 megapiksela
 • procesor Sony Real Imaging
 • szybkie działanie (czas rozruchu 1,3 s, czas wykonania zdjęcia 0,3 s, opóźnienie zadziałania migawki 0,01 s)
 • długi czas pracy akumulatora (STAMINA 380* zdjęć)
 • duży ekran ciekłokrystaliczny (LCD) 2,5 cala
 • ręczne ustawianie ekspozycji
 • zapis klipów wideo w formacie MPEG VX Fine z dźwiękiem
 • iluminator do automatycznego ustawiania ostrości
 • wyświetlanie histogramu
 • szybka transmisja danych przez interfejs USB 2.0
 • siedem trybów wyboru sceny
 • pamięć wewnętrzna 32 MB
 • kompatybilność z wymiennymi obiektywami (opcjonalnymi)
 • kompatybilność ze standardem PictBridge**
 • akumulatory NH-AA-2DA i ładowarka, kabel AV, USB, CD-ROM dostarczane w komplecie

* Metoda pomiaru jest oparta na oficjalnie przyjętym standardzie Camera & Imaging Products Association, Japonia - stowarzyszenie producentów kamer i urządzeń do przetwarzania obrazów.
** PictBridge jest znakiem towarowym.

Istnieje możliwość wprowadzenia zmian technicznych w produktach po ukazaniu się niniejszej publikacji.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Od dzisiaj aparatów Fujifilm możesz używać do konferencji online. Niestety nie wszystkich
Od dzisiaj aparatów Fujifilm możesz używać do konferencji online. Niestety nie wszystkich
Idąc śladem Canona, Fujifilm udostępnia specjalne oprogramowanie, które pozwoli zamienić aparaty producenta w kamery internetowe i używać ich do wideokonferencji,...
5
2
Sony FDR-AX43 - handycam wiecznie żywy
Sony FDR-AX43 - handycam wiecznie żywy
Jeśli myśleliście, że w dobie filmujących aparatów handycamy odeszły do lamusa, Sony ma dla was propozycję, które może zmienić wasze zdanie. Model FDR-AX43 to...
0
0
Sony ZV-1 - pierwszy aparat kompaktowy stworzony specjalnie z myślą o vlogerach. Do tego dobrze wyceniony
Sony ZV-1 - pierwszy aparat kompaktowy stworzony specjalnie z myślą o vlogerach. Do tego dobrze...
Vlogowanie wydaje się proste, dopóki nie okaże się ile sprzętu potrzeba, by stworzyć dobrej jakości materiał. Sony chce uporać się z tym problemem prezentując...
6
3