Sony Cyber-shot S40, S80 i S90 - nowa linia

0
Łukasz Kacperczyk
19 Luty 2005
Artykuł na: 9-16 minut
PMA 2005. Sony prezentuje nową linię aparatów cyfrowych dla początkujących, którym zależy na wysokiej jakości zdjęć. W serii "S" dostępne będą od razu trzy modele - Sony Cyber-shot S40, S80 i S90. Wszystkie mają 4-megowe matryce i 3-krotne zoomy Zeissa. Dzięki technologii Stamina wszystkie też zapewniają długą pracę na jednym naładowaniu akumulatora.
PMA 2005. Sony prezentuje nową linię aparatów cyfrowych dla początkujących, którym zależy na wysokiej jakości zdjęć. W serii "S" dostępne będą od razu trzy modele - Sony Cyber-shot S40, S80 i S90. Wszystkie mają 4-megowe matryce i 3-krotne zoomy Zeissa. Dzięki technologii Stamina wszystkie też zapewniają długą pracę na jednym naładowaniu akumulatora

Sony Cyber-shot S80

Sony przypuszcza kolejny atak na rynek prostych aparatów cyfrowych. Tym razem do walki ruszają aż trzy modele naraz. Jak już wspomnieliśmy, wszystkie wyposażono w zoomy Zeissa (odpowiednik w małym obrazku: 39-117 mm [S80 i S90] lub 32-96 mm [S40]), wszystkie mają 4-megową matrycę (dokładniej mówiąc, 4,1 MP efektywnych) i wszystkie korzystają z technologii Stamina, by zapewnić jak najwyższą wydajność akumulatorów. Wszystkie trzy są też kompatybilne ze standardem druku bezpośredniego PictBridge oraz posiadają 32 MB wbudowanej pamięci rozszerzalnej kartami Memory Stick. Producent chwali się szybkim czasem reakcji na naciśnięcie spustu migawki i trybem rejestracji sekwencji wideo w wielkości VGA zapisywanych w formacie MPEG VX Fine.

Sony Cyber-shot S80 i S90 różni w zasadzie tylko wielkość wyświetlacza LCD. S80 wyposażono w monitor 2-calowy, a S90 pozwala cieszyć się większą ilością szczegółów zapewnianą przez ekran o przekątnej 2,5 cala. Z wielkością LCD wiąże się też zużycie akumulatorów. Jednak dzięki technologii Stamina, zarówno S80, jak i S90 pod tym względem spisują się znakomicie, umożliwiając rejestrację 440 i 420 zdjęć odpowiednio. W stosunku do niższego modelu S40 (patrz niżej) wyróżnia je możliwość ręcznego ustawiania parametrów ekspozycji i kompatybilność ze stacją dokującą Sony Cyber-shot Station CSS-SA służącą jako ładowarka lub stojak dla aparatu w trybie pokazu slajdów (wygodne oglądanie zdjęć umożliwiają duże ekrany LCD).

Sony Cyber-shot S40

Model Cyber-shot S40 nieco odstaje od reszty towarzystwa. To prosta cyfrówka z niezbyt dużym, 1,5-calowym wyświetlaczem LCD, skierowana głównie do użytkowników, którym najbardziej zależy na łatwości obsługi. Nie oferuje fotografującemu ustawień manualnych, ale mogą oni wybierać spośród tych samych 7 programów tematycznych, które mają na pokładzie więksi bracia. Za przetwarzanie danych jest odpowiedzialny ten sam procesor, który powinien zapewnić doskonałe osiągi. S40 ma też jedną przewagę - mianowicie wydajność baterii. Z opcjonalnymi akumulatorami AA (w zestawie znajdziemy tylko 2 baterie alkaliczne) na jednym ładowaniu jest w stanie wykonać do 550 zdjęć! W przeciwieństwie do S80 i S90 nie jest kompatybilny z konwerterami i opisywaną powyżej stacją dokującą.

Dowiedzieliśmy się też, że na rynku pojawią się jeszcze dwa nowe aparaty z linii "S", ale będą to bardziej zestawy, niż nowe cyfrówki per se - S60 bowiem to model S80, ale bez ładowarki i akumulatorów w zestawie, natomiast ST80 to również S80, ale tym razem z akumulatorami o dużej pojemności i stacją dokującą Cyber-shot. Niezależnie od konfiguracji wszystkie opisywane aparaty trafią do sprzedaży w całej Europie (w tym również w Polsce) już w kwietniu tego roku.

Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej producenta.

Cyfrowe aparaty fotograficzne Sony Cyber-shot serii "S" - pełna satysfakcja z cyfrowej fotografii.

Chcesz kupić swój pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny, który będzie mały i łatwy w użyciu? Popatrz na nowe aparaty Cyber-shot S40, S80 i S90 o rozdzielczości 4,1 megapiksela. Wszystkie modele wyposażone w wysokiej klasy obiektyw Carl Zeiss z 3-krotnym zoomem optycznym oraz w technologię STAMINA zapewniającą nadzwyczaj długi czas pracy na akumulatorach.

Twój nowy aparat cyfrowy

W najnowszej serii "S" cyfrowych aparatów fotograficznych firmy Sony każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie. Seria obejmuje modele Cyber-shot S40, S80 i S90. Wszystkie te nowe modele wyróżniają się atrakcyjnymi cechami, takimi jak wysoka rozdzielczość 4,1 megapiksela, bardzo długi czas pracy na akumulatorach dzięki technologii STAMINA oraz funkcje ułatwiające fotografowanie. Są to kompaktowe aparaty, idealne dla osób początkujących w dziedzinie fotografii cyfrowej. Każdy z nich jest wyposażony w wysokiej jakości obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z 3-krotnym zoomem optycznym i bardzo wyraźny ekran ciekłokrystaliczny o dużej rozdzielczości. Model Cyber-shot S90 jest wyposażony w bardzo duży ekran o przekątnej 2,5 cala, który umożliwia bardzo wygodne kadrowanie zdjęć, a także łatwe przeglądanie zdjęć nawet w grupie kilku osób. Model Cyber-shot S80 jest wyposażony w ekran 2-calowy, natomiast model Cyber-shot S40 w wygodny ekran 1,5-calowy.

Sony Cyber-shot S90

Bezstresowe robienie zdjęć z aparatami Sony STAMINA

Problemy z wyczerpanym akumulatorem to już przeszłość dzięki opracowanemu przez Sony zaawansowanemu systemowi zarządzania energią STAMINA. Technologia ta zapewnia wysoką efektywność wykorzystania energii. Jednokrotne naładowanie standardowych akumulatorów dostarczanych w komplecie umożliwia wykonanie aż 420 zdjęć* w modelu Cyber-shot S90 oraz 440 zdjęć* w modelu Cyber-shot S80, natomiast w modelu Cyber-shot S40 rekordowo wysokiej liczby aż 550 zdjęć* (przy użyciu opcjonalnych akumulatorów**).

Działanie każdego modelu z tej serii jest sterowane procesorem Sony
Real Imaging, który zapewnia wysoką szybkość działania aparatu dzięki wyeliminowaniu opóźnień przy zapisie i odtwarzaniu obrazów. Ta nowatorska technologia opracowana przez Sony ma istotny wpływ na zwiększenie efektywności wykorzystania energii, a oprócz tego przyczynia się do samej poprawy jakości obrazu.

2,5-calowy LCD aparatu Sony Cyber-shot S90

Obraz o wysokiej rozdzielczości utworzony przez obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar i przetwornik Super HAD CCD jest precyzyjnie kodowany przez procesor Real Imaging, w wyniku czego uzyskuje się lepszą ostrość zdjęć i dokładniejsze odwzorowanie kolorów. Aparat jest dodatkowo wyposażony w precyzyjny zoom cyfrowy 6x oraz funkcję "Smart Zoom", która daje efekt 10x zoomu optycznego w trybie VGA.

Zdjęcia można zapisywać na praktycznych i bardzo szybkich nośnikach pamięci Memory Stick lub Memory Stick PRO, ale ponadto aparat jest wyposażony w wygodną
pamięć wewnętrzną o pojemności 32 MB, która może się bardzo przydać w przypadku zapełnienia nośnika Memory Stick lub gdy użytkownik zapomni go ze sobą wziąć.

Kolejnym ułatwieniem dla fotografa jest funkcja wyboru sceny - dostępnych jest
siedem trybów wyboru sceny, które zapewniają automatyczne ustawienie prawidłowej ekspozycji i innych parametrów w różnych sytuacjach, takich jak zdjęcia pejzażu, portrety o zmierzchu czy zdjęcia w trudnych warunkach, np. na plaży lub na śniegu. Jeśli jednak użytkownik chce być bardziej kreatywny, może użyć profesjonalnej funkcji ręcznego ustawiania ekspozycji (dotyczy tylko modeli Cyber-shot S90 i Cyber-shot S80), normalnie spotykanej jedynie w bardziej kosztownych modelach cyfrowych aparatów fotograficznych.

Ponadto wszystkie nowe modele Cyber-shot umożliwiają zapisywanie nie tylko zdjęć, lecz także
wysokiej jakości filmów wideo w rozdzielczości VGA w formacie MPEG Movie VX Fine oraz odtwarzanie ich w trybie pełnoekranowym na telewizorze (wymagane jest użycie opcjonalnego nośnika pamięci Sony Memory Stick PRO).

Górna płytka Sony Cyber-shot S90

Stacja Cyber-shot, czyli pełna wygoda i funkcjonalność

Kolejnym udogodnieniem jest możliwość podłączenia aparatu do opcjonalnej stacji dokowania Sony Cyber-shot Station CSS-S.A. (dotyczy tylko modeli Cyber-shot S90 i Cyber-shot S80). Wygoda polega m.in. na tym, że aparat jest zawsze gotowy do akcji. Wystarczy włożyć aparat do podstawki, a akumulator zacznie się doładowywać automatycznie. Dzięki dużemu ekranowi LCD w aparacie i odpowiedniemu kątowi ustawienia ekranu, aparat podłączony do stacji Sony Cyber-shot Station przekształca się w znakomite urządzenie do przeglądania zdjęć. Na podstawce dostępny jest nawet specjalny przycisk do pokazu slajdów, a funkcja bezpośredniego druku umożliwia szybkie drukowanie odbitek na drukarce kompatybilnej ze standardem PictBridge***. Co więcej, stacja dokowania Cyber-shot Station umożliwia łatwe podłączenie do telewizora i przeprowadzanie pokazu slajdów na dużym ekranie, z możliwością zdalnego sterowania pilotem, jak również podłączenie do komputera PC w celu przesyłania zdjęć i poddawania ich dalszej obróbce.

Sony Cyber-shot S90 z pełną gamą akcesoriów

Łatwość dostosowywania do indywidualnych potrzeb

Poza stacją Cyber-shot Station dostępnych jest wiele innych akcesoriów umożliwiających dostosowywanie nowych modeli Cyber-shot seria "S" do indywidualnych potrzeb użytkownika. Asortyment obiektywów: VCL-DH1730 (tele 1.7x) lub szerokokątny VCL-DH0730 (x0.7) i filtrów umożliwia wykonywanie bardziej kreatywnych zdjęć (dotyczy tylko modeli Cyber-shot S90 i Cyber-shot S80); różne ekskluzywne etui umożliwiają zabezpieczenie aparatu przed uszkodzeniem, a obudowa sportowa SPK-S.A. umożliwia nawet zabranie aparatu na wycieczkę na plażę lub na żaglówkę.

Akcesoria

Link: http:// (NIE wpisywac poczatku 'http://' !!!)Zajawka moze pojawic sie na stronie glownej.Zajawka zostanie dodana do newslettera.Menu główne: strona główna sprzęt 35 mm sprzęt 6cm cyfra praktykaAkcesoria dołączane w komplecie obejmują: dwa akumulatory NH-AA-DA i ładowarkę (tylko do modeli Cyber-shot S90 i S80, do modelu S40 dodawane są tylko dwie baterie alkaliczne AA), pasek na rękę, kabel AV, kabel USB, a także CD?ROM zawierający oprogramowanie Sony Picture Package i ImageMixer oraz sterowniki USB.

Modele Cyber-shot S40, S80 i S90 wejdą do sprzedaży w całej Europie w kwietniu 2005 r.


Najważniejsze dane techniczne

Cyber-shot S90
 • duży ekran ciekłokrystaliczny (LCD) 2,5 cala
 • rozdzielczość efektywna 4,1 megapiksela
 • obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar
 • F2.8-5.2, 39-117mm (w przeliczeniu na format 35mm)
 • zoom optyczny 3x, "Smart Zoom" maks. 10x, precyzyjny zoom cyfrowy 6x
 • długi czas pracy z akumulatora (technologia STAMINA - ok. 420 zdjęć*)
 • procesor Sony Real Imaging
 • szybkie działanie (czas wykonania zdjęcia 0,3 s, opóźnienie zadziałania migawki 0,009 s)
 • ręczne ustawianie ekspozycji
 • zapis klipów wideo w formacie MPEG VX Fine z dźwiękiem
 • iluminator do automatycznego ustawiania ostrości
 • wyświetlanie histogramu
 • siedem trybów wyboru sceny
 • pamięć wewnętrzna 32 MB
 • akumulatory i ładowarka dostarczane w komplecie
 • szybka transmisja danych przez interfejs USB 2.0
 • kompatybilność ze standardem PictBridge***
 • kompatybilność z wymiennymi obiektywami (opcjonalnymi)
Cyber-shot S80
 • duży ekran ciekłokrystaliczny (LCD) 2 cale
 • rozdzielczość efektywna 4,1 megapiksela
 • obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar
 • F2.8-5.2, 39-117mm (w przeliczeniu na format 35mm)
 • zoom optyczny 3x, "Smart Zoom" maks. 10x, precyzyjny zoom cyfrowy 6x
 • długi czas pracy z akumulatora (technologia STAMINA - ok. 440 zdjęć*)
 • szybkie działanie (czas wykonania zdjęcia 0,3 s, opóźnienie zadziałania migawki 0,009 s)
 • procesor Sony Real Imaging
 • ręczne ustawianie ekspozycji
 • zapis klipów wideo w formacie MPEG VX Fine z dźwiękiem
 • iluminator do automatycznego ustawiania ostrości
 • wyświetlanie histogramu
 • siedem trybów wyboru sceny
 • pamięć wewnętrzna 32 MB
 • akumulatory i ładowarka dostarczane w komplecie
 • szybka transmisja danych przez interfejs USB 2.0
 • kompatybilność ze standardem PictBridge***
 • kompatybilność z wymiennymi obiektywami (opcjonalnymi)
Cyber-shot S40
 • rozdzielczość efektywna 4,1 megapiksela
 • obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar
 • F2.8-5.2, 39-117mm (w przeliczeniu na format 35mm)
 • zoom optyczny 3x, "Smart Zoom" maks. 10x, precyzyjny zoom cyfrowy 6x
 • rekordowo długi czas pracy akumulatora (technologia STAMINA - ok. 550 zdjęć* przy użyciu opcjonalnych akumulatorów**)
 • zmienna ogniskowa - równoważna 32-96 mm po konwersji do formatu 35 mm
 • szybkie działanie (czas wykonania zdjęcia 0,4 s, opóźnienie zadziałania migawki 0,009 s)
 • processor Sony Real Imaging
 • automatyczny tryb makro
 • zapis klipów wideo w formacie MPEG VX Fine z dźwiękiem
 • iluminator do automatycznego ustawiania ostrości
 • wyświetlanie histogramu
 • szybka transmisja danych przez interfejs USB 2.0
 • siedem trybów wyboru sceny
 • pamięć wewnętrzna 32 MB
 • kompatybilność ze standardem PictBridge***
* Metoda pomiaru jest oparta na standardzie Camera & Imaging Products Association, Japonia - (stowarzyszenie producentów kamer i urządzeń do przetwarzania obrazów)
** Cyber-shot S40: przy użyciu dwóch opcjonalnych akumulatorów NH-AA-DB
*** PictBridge jest znakiem towarowym.

Istnieje możliwość wprowadzenia zmian technicznych w produktach po ukazaniu się niniejszej publikacji.
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do...
179
4
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma fp - najmniejszy pełnoklatkowy aparat systemowy na świecie
Sigma lubi zaskakiwać i mimo tego, że aparaty firmy są produktami dosyć niszowymi, stale je rozwija. Najnowszy aparat systemu L to zarazem jedna z najciekawszych...
56
15
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
V-Lux 5 to najnowszy superzoom Leiki, który… wygląda znajomo
Leica zaprezentowała model V-Lux 5 - brata bliźniaka Panasonika Lumix FZ1000 II. Oba modele łączy ta sama specyfikacja, jednak propozycja niemieckiego producenta...
21
2